Olsza szara - charakterystyka rośliny

Olsza szara - skąd pochodzi

Olsza szara - Alnus incana, to gatunek drzewa, który zaliczany jest do rodziny brzozowatych - Betulaceae. Warto wiedzieć, że rodzina brzozowatych składa się z dwóch rodzajów roślin, a mianowicie z rodzaju olsza - Alnus i brzoza - Betula. Jednak powinniśmy wiedzieć o tym, że jest to węższe ujęcie, a w ujęciu szerszym do tej rodziny zaliczanych jest 6 rodzajów roślin, w których znajduje się około 145-167 gatunków. Rośliny z tej rodziny występują przeważnie na półkuli północnej, natomiast wyjątkiem jest zachodnia część Ameryki Południowej.

Warto wspomnieć również o samym rodzaju olsza - Alnus, do którego zaliczają się wszystkie olsze. Otóż do rodzaju zalicza się około 35 gatunków roślin, które mogą być drzewami lub krzewami. Powinniśmy wiedzieć, że rośliny z tego rodzaju wytwarzają pojedyncze liście, które ułożone są na pędzie skrętolegle. Co więcej, są to rośliny jednopienne, które wytwarzają owoce w postaci drobnych i nieoskrzydlonych orzeszków, w których znajdują się nasiona.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest olsza szara - Alnus incana. Otóż roślina ta występuje naturalnie na terenie praktycznie całej Europy, ale możemy ją spotkać również w północno-zachodniej Azji i na Kaukazie. Jest to dodatkowo gatunek krajowy, który jest silnie związany z wodą i przez to występuje przy brzegach rzek, jezior, strumyków, a nawet i na terenach bagiennych.

Alnus incana - jakie są cechy charakterystyczne tej rośliny


Jeśli interesujemy się uprawą olszy szarej, powinniśmy zapoznać się z tym, jak wygląda jej liść, owoc, pokrój, nasiono, a także system korzeniowy, ponieważ wtedy dużo łatwiej będzie nam przekonać się o tym, czy właśnie ta roślina będzie dobrze komponowała się z innymi roślinami w naszym ogrodzie i czy znajdzie się dla niej wystarczająco dużo miejsca. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się olsza szara.

Olsza szara jest drzewem, które dorasta do około 15-20 m wysokości, choć czasem może osiągnąć nawet do 30 m wysokości. Drzewo osiąga dodatkowo około 8-12 m szerokości i charakteryzuje się wydłużoną, wąską, ale luźną koroną, która ma wyraźny przewodnik aż do wierzchołka. Bardzo często możemy spotkać się też z wielopniowymi gatunkami.

Z wiekiem korona olszy staje się ciemnoszara i bruzdowana, natomiast młode pędy są zielonobrązowe i lepkie. Charakterystyczny jest również liść olszy, który jest wyraźnie zaokrąglony, bardzo często wycięty na szczycie i zakończony klinowatą nasadą. Pamiętajmy, że młode liście, tak jak i pędy są lepkie. Latem wybarwione są one na ciemnozielony kolor i właśnie tak zimą opadają bez przebarwienia. Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na owoce, którymi są małe, czarne i zdrewniałe szyszki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie olszy czarnej.

Alnus incana - co powinniśmy wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji drzewa

Olsza szara - jakie wymagania ma drzewo

Olsza szara, tak jak i olsza czarna, brzoza pożyteczna, żywotnik japoński, rudbekia dwubarwna, rudbekia owłosiona, rudbekia lśniąca, rudbekia purpurowa i inne rośliny, powinna być uprawiana na odpowiednim stanowisku i mowa tu zarówno o podłożu, jak i nasłonecznieniu.

Pamiętajmy o tym, że zapewnienie odpowiednich wymagań roślinie pomoże nam bardzo w tym, by rozwijała się ona prawidłowo. Co więcej, musimy wiedzieć, że jeśli posadzimy olszę szarą lub czarną, czy też inną roślinę na złej glebie, w naszym ogrodzie mogą pojawić się bardzo niebezpieczne dla roślin choroby, które wielokrotnie wyniszczają nasze rośliny ogrodowe. Dlatego tak ważne jest to, by stosować się do zaleceń, które mówią, w jaki sposób powinna być uprawiana olsza szara, lub jej popularna odmiana 'Pendula'.

Drzewo olsza szara, Alnus incana i zbliżenie na owoce oraz uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma drzewo olsza szara, Alnus incana, czyli co warto wiedzieć

Decydując się na uprawę olszy, musimy pamiętać o tym, że drzewo, tak jak i popularna odmiana 'Pendula', nie ma dużych wymagań glebowych, choć lepiej rozwija się na świeżych, wilgotnych, lekko kwaśnych glebach. Co więcej, powinniśmy zapewnić jej nasłonecznione stanowisko.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Alnus incana - uprawa i pielęgnacja popularnej olszy

Po tym, kiedy dowiemy się, na jakich glebach i w jakim nasłonecznieniu powinny rosnąć olsze szare, brzozy pożyteczne, żywotniki japońskie, rudbekie lśniące, rudbekie owłosione, rudbekie purpurowe, rudbekie dwubarwne, czy też żywotniki japońskie, możemy przejść do tego, w jaki sposób przebiega cała uprawa, co powinniśmy wiedzieć o rozmnażaniu tych roślin oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne będą konieczne w trakcie uprawy rośliny.

Olsza szara to świetne drzewo, które znosi zalewanie i silne wiatry. Dlatego też cieszy się tak dużą popularnością. Powinniśmy wiedzieć, że drzewo nie ma specjalnych wymagań pod względem pielęgnacji, natomiast przez pierwsze lata uprawy musimy dbać o prawidłowe nawilżenie gleby.

Jeśli chodzi o rozmnażanie, w uprawie stosuje się rozmnażanie przez nasiona, które wysiewa się na wiosnę. Jednak warto wiedzieć o tym, że odmiany 'Pendula' i inne, rozmnażane są najczęściej przez szczepienie w klin w okresie zimowym, choć niektóre odmiany możemy rozmnażać przez sadzonki zielne.

Olsza szara - gdzie znajduje swoje zastosowanie i jaka jest jej cena

Olsza szara - Alnus incana, zalicza się do bardzo malowniczych drzew, które chętnie wykorzystywane są do sadzenia jako soliter, choć mogą być one uprawiane również w grupach. Przeważnie sadzone są nad brzegami wód, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by zasadzić je w ogrodzie.

Musimy wspomnieć o tym, że olsza szara jest również doskonałym gatunkiem pionierskim, który mimo swoich wymagań, poradzi sobie również na jałowym piasku. Ten gatunek olszy jest bardzo cennym drzewem krajobrazowym, które znajduje swoje zastosowanie w umacnianiu brzegów wodnych, ale nada się również jako wiatrochronna ściana.

Jeśli chcemy zająć się uprawą tego drzewa, z pewnością zainteresuje nas jego cena. Tutaj musimy wiedzieć, że ceny różnią się od wielkości sadzonek, a także miejsca ich zakupu. Jednak z reguły sadzonki olszy szarej - Alnus incana, są bardzo tanie i kosztują w granicach 10-20 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny