Ogrodzenia i bramy przy domu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd produktów

Ogrodzenia i bramy przy domu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd produktów

Od tego, na jaki typ ogrodzenia się zdecydujesz, i jakie bramy wjazdowe wybierzesz, zależy, jak będzie prezentował się twój ogród. Nawet najpiękniejszy efekt harmonii kwiatów, trawnika i ścieżek może zostać zniszczony przez źle dobrany lub zbyt ciężki płot, a jednocześnie musi być on solidny. Dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić. Dowiedz się, jakie ogrodzenia i bramy możesz wybrać, i jakie są obowiązujące ceny.

Ogrodzenia – rodzaje, zastosowanie i ceny

Płoty drewniane – rodzaje i ceny

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularnym rodzajem ogrodzenia w Polsce nadal są płoty drewniane. Są stosunkowo lekkie i bardzo ładnie, naturalnie się prezentują w połączeniu z roślinami ogrodowymi. Płoty drewniane pasują do ogrodu każdego rodzaju. Szczególnie oczywiście nadają się do ogrodów w stylu rustykalnym, jednak także w bardziej nowoczesnych można się o nie pokusić. Przede wszystkim dlatego, że są różne typy drewnianego ogrodzenia.

Standardowe płoty drewniane, złożone z oddzielnych sztachet świetnie pasują do starych domów, ogródków wiejskich i tym podobne. Najlepiej oczywiście sprawdzają się te w standardowym kolorze drewna, chociaż można je też przemalować, na przykład na biało lub czaro. Tego rodzaju ogrodzenia są lekkie i delikatne. Płoty drewniane można także zbudować na podmurówce. Poszczególne przęsła odgradza się słupkami zrobionymi z cegiełek lub kamieni. To połączenie już lepiej wpasowuje się do nowocześniejszego styli i jest bardzo modne.

Płoty drewniane mogą być także złożone z paneli. Te także są coraz bardziej popularne. Pojedyncze panele są z reguły dość wysokie i dobrze zasłaniają podwórko przed przechodniami na ulicy. Płoty drewniane panelowe mają tę zaletę, że mogą być bardzo ozdobne. Niektóre są udekorowane kratką, inne łukiem lub ciekawym sposobem ułożenia klepek. To tak zwane płoty drewniane lamelowe, które wyróżniają się atrakcyjnością.

Ceny płotów drewnianych są bardzo zróżnicowane. Sztachety można zamówić u każdego stolarza lub nawet w tartaku, samodzielnie je pomalować i zabezpieczyć przed szkodnikami i wodą. Płoty drewniane tego rodzaju kosztują około 60-70 zł za metr bieżący. Podobnej ceny możemy spodziewać się w przypadku płotów podmurowanych. W tym wypadku cena sztachet będzie identyczna, jednak należy do tego dołożyć koszt cegieł, materiałów budowlanych i robocizny.

Ogrodzenia panelowe mają bardzo zróżnicowane ceny. Wszystko zależy od ilości zdobień i wielkości pojedynczego przęsła. Ceny pojedynczego panelu o szerokości 180 cm mogą być w przedziale od 109 do 248 zł. Do tego należy doliczyć koszt montażu, słupków i podmurówki.

Ogrodzenia betonowe ciągle w modzie?

Ogrodzenia betonowe mają różną reputację. Ich zwolennicy wskazują na to, że łatwo je zamontować, ustawienie płotu jest błyskawiczne. Dodatkowo tego rodzaju ogrodzenia są trwałe i wytrzymałe, nie straszne im złe warunki atmosferyczne, deszcz, śnieg i zimno. Dlatego bardzo często nadal się je montuje, chociaż bardzo wiele osób wskazuje na to, że ogrodzenia betonowe są… nieszczególnie estetyczne.

Niestety, ale to fakt, że ten rodzaj ogrodzenia przypomina nieco szarość minionej epoki. Ostatnio jednak bloki betonowe są coraz bardziej ozdobne, najczęściej dużo uroku dodają im ażury i prześwity. Coraz częściej pojawiają się ogrodzenia betonowe o ozdobnej fakturze, frezowane lub stylizowane na kształt cegiełek. Te wyglądają o wiele ciekawiej. Ogrodzenia betonowe mogą być wylewane lub ustawione z gotowych prefabrykatów. Ta druga opcja jest wykorzystywana najczęściej, głównie ze względu na przystępne ceny.

Jeden element o standardowej wielkości 50 X 200 cm kosztuje od 20 do 60 zł, w zależności od stopnia ozdobności. Pojedyncza płyta może być także potraktowana jako podmurówka, na przykład pod płot z giętego metalu, co prezentuje się o wiele bardziej elegancko i nowocześnie.

Siatka ogrodzeniowa – alternatywy

Wydawałoby się, że siatka ogrodzeniowa wyszła już z łask, ale nic bardziej mylnego. Siatka pleciona stalowa jest bardzo wytrzymała. Rzadko spotyka się ją jako frontowe ogrodzenie posesji, ale nadal wykorzystuje się ją do oddzielenia różnych elementów ogrodu. Siatka ogrodzeniowa bywa wykorzystywana także jako podtrzymanie dla żywopłotu. Można na nią puścić rośliny pnące, które błyskawicznie będą się wspinać po metalowych podpórkach.

Siatka ogrodzeniowa ma niewątpliwie jedną zaletę. Jest bardzo tania. Ogrodzenia z siatki są bardzo korzystne cenowo. 25 metrów siatki o wysokości 1,5 m kosztuje około 250-280 zł (do tego oczywiście koszt słupków i podmurówki - tu dowiesz się dokładnie ile kosztuje ogrodzenie z siatki). To zazwyczaj pozwala na odgrodzenie dużej części ogrodu, a montaż można wykonać samodzielnie i jest bardzo prosty.

Bramy wjazdowe – wybór odpowiedniej

Bramy kute – aranżacja i zastosowanie

Bramy wjazdowe powinny być dobrane do rodzaju ogrodzenia. Całość powinna do siebie pasować, jednak nie oznacza to, że bezwzględnie oba elementy powinny być zrobione z takiego samego materiału. Najbardziej powszechne są bramy kute, ponieważ są zarazem najbardziej uniwersalne i pasują w zasadzie do wszystkiego.

Bramy wjazdowe w płotach drewnianych najczęściej także robi się z drewna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować bramy kute. Są bardzo eleganckie, wytworne i szykowne, każdy ogród dzięki nim stanie się bardziej nowoczesny. Bramy kute pasują także do ogrodzenia betonowego. Ale oczywiście najwspanialej wyglądają w połączeniu z płotem z niewielką podmurówką i kutymi elementami tego samego rodzaju.

Bramy kute mają już dość konkretne ceny. Bramy wjazdowe kosztują od 900 do 1700 zł. Cena jest wyższa, jeśli systemy ogrodzeniowe są wyposażone w napędy do bram. Bramy kute mogą się różnić stopniem ozdobności, a im bardziej dekoracyjne, tym będą droższe.

Bramy przesuwne i napędy do bram

Coraz więcej osób decyduje się na automatyczne bramy przesuwne, czyli takie, które są napędzane prądem i obsługiwane pilotem. Bramy przesuwne mogą być zrobione z różnych materiałów. Są to zarówno bramy kute, jak i drewniane. Coraz więcej osób się na nie decyduje, ponieważ są bardzo wygodne. To bramy wjazdowe, których nie trzeba zamykać otwierać, nie ma potrzeby wychodzenia z samochodu.

Bramy przesuwne nadają się do działek o dużej powierzchni, a raczej o dużej szerokości. Ogrodzenie musi być na tyle długie, by pomieściło skrzydło bramy na czas otwierania. Poza tym to świetny pomysł, mają jedynie jedną wadę. Wszystkie bramy wjazdowe to kosztowna inwestycja, ale w przypadku tych przesuwnych ceny potrafią być powalające.

Systemy ogrodzeniowe z bramą przesuwną bazują na szynie, po której przesuwa się brama właściwa. Już sama szyna i system zwiększają cenę w stosunku do standardowej bramy. Znaczenie mają oczywiście także napędy do bram. To sprawia, że musisz liczyć się z wydatkiem rzędu od 4 do 10 tysięcy złotych. Oczywiście za montaż bramy także przyjdzie dodatkowo zapłacić. W tym wypadku warto rozejrzeć się po najbardziej znanych producentach, jak Wiśniowski. Musisz mieć pewność, że jest to produkt z najwyższej półki, a właśnie takie oferuje firma Wiśniowski.

Bramy garażowe – typy i ceny

Standardowe bramy garażowe: bramy segmentowe

Bramy garażowe dzielą się na kilka rodzajów. Można zainwestować w bramę uchylną albo rozwieralną, które są zdecydowanie tańsze. Najczęściej trzeba je otwierać ręcznie, ponieważ rzadko są wyposażone w napędy do bram, dlatego takim powodzeniem cieszą się bramy segmentowe.

Ich działanie jest bardzo proste. Bramy segmentowe składają się z kilku paneli (segmentów), które w czasie otwierania przesuwają się po prowadnicach w stronę stropu. To wygodne rozwiązanie, którego główną zaletą jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca. Takie bramy garażowe w całości mieszczą się pod sufitem, nie trzeba więc znajdować miejsca na wrota w czasie otwierania. Montaż bramy segmentowej jest możliwy tylko wtedy, gdy garaż zostanie odpowiednio przygotowany. Najczęściej umieszcza się je w nowych budynkach. Większość startych konstrukcji nie nadaje się do przerobienia i zamontowanie prowadnicy w stropie nie jest możliwe, więc trzeba zrezygnować z tego rodzaju bramy.

Bramy segmentowe mają zróżnicowane ceny. Najbardziej popularne bramy garażowe marki Hörmann kosztują około 4000 złotych bez kosztów robocizny. Na rynku można znaleźć także innych producentów, jak na przykład Krispol czy Nice, ceny ich produktów wahają się w graniach między 4000 a 5000 zł, dlatego też Hörmann zdecydowanie wygrywa.

Więcej o bramach segmentowych możesz przeczytać na kb.pl.

Wrota i drzwi garażowe

W przypadku zamontowania bramy segmentowej, należy wstawić także drzwi garażowe, dzięki których będziesz mógł się dostać do samochodu bez konieczności otwierania całej bramy. Z tego względu nadal dość popularne są wrota garażowe, czyli bramy garażowe złożone z dwóch skrzydeł, otwierające się na zewnątrz. Wrota garażowe są zrobione z różnych materiałów. Dobrze prezentują się drewniane lub okleinowe, jednak spotkać się można także z metalowymi elementami. Wrota garażowe mogą być bardzo estetyczne, a nawet dekoracyjne.

Bramy garażowe tego typu trzeba najczęściej zamykać i otwierać ręcznie, chociaż czasami jest możliwość zamontowania napędu do bram, który będzie można sterować za pomocą pilota. Wrota garażowe są tańsze niż bramy przesuwne czy segmentowe. Jeśli się na nie zdecydujesz, możesz spodziewać się wydatku rzędu około 2 tysięcy złotych.

Znacznie mniej kosztują drzwi garażowe. Nie tylko bramy garażowe należy zamontować, drzwi także są istotne, zwłaszcza, jeśli garaż nie łączy się z domem. Ciekawym rozwiązaniem jest brama garażowa z drzwiami, które można otwierać osobno. Brama garażowa z drzwiami to dobre rozwiązanie do małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na wstawienie drzwi obok. Drzwi garażowe także są różnych rodzajów. Mogą być zrobione zarówno z drewna, jak i z metalu. Przy ich wyborze należy kierować się całą aranżacją ogrodu i stylem garażu, by uniknąć nieestetycznego efektu.