Oliwnik srebrzysty i oliwnik wielokwiatowy - charakterystyka i pochodzenie roślin


Oliwnik srebrzysty - Elaeagnus commutata, tak samo, jak i oliwnik wielokwiatowy - Elaeagnus multiflora, zalicza się do rodziny oliwnikowatych - Elaeagnaceae. Do rodzaju oliwnik - Elaeagnus, zalicza się około 40 gatunków roślin, które są krzewami lub drzewami. Są to rośliny jednopienne charakteryzujące się ciekawą barwą liści i pędów.

Kiedy interesują nas oliwniki srebrzyste - Elaeagnus commutata lub oliwniki wielokwiatowe - Elaeagnus multiflora, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, jak wyglądają te gatunki i czym się one różnią. Otóż zarówno oliwniki srebrzyste, jak i wielokwiatowe to krzewy. Tutaj warto wiedzieć, że oliwnik srebrzysty pochodzi z północno-wschodniej części USA oraz wschodniej Kanady i może dorastać do około 1-2 m wysokości. Natomiast oliwnik wielokwiatowy pochodzi z Japonii i dorasta do 3 m wysokości.

Warto zwrócić uwagę na pędy roślin, które u srebrzystego gatunku są dość sztywne, cienkie i rdzawobrązowe, natomiast u wielokwiatowego oliwnika są one żółtawobrązowe. Jednak w obu przypadkach nie wytwarzają cierni. Liście obu gatunków są jajowate lub eliptyczne, z wierzchu bardziej zielone, natomiast od spodu są błyszczące i srebrzystobiałe. Co więcej, ich nasada jest klinowata, a wierzchołek ostro zakończony.

Powinniśmy wiedzieć, że oliwniki znane są ze swoich żółtych i pachnących kwiatów, które osiągają około 1 cm średnicy, jednak musimy wiedzieć, że u oliwników srebrzystych kwiaty zebrane są w kątach liści po 1-4, a u wielokwiatowych są one na zwisających szypułkach po 1-2. Gatunki różnią się także owocami, ponieważ w przypadku oliwnika wielokwiatowego owoce są wydłużone i czerwonobrązowe, natomiast u gatunku srebrzystego są one kuliste i z początku mają srebrzystą barwę, natomiast z biegiem dojrzewania stają się brązowawe.

Oliwnik srebrzysty i oliwnik wielokwiatowy - jakie mają wymagania oraz uprawa, przycinanie i rozmnażanie

Kiedy wiemy już, czym różnią się między sobą oliwniki srebrzyste - Elaeagnus commutata i oliwniki wielokwiatowe - Elaeagnus multiflora, możemy przejść do tego, jak przebiega uprawa tych roślin i co powinniśmy wiedzieć o ich wymaganiach, rozmnażaniu i pielęgnacji. Zacznijmy od tego, że obie rośliny są światłożądne, przez co wymagają dobrze nasłonecznionego stanowiska.

Bez względu na to, na jaki gatunek się zdecydujemy, powinniśmy zapewnić mu lekką, piaszczystą i ruderalną glebę, która będzie miała odczyn od lekko kwaśnego do zasadowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu nasz oliwnik będzie w stanie rozwijać się prawidłowo.

Krzew oliwnik wielokwiatowy, Elaeagnus multiflora i zbliżenie na owoce oraz uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma krzew oliwnik wielokwiatowy, Elaeagnus multiflora, czyli co warto wiedzieć

Jeśli chodzi natomiast o zabiegi pielęgnacyjne, powinniśmy wiedzieć, że z reguły nie są one konieczne. Jednak w przypadku oliwnika srebrzystego, kiedy ma znaleźć się w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o tym, by regularnie przeprowadzać przycinanie, ponieważ jest to roślina ekspansywna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie żywotnika zachodniego?

Oliwnik srebrzysty i oliwnik wielokwiatowy - gdzie znajdują zastosowanie te dwie rośliny

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy lepszy będzie oliwnik srebrzysty, czy też oliwnik wielokwiatowy, powinniśmy wspomnieć o zastosowaniu każdej z tych roślin, ponieważ zastosowanie roślin jest właśnie tym, co znacznie odróżnia od siebie te rośliny. Zobaczmy więc, jakie zastosowanie ma oliwnik srebrzysty, a jakie oliwnik wielokwiatowy.

Zacznijmy więc od oliwnika srebrzystego - Elaeagnus commutata, który jest bardzo ekspansywną rośliną i nie jest polecany do sadzenia w towarzystwie innych roślin. Jednak ten gatunek oliwnika jest doskonały do zadarniania gleb lekkich. Nadaje się on również do zadarniania nieużytków, wydm, skarp, piasków, zboczy i nasypów. Wykorzystywany bywa również do obsadzania autostrad, pasów międzyjezdniowych i dróg oraz do rekultywacji hałd. Pamiętajmy jednak o tym, że zaleca się sadzenie oliwnika srebrzystego w grupach.

Jeśli chodzi natomiast o roślinę, jaką jest oliwnik wielokwiatowy - Elaeagnus multiflora, powinniśmy wiedzieć, że jest to świetna roślina ozdobna, która chętnie sadzona jest w parkach i zieleni osiedlowej. Spotykamy go również w ogrodach przydomowych, gdzie jest świetnym i bardzo atrakcyjnie wyglądającym elementem kolorystycznym. Co więcej, oliwniki wielokwiatowe nadają się zarówno do sadzenia pojedynczo, jak i do sadzenia w grupach. Warto jednak sadzić je w osłoniętych od wiatru i zacisznych miejscach, ponieważ tam będzie rozwijał się bez problemu i nie wystąpi ryzyko połamania gałęzi i pędów przez silny wiatr.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny