Ołownik uszkowaty - skąd pochodzi ten kwiat ozdobny i czym się charakteryzuje

Ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata, znany jest również jako ołownik przylądkowy. Warto wiedzieć, że kwiaty, jakimi są ołowniki uszkowate, zaliczane są do rodziny ołownicowatych - Plumbaginaceae. Rośliny te naturalnie występują na terenie południowej oraz południowo-wschodniej Afryki. W samej Polsce ołownik uszkowaty jest rośliną ozdobną.

Bez względu na to, czy interesuje nas sitowie - Scirups, skrętnik - Streptocarpus, kordylina - Cordyline, czy właśnie ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata, powinniśmy zapoznać się z charakterystyką danego gatunku roślin. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że to właśnie ten gatunek lub jego konkretna odmiana, będzie idealna do naszego ogrodu. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się ołownik uszkowaty.

Zacznijmy od tego, że ołowniki przylądkowe to rośliny wieloletnie, które zazwyczaj dorastają do około 2 m wysokości, osiągając przy tym taką samą szerokość. Co więcej, warto wiedzieć, że roślina wytwarza odrosty korzeniowe, ale pędy rośliny wspinają się po płotach i podporach.

Roślinę charakteryzują podłużne liście, które dorastają do około 5 cm długości. Ich kolor jest zielony i są one matowe. W okresie od V do X na roślinie możemy zaobserwować kwiatostany, które pojawiają się w postaci, białych, jasnoniebieskich lub nawet jasnofioletowych baldachów.

Plumbago auriculata - jakie wymagania ma ołownik przylądkowy

Jeśli chcemy zasadzić w naszym ogrodzie roślinę ozdobną lub użytkową, bardzo istotne jest to, abyśmy zapoznali się z sadzeniem, doborem odpowiedniego stanowiska, wymaganiami, pielęgnacją, sposobem zimowania, a także wszystkimi informacjami, które dotyczą tego, jak powinna przebiegać prawidłowa uprawa.

Pamiętajmy o tym, że informacje te są bardzo istotne, ponieważ jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań naszym roślinom, mogą one chorować, a ich rozwój nie będzie przebiegał prawidłowo. Co więcej, musimy zwrócić również uwagę na dobór odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i to, czy konieczne będzie zimowanie rośliny w domu, czy może ona pozostać w gruncie w ogrodzie.

Zacznijmy więc od tego, że sadzenie rośliny może odbywać się w gruncie, jak i w pojemniku w ogrodzie. Zdecydowanie bardziej polecane jest sadzenie roślin w pojemnikach niż w gruncie, ponieważ na okres zimowy będziemy musieli wstawić nasze ołowniki uszkowate do pomieszczenia. Ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata, zimą powinien być przechowywany w około 4-12oC. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpiękniejszych krzewach kwitnących do ogrodu.

Jeśli chodzi natomiast o wymagania, jakie ma ołownik uszkowaty, musimy wiedzieć, że najlepiej jest dobrać dla niego stanowisko, które będzie osłonięte od silnego wiatru i nawet deszczu. Co więcej, powinno się ono znajdować w pełnym nasłonecznieniu. Podłoże natomiast może być przeciętną glebą ogrodową lub uniwersalnym podłożem dla roślin kwitnących.

Ołownik uszkowaty w ogrodzie z wyraźnymi niebieskimi kwiatami Plumbago auriculata, a także pielęgnacja, uprawa i wymagania
Olownik uszkowaty Plumbago auriculata krok po kroku, czyli wymagania i uprawa, oraz pielęgnacja, podlewanie, zimowanie i opis gatunku

Nie zapominajmy o tym, że w przypadku tej rośliny konieczna będzie pielęgnacja, która opiera się przede wszystkim na regularnym podlewaniu, co 2-tygodniowym nawożeniu, a także usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Decydując się na uprawę tej rośliny w pojemniku, nie będziemy mieli problemu z pierścienicami. Pamiętajmy, że pierścienice to bezkręgowce, które pojawiają się zarówno w wodzie, jak i w glebie. Często właśnie pierścienice zakłócają prawidłowy rozwój wielu roślin.

Ołownik uszkowaty - gdzie znajduje swoje zastosowanie ten ozdobny kwiat

Ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata, to bardzo piękna roślina, która znajduje swoje zastosowanie jako roślina ozdobna. Jest ona doskonałą ozdobą naszego ogrodu, ale także wejścia do domu. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to dość duża roślina, dlatego musimy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca.

Co więcej, ze względu na jej pędy, konieczne jest zapewnienie jej wytrzymałych podpór, po których będzie mogła bez problemu piąć się w górę i cieszyć nasze oko pięknem swoich kwiatostanów. Roślina doskonale nada się również na nieformowane i formowane żywopłoty.

Nie zapominajmy także o tym, że gatunek, jakim jest ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata, występuje także w różnych odmianach. Tutaj bardzo dużą popularnością cieszy się między innymi odmiana 'Alba', której kwiaty są czysto białe, ale również odmiana 'Royal Cape' o intensywnie niebieskich kwiatach. Ciekawym rozwiązaniem kompozycyjnym może okazać się również połączenie ze sobą kilku odmian, przez co uzyskamy ciekawe kompozycje kolorystyczne.

ikona podziel się Przekaż dalej