Ogrodzenia z siatki - ceny, wykonanie, opinie, porady

Ogrodzenie z siatki drucianej nie ma walorów dekoracyjnych, lecz rekompensuje to innymi zaletami. Jest tanie, wytrzymałe a montaż nie sprawia wielu problemów. Dzięki temu sprawdzi się zarówno, jako rozwiązanie tymczasowe jak i stałe. Warto, więc wymienić rodzaje płotów tego typu. Oprócz tego przedstawimy ceny poszczególnych odmian oraz opiszemy jak wygląda budowa ogrodzenia z siatki.

Ogrodzenie z siatki – popularne rodzaje materiału

Płot z siatki występuje w kilku nieco różniących się odmianach. Chodzi tu o podział ze względu na wykonanie i użyte materiały. Na początek, bardzo popularne ogrodzenie z siatki drucianej powlekanej. W tej wersji drut jest równomiernie pokryty polichlorkiem winylu, czyli tworzywem PCV. Takie rozwiązanie chroni materiał przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Płot z siatki drucianej powlekanej występuje w wielu kolorach. Dzięki temu łatwo wkomponować go w resztę otoczenia. Co ważne wybrany kolor nie wyblaknie. Cena siatki powlekanej w dużej mierze zależy od jej grubości. Można jednak podać uśredniony przedział wynoszący 6-10 zł za metr bieżący.

Kolejnym często stosowanym rozwiązaniem jest płot z siatki ocynkowanej. Co już poznajemy po nazwie, ta wersja drutu posiada cienką warstwę cynku. Chroni ona materiał przed korozją, lecz przy mocnych zarysowaniach traci swe właściwości. Jednakże tylko w miejscach uszkodzeń pojawi się rdza. Płoty z siatki ocynkowanej są też zazwyczaj grubsze i sztywniejsze od parkanów z siatki drucianej powlekanej. Dlatego też nadają się do zamontowania na stałe. Za wybraniem tej opcji przemawia również cena. Za metr bieżący standardowej siatki zapłacimy około 8 zł. Tymczasem zakup droższego materiału to koszt nieco powyżej 20zł. Zatem płot z siatki ocynkowanej jest funkcjonalny i tani.

Płot siatkowy pleciony lub zgrzewany

Znamy już wykorzystywane materiały, więc teraz należy skupić się na tym jak powstaje płot z siatki stalowej. Patrząc pod takim kątem mamy dwie opcje do wyboru. Pierwsza to płot siatkowy pleciony. Druty są odpowiednio wyginane i zaplatane tak by oczka tworzyły kształt rombu. Poszczególne elementy nie są ze sobą połączone na stałe. To zapewnia elastyczność, lecz przysparza pewnych trudności, montaż bywa kłopotliwy. Mimo tego płot z siatki plecionej jest nadal najczęściej wykorzystywany.

Drugą możliwością do wyboru jest ogrodzenie z siatki stalowej zgrzewanej. Tu występują proste druty układane pionowo i poziomo. Następnie są zgrzewane, czyli łączone na stałe. Dzięki temu uzyskuje się prostokątne lub kwadratowe oczka. Płot z siatki stalowej zgrzewanej charakteryzuje się dużą sztywnością. Nie ma, więc problemów z naciąganiem, przez co montaż jest znacznie szybszy. Dodatkowo stanowi lepszą zaporę przed niechcianymi gośćmi. Trzeba przy tym zauważyć, że cena takiej siatki jest znacząco wyższa niż w przypadku klasycznej wersji plecionej.

Jak wykonać płot z siatki?

Poznawszy już wszystkie dostępne materiały warto zastanowić się jak wykonać ogrodzenie z siatki. Budowa rozpoczyna się od dokładnego uporządkowania terenu. W miejscach gdzie będzie przebiegał płot usuwamy wszelkie śmieci, korzenie, kamienie itp. Następnie wyrównujemy nieco ziemię i wyznaczamy miejsca gdzie staną słupki. Odstępy pomiędzy nimi powinny wynosić około 2-3 metry. Słupki wkopuje się w ziemię na głębokość 80-110 cm a następnie zalewa betonem. Można też stworzyć niewysoki murek i w nim zamocować słupki. Gdy beton stwardnieje i słupki będą stały stabilnie nasz płot siatkowy będzie już częściowo gotowy.

Jeśli wybraliśmy płot z siatki plecionej czeka nas naciąganie. Jak wykonać tę czynność? Pierwszym krokiem jest przymocowanie do słupków prętów naciągowych. To one będą usztywniały przyszłe ogrodzenie. Na ich końcach montuje się specjalne napinacze. Dopiero po tym można zacząć wplatać siatkę. W przypadku wersji zgrzewanej nie musimy męczyć się z naciąganiem. Nie są potrzebne dodatkowe elementy takie jak naciągi. Budowa obu wersji płotu wymaga pewnego nakładu pracy, lecz można ją wykonać samodzielnie. Jeżeli jednak na ogradzanym terenie występują wyraźne nierówności lub przeszkody warto skorzystać z pomocy fachowców.