Omieg - skąd pochodzi ta roślina i jaka jest jej charakterystyka

Omieg - Doronicum, to rodzaj roślin, który zaliczany jest do rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wspomnieć o tym, że do rodziny astrowatych, czyli złożonych, zalicza się około 24700-25000 gatunków roślin. Co ciekawe, jest to też jedna z największych rodzin roślin naczyniowych, do której zalicza się 1620 rodzajów roślin.

Jeśli chodzi o sam rodzaj omieg - Doronicum, powinniśmy wiedzieć, że zalicza się do niego około 35 gatunków roślin, które naturalnie występują w Eurazji. Niektóre z gatunków tego rodzaju są uprawiane jako rośliny ozdobne. Warto jednak wspomnieć o tym, że rośliny te występują również w Ameryce Północnej, ale do tamtych terenów zostały zawleczone i często są one zdziczałe. W samej Polsce występują naturalnie jedynie dwa gatunki, natomiast istnieje jeszcze kilka, które są gatunkami uprawnymi lub zdziczały.

Zanim przejdziemy do kupna nasion i sadzonek tych kwiatów, powinniśmy wiedzieć, czym się one charakteryzują. Zacznijmy więc od tego, że omieg to roślina, której organami podziemnymi są z reguły kłącza, choć czasem są to także rozłogi. Łodyga omiegów jest wyprostowana, zazwyczaj pojedyncza i osiąga około 10-90 cm wysokości.

Warto wiedzieć także o tym, że omiegi charakteryzują się łodygowymi i odziomkowymi liśćmi, które ułożone są na pędzie skrętolegle. Mogą być one ogonkowe lub siedzące. Sama blaszka może być eliptyczna, jajowata lub lancetowata. Brzegi blaszki mogą być ząbkowane lub całe.

Jednak największą rolę w przypadku tej byliny odgrywa kwiat. Kwiat omiega wyrasta na szczycie łodygi pojedynczo, ale możemy spotkać się też z takimi gatunkami, które swoje kwiaty mają skupione w baldachogrona. Kwiaty języczkowe wybarwione są na żółto i jest ich od 13 do 40, natomiast kwiaty rurkowate, które znajdują się w koszyczku, zebrane są po 50-250. Owocami są natomiast jajowate, spłaszczone i owłosione lub gładkie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy odętki wirginijskiej?

Omieg - gdzie sadzić nasiona i sadzonki

Zanim w naszym ogrodzie pojawią się kocimiętki Faassena, ostróżki wieloletnie lub omiegi sercowate - Doronicum columnae, omiegi wschodnie znane jako omiegi kaukaskie - Doronicum orientale, omiegi kozłowce - Doronicum clusii lub omiegi górskie - Doronicum austriacum, powinniśmy zapoznać się z tym, jakie wymagania mają te rośliny i jak przebiega ich uprawa.

Pamiętajmy o tym, że jeśli kocimiętka Faassena, ostróżka wielkokwiatowa lub omieg np. kaukaski, będzie uprawiana na złej glebie lub też w złym nasłonecznieniu, możemy spotkać się z tym, że rośliny te zostaną porażone przez choroby. Najczęściej rośliny atakowane są przez choroby grzybowe, wywoływane właśnie z powodu źle dobranej gleby. Poza tym możemy spotkać się również np. z poparzeniem liści, więdnięciem lub zamieraniem rośliny.

Bylina omieg wschodni, Doronicum orientale i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i sadzenie
Kwiat omieg wschodni, Doronicum orientale i jego wymagania, uprawa, odmiany omiegów

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że najczęściej wybieranym gatunkiem jest omieg wschodni - Doronicum orientale, który najlepiej rozwija się w stanowisku półcienistym. Dodatkowo powinniśmy także zapewnić my wilgotną, próchniczą lub gliniastą, przepuszczalną i żyzną glebę, która będzie miała obojętny lub kwaśny odczyn.

Omieg sercowaty, wschodni, górski i kozłowiec - jaka jest cena za rośliny

Omiegi to rośliny, które są dość popularne. Największą popularnością cieszy się omieg wschodni - Doronicum orientale. Jest to bylina, która świetnie radzi sobie na rabatach, jednak musimy pamiętać o tym, że w okresie letnim przechodzi on w stan spoczynku, dlatego nie zaleca się sadzenie go z przodu rabat.

Co więcej, rośliny te możemy stosować do obsadzania ogrodów skalnych, lecz w bardziej ocienionych miejscach ze zwiększoną wilgotnością gleby. Jeśli jednak nie mamy możliwości zasadzenia omiegów wschodnich lub innych gatunków w ogrodzie, bez problemu możemy zasadzić go w pojemniku lub donicy na tarasie czy też na balkonie. Świetnym pomysłem jest również połączenie tych kwiatów z narcyzami, tulipanami, hiacyntami, czy też szafirkami, natomiast możemy je również sadzić z innymi bylinami, które kwitną w okresie wczesno-wiosennym, a są nimi np. wrzośce, pierwiosnki czy brunerie.

Jeśli przystępujemy do zakupu omiegów, z pewnością jedną z ważniejszych elementów, na które zwrócimy uwagę, jest cena. Jeśli chodzi o ceny tych kwiatów, musimy pamiętać, że zależą one od tego, czy zdecydujemy się na zakup omiega wschodniego, sercowatego, górskiego, czy też kozłowca. Dodatkowo ceny zależą też od konkretnej odmiany i miejsca zakupu. Z reguły jednak ceny za te bylin nie są wysokie i mieszczą się w granicach od około 2 do 12 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej