Oplątawa Tillandsia – opis i charakterystyka rośliny

Oplątawa – podstawowe gatunki do uprawy

Oplątawa to bardzo szeroki rodzaj roślin. Jest to ponad 600 gatunków, a dodatkowe 60 jest jeszcze nie zweryfikowanych i trwają dyskusje co do nich, czy należą do tego rodzaju, czy nie. W uprawie pojawia się co najmniej kilka gatunku. Większość z nich to epifity, które rosną niemal w każdym podłożu, również na korze z mchem, jednakże część z nich nadaje się także do uprawy w podłożu.

Oplątawa (Tillandsia) najczęściej kojarzy się z oplątawą modrą (Tillandsia cyanea). Jest to roślina o różowo-purpurowych kwiatach, która często kojarzona jest z bromelią. I faktycznie wygląda nieco podobnie i wspaniale się sprawdza. Dużego znaczenia dekoracyjnego nabiera także oplątawa brodaczkowata. Jest to tak zwany hiszpański mech, czyli gęste płożące pędy o zielonym kolorze.

W uprawie rzadziej pojawiają się także inne odmiany oplątawy. Jednym z najbardziej powszechnych jest Tillandsia bulbosa, czyli roślina, która tworzy cebulę ze zgrubiałych liści, które wyżej mają wygląd cienkich wężyków. Czasami pojawia się także Tillandsia filifolia, odmiana złożona z cienkich, nitkowatych liści, które wyrastają w różnych kierunkach. Gatunki te mają zdolność do pobierania wody z powietrza.

Oplątawa niebieskawa (oplątawa modra) i brodaczkowata – opis

Oplątawa niebieskawa to jeden z gatunków, który idealnie nadaje się do uprawy domowej. Wygląda trochę jak bromelia i często jest z nią mylony. Wytwarza typową kępę długich, zielonych liści, spośród których wyrasta niebieski lub różowy pióropusz. Kwiatostan jest bardzo zwarty. W zasadzie biologicznie nie jest to kwiatostan – to tylko wybarwione, kolorowe liście, oplątawa modra wytwarza drobne, białe kwiaty o niewielkim znaczeniu dekoracyjnym. Roślina jest krótkowieczna, ponieważ kwitnie w trzecim roku uprawy, a kiedy tylko kwitnienie się skończy, zamiera. Wcześniej jednak wypuszcza niewielkie odnóżki. Cena sadzonki waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

W modernistycznych kompozycjach w szkle dobrze sprawdza się oplątawa brodaczkowata. Jest to swojego rodzaju mech, który wytwarza długie, zwisające pędy. Bardzo często sadzi się go w instalacjach wertykalnych. Oplątawa brodaczkowata wspaniale prezentuje się w wielu kompozycjach, a jej uprawa nadal nie jest szczególnie trudna. Rośnie dość wolno, ale pędy mogą osiągnąć nawet 2 m długości. I w tym wypadku cena może wahać się w przedziale od dwudziestukilku do kilkudziesięciu złotych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie bromelii doniczkowej.

Oplątawa – sadzenie i aranżacje

Kompozycje z oplątawą w mieszkaniu

Oplątawa niebieskawa to kwiat, który pasuje do każdego mieszkania. Naprawdę wspaniale się sprawdza i niezwykle interesująco wygląda niemalże we wszystkich aranżacjach. Kolorowy kwiatostan ożywi mieszkania minimalistyczne i skromny styl skandynawski, a klasyczne wnętrza urozmaici i doda im lekkości. Dlatego aranżacje z oplątawą nie powinny sprawiać żadnego problemu. Będzie ładnie wyglądać przy takich roślinach jak niedośpian, gardenia jaśminowata czy Pachria aquatica.

Nieco trudniej jest znaleźć kompozycje, które uwzględniłyby oplątawę brodaczkowatą. Jest to dość duża roślina, która składa się ze zwisających i płożących się pędów. Jest ona idealna do zrobienia instalacji w szkle – to najpiękniejsze tło dla innych roślin. Kompozycje szklane wspaniale się prezentują, można kupić je gotowe lub przygotować samodzielnie. Dobrze sprawdzają się także ścienne instalacje wertykalne.

Oplątawa – sadzenie krok po kroku

Oplątawy kupuje się najczęściej w sklepie ogrodniczym, a modra jest na tyle popularna, że można spotkać ją także w marketach. Najczęściej jest od razu umieszczona w odpowiednim podłożu, gdzie świetnie się trzyma na miejscu, nawet mimo korzeni powietrznych. Można oczywiście je przesadzać, ale nie żyją za długo, więc nie ma to większego znaczenia. Podłoże może być zwykłe, ale powinno zadbać się o jego przepuszczalność.

Kwiat oplątwa tillandsia trzymany w dłoni, a także uprawa i pielęgnacja w domu
Jak wygląda oplątwa tillandsia, a także jej uprawa w domu i porady pielęgnacyjne

Oplątawa bardzo dobrze znosi wysokie temperatury. Warto jednak znaleźć dla niej miejsce, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie, mocne nasłonecznienie. Najlepiej jest postawić je przy oknie wschodnim lub zachodnim. Dzięki temu będzie się dobrze rozwijać i nie straci pięknego wybarwienia. Należy także uważać, by podłoże i powietrze nie były zbyt suche. Kwiat doniczkowy wytwarza liczne pędy boczne, a sadzonki można oderwać i wsadzić do świeżego podłoża.

Oplątawa do mieszkania: łatwa pielęgnacja

Podlewanie i nawożenie oplątawy

Oplątawa Tillandsia to roślina o niewielkich, ale dość specyficznych wymaganiach. Najważniejsze w jej przypadku jest podlewanie, a raczej zraszanie. Im wyższa temperatura otoczenia, tym częściej należy zraszać całą roślinę. Warto także postawić obok rośliny talerzyk z wodą, żeby parowanie było większe. Dzięki temu oplątawa przepięknie się prezentuje. Dotyczy to zarówno oplątawy brodaczkowatej, jak i modrej. W przypadku tej drugiej niewielką ilość wody można wlać także do rozety liściowej.

Rośliny powinno się także regularnie nawozić. Ale uwaga – stosuje się do tego przede wszystkim nawozy do rozpylania. Wchłaniają się one przez liście, nie powinno się ich wylewać na korzenie, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Kwiat dzięki temu może pięknie kwitnąć i wspaniale i szybko się rozwinąć. Nawóz stosuje się regularnie mniej więcej co miesiąc. Nie należy jednakże przesadzić z ilością.

Oplątawa – rozmnażanie krok po kroku

Oplątawa raczej nie powinna być rozmnażana z nasion. Wytwarza je, ale w naszych warunkach raczej się ich nie otrzyma. O wiele lepiej sprawdza się rozmnażanie przez sadzonki, które pojawiają się obok macierzystej rośliny w doniczce. Można wysadzić roślinę i odłączyć od niej sadzonki, a następnie umieścić je w wodzie, by się ukorzeniły.

Jest to szczególnie łatwe w przypadku oplątawy modrej. Kwitnienie tej rośliny oznacza, że niebawem pęd obumrze. Jednakże odpowiednio wcześniej roślina wypuści sadzonki, które należy odczepić od rośliny i zasadzić w świeżej ziemi po ukorzenieniu. Czasami może się okazać, że wybarwienie pióropusza się nie uda – będzie zielony, ale jeśli tylko zaciemnisz roślinę przez jakiś czas, powinno się to udać. Wystarczy przez kilka godzin dzienne na etapie wzrostu zasłaniać roślinę pudełkiem kartonowym lub czymś innym, co odetnie działanie słońca. Wtedy liście wewnętrzne powinny się wybarwić. Rozmnażanie oplątawy jest łatwe, a uzyskany kwiat jest równie atrakcyjny, jak roślina macierzysta i tak samo świetnie się prezentuje.

ikona podziel się Przekaż dalej