Warzywa, które muszą znaleźć się w każdym ogrodzie

Już od kilku lat na świecie panuje moda na zdrowe odżywianie. Dzięki temu do łask wróciły ogródki warzywne. Wystarczy niewielki skrawek ziemi, by móc cieszyć się własnymi plonami. Trzeba tylko wcześniej zastanowić się, jakie rośliny posadzić. By ułatwić ten wybór prezentujemy najpopularniejsze zdrowe warzywa z ogródka.

Popularne rodzaje warzyw

Na początku tego przeglądu znajdują się najczęściej spotykane rodzaje warzyw. Niepodzielną królową tej kategorii jest cebula zwyczajna. Jej najważniejsze zalety to łatwa uprawa, ciekawy smak i właściwości lecznicze. Sadzenie sprowadza się do umieszczenia w ziemi cebulek. W sezonie cebula wymaga pielęgnacji w postaci odchwaszczania i podlewania. Co ważne, cebule można wykopywać w dowolnym momencie uprawy.

Oprócz cebuli zwyczajnej, rosnącym uznaniem cieszą się inne odmiany tej rośliny. Jedna z nich to cebula siedmiolatka. Nie wykształca właściwej cebuli, lecz swego rodzaju zgrubienie w dolnej części. Uprawia się ją z uwagi na bardzo aromatyczny i cienki szczypiorek. Tymczasem kolejną popularną odmianą jest cebula szalotka. Ona z kolei tworzy niewielkie, podłużne i jajowate cebulki. Warto też dodać, że jej smak jest nieco łagodniejszy w porównaniu z cebulą zwyczajną.

Wymieniając warzywa cebulowe nie można zapominać o szczypiorku ogrodowym (z cebulą dymką). W zasadzie jego prawidłowa nazwa to czosnek szczypiorek. Przeważnie dorasta do 30 cm wysokości. Jego liście są najważniejszą częścią dla hodowcy. Zbierają się w kępy, są okrągłe w przekroju i puste w środku. To właśnie one mają zastosowanie kulinarne. Dodaje się je do sałatek i wielu innych potraw na całym świecie.

Nie sposób wyobrazić sobie ogródka warzywnego bez czosnku pospolitego. Sadzi się go jesienią w październiku lub na początku listopada, do tego celu wystarczą same ząbki. Drugi termin sadzenia to przełom marca i kwietnia. Uprawa nie sprawia większych trudności. Bardzo łatwo też rozpoznać, kiedy roślina jest gotowa do zbiorów. Jej szczypior zaczyna się łamać lub tworzyć kwiatostany. Czosnek jest znany z wielu właściwości leczniczych.

Na tej liście nie może też zbraknąć pora. On podobnie jak cebula siedmiolatka nie tworzy cebuli, jako takiej. Zamiast niej pojawia się zgrubienie w dolnej części rośliny. Na nim rozwijają się ściśnięte, podłużne liście. Por reprezentuje warzywa najczęściej uprawiane z rozsady sadzonej do gruntu w maju. Ciekawostką jest fakt, że te rośliny dość szybko dojrzewają. Zbiory można prowadzić już od sierpnia do września jednakże pełną dojrzałość por osiąga późną jesienią.

Warzywa liściowe

Warzywa liściowe od wielu lat cieszą się dużym powodzeniem. Są bardzo zdrowe i smaczne, co jest niewątpliwą zaletą. Zestawienie tych roślin otwiera sałata. Każdy doskonale zna jej wygląd, osiąga około 80-150 cm wysokości. Rozwija się na niewielkiej łodydze, lecz jej najważniejszą częścią są liście. W zależności od odmiany mogą mieć różną wielkość i kształt. Jeśli już o odmianach mowa, oprócz siewnej często spotyka się okazy lodowe oraz rzymskie. Popularna jest też sałata głowiasta zwana czasem masłową.

Warzywa liściaste mają kolejną często spotykaną przedstawicielkę. Jest nią kapusta głowiasta biała z rodziny warzyw kapustnych. Jest to roślina dwuletnia, w pierwszym roku tworzy zwartą głowę a w drugim zakwita. Kwiaty po zapłodnieniu wydają owoce zwane łuszczynami. Kapusta najbardziej lubi gleby niezbyt ciężki i bogate w składniki odżywcze. Najlepiej uprawiać ją rok po warzywach strączkowych. Warto też dodać, że ta roślina nie ma dużych wymagań i poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik.

Warzywa liściaste to również rośliny pochodzące z rodziny baldaszkowatych. Najczęściej spotykane odmiany w ogrodach to pietruszka naciowa i koper włoski. Pierwszy z gatunków dorasta do około 50 cm wysokości. Lubi żyzne, średnio wilgotne i przepuszczalne ziemie. Pietruszka jest chętnie dodawana do różnego rodzaju potraw. Jeśli zaś chodzi o koper włoski, to dorasta do 150 cm wysokości. Preferuje nasłonecznione stanowiska oraz ziemie przepuszczalne i zasadowe. Koper łączy w sobie zastosowania kulinarne i ozdobne. W czasie kwitnienia wygląda bardzo ładnie.

Inne zdrowe warzywa

Nie sposób się nie zgodzić z twierdzeniem, że pomidory to zdrowe warzywa. Są też bardzo chętnie uprawiane w ogródkach warzywnych. W sklepach ogrodniczych dostępne są rozmaite odmiany. Ich owoce zwane jagodami przybierają wiele kształtów. Najczęściej są kuliste, lecz zdarzają się też gatunki wydłużone lub dorastające do niewielkich rozmiarów. Pomidory to warzywa, które uprawia się w gruncie, szklarniach czy tunelach foliowych. By były zdrowe wymagają ciepła i kilku ważnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kolejne zdrowe warzywa na tej liście to ogórki. Odmiany zwyczajne mogą dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Pędy są kruche i łatwo ulegają uszkodzeniu. Wymagają, więc odpowiedniego zabezpieczenia. Jednakże najważniejsze są owoce tej rośliny. Ogórki nadają się do spożycia na surowo lub przetworzenia. By wyrosły zdrowe wymagają intensywnego, rozproszonego oświetlenia i gleb bogatych w składniki odżywcze. Zdecydowanie warto mieć te warzywa w swoim ogródku.

Wszystkie wymienione rodzaje warzyw cieszą się zasłużoną popularnością. Z wyjątkiem pomidorów, nie sprawiają większych trudności w uprawie. Są też bardzo bogate w składniki odżywcze. Zatem doskonale wpisują się w modę na zdrowe odżywianie. Co najważniejsze pochodzą z pewnego źródła. W końcu sami je uprawiamy i wiemy, że są wolne od środków chemicznych. Własne owoce i warzywa to prawdziwy skarb.