Pokrzywa na mszyce - podstawowe informacje

Pokrzywa to roślina, która występuje dziko na terenie praktycznie całego kraju. Nie musimy jej szukać, bo rośnie praktycznie wszędzie. Jednak niewiele osób wie, jakie właściwości ma pokrzywa i do czego tak naprawdę może być wykorzystana. Zobaczmy więc, jak działa pokrzywa na mszyce.

Pokrzywa to roślina, która jest naturalnym wskaźnikiem żyzności gleby. Rośnie ona na podłożach bogatych w azot. Warto też wiedzieć, że jest doskonałym katalizatorem wykorzystywanym w procesie kompostowania, ponieważ niewiarygodnie przyspiesza ona przebieg całego procesu, a dodatkowo dodaje do kompostu minerałów.

Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy dodać pokrzywy do naszego kompostownika, musimy pozbyć się jej nasion oraz korzeni. W przeciwnym wypadku pokrzywa rozrośnie się po kompostowniku. Wiele osób stosuje pokrzywy pod pomidory. Dlaczego? Otóż liście pokrzywy pod pomidorami będą dostarczały im bardzo cennych substancji w procesie rozkładania się.

Poza tym, że pokrzywy pod pomidory są doskonałym rozwiązaniem nawozów z pokrzyw, są one również wykorzystywane jako opryski. Opryski z pokrzyw są stosowane do walki z mszycami, przędziorkami, mączniakiem i szarą pleśnią. Z liści pokrzywy możemy zrobić wyciąg z pokrzywy, wywar z pokrzywy oraz gnojówkę. Musimy jedynie pamiętać o tym, że by pokrzywa nadawała się pod nawóz z pokrzyw lub do np. oprysku gnojówką z pokrzyw na pomidory, musimy zbierać ją od V do lata. Zbieramy tylko te zielone części bez korzeni, pamiętając, by zrobić to jeszcze przed kwitnieniem.

Gnojówka z pokrzyw

Jak robiona jest gnojówka z pokrzyw

Oprysk gnojówką z pokrzyw na pomidory to tylko jedna z możliwości, jak możemy wykorzystać gnojówkę jako nawóz z pokrzyw. Wykonanie gnojówki nie jest skomplikowane i poradzi sobie z tym każdy. Zobaczmy więc, jak po kolei wykonać gnojówkę z pokrzyw, by pomogła naszym roślinom.

Aby wykonać gnojówkę, musimy zerwać jeden kilogram świeżych pokrzyw jeszcze przed kwitnieniem. Pokrzywę tniemy na kawałeczki i zalewamy 10 l odstanej wody deszczowej. Tak zalaną pokrzywę przykrywamy materiałem, a najlepiej płótnem. Całość przykrywamy, by do środka nie dostały się zanieczyszczenia, śmieci, a także owady.

Zakrytą zalaną pokrzywę odstawiamy w jakieś ustronne miejsce, które jest oddalone od naszego domu przynajmniej o 10 m. Pamiętajmy, że gnojówka z pokrzywy bardzo śmierdzi, dlatego nie jest polecane, by mieć ją w pobliżu okna domu. Rano oraz wieczorem powinniśmy zamieszać gnojówkę, aby dostała ona odpowiednio dużo powietrza. Jest to bardzo istotny element. Gnojówka z pokrzyw będzie gotowa, gdy przestanie się już pienić i stanie się klarowna. Zwykle trwa to od 2 do 4 tygodni, oczywiście zależy to od tego, jaka będzie temperatura powietrza w tym czasie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o przygotowaniu i zastosowaniu gnojówki z pokrzyw.

Gnojówka z pokrzyw - zastosowanie

Podlewanie pokrzywą w tej formie jest bardzo korzystne. Szczególnie polecany jest oprysk gnojówką z pokrzyw na pomidory. Pamiętajmy jednak o tym, że podlewanie pokrzywą można wykonać na 3 sposoby. Pierwsze podlewanie pokrzywami polega na podlewaniu jeszcze fermentującą gnojówką, która ma 4-5 dni. Inny sposób to oprysk z pokrzywy rozcieńczoną gnojówką, ale można też wykonać go bez rozcieńczania.

Gnojówka z pokrzyw jeszcze fermentująca powinna być rozrabiana w rozcieńczeniu 1:50. Taki specyfik nadaje się doskonale do tego, by działał przeciw mszycom, tarcznikom, przędziorkom i misecznikom. Oprysk z pokrzywy można stosować na drzewach i krzewach jeszcze przed rozwinięciem się liści i kwiatów w trzech dawkach co 3 dni.

Świeża pokrzywa oraz oprysk z pokrzywy, czyli pokrzywa na mszyce, a także oprysk gnojówką z pokrzyw na pomidory
Oprysk z pokrzywy na mszyce - skuteczność, opinie, porady praktyczne

Gnojówkę rozcieńczoną można przygotować w rozcieńczeniu 1:10 lub 1:20. Preparat stosowany jest jako nawóz z pokrzyw do drzew i krzewów owocowych, ale także do warzyw i kwiatów. Pamiętajmy jednak, że nie nadaje się do czosnku, grochu, fasoli i cebuli. W rozcieńczeniu 1:20 stosowana może być co 3 dni do oprysków na przędziorki, mszyce i na chlorozę liści. Jednak, gdy jej rozcieńczenie będzie 1:10, wtedy co 3 dni dodajemy ją do oprysków na mączniaka rzekomego. Gnojówka bez rozcieńczenia wykorzystywana jest do przyspieszania fermentacji w pryzmie kompostowej i do nawożenia podłoża pod uprawy.

Oprysk z pokrzywy

Wyciąg z pokrzywy

Wyciąg z pokrzywy to kolejny sposób, który pokazuje, jak w prosty sposób możemy wykorzystać pokrzywy do stworzenia czegoś, co niewątpliwie pomoże nam w uprawie swoich roślin w ogrodzie. Przygotowanie wyciągu z pokrzyw jest tak samo proste, jak i przygotowanie gnojówki.

Tak samo, jak i w przypadku gnojówki, nie potrzebujemy jakiś wyjątkowych składników do tego, by powstał wyciąg. Dodatkowo z pewnością z przygotowaniem oprysku w postaci wyciągu z pokrzyw poradzi sobie nawet osoba, która nie ma o tym zielonego pojęcia. Zobaczmy więc, czego potrzebujemy do sporządzenia tego preparatu.

Aby przygotować wyciąg z pokrzyw potrzebne nam będzie 1 kg świeżych pokrzyw pociętych na kawałki, pamiętając jednak o tym, by nie zbierać do tego korzeni i nasion. Jeśli nie mamy świeżej pokrzywy, wystarczy nam jedynie 200 g suszonych pokrzyw. Pokrzywy zalewamy 10 l odstanej deszczowej wody i zostawiamy na 12-24 godzin. PO tym czasie możemy wykonać z wyciągu oprysk na mszyce i przędziorki.

Wywar z pokrzywy

Wywar z pokrzywy to kolejny sposób na to, jak popularny chwast może stać się czymś niezbędnym w naszym ogrodzie. Dodatkowo stanie się on środkiem ochronnym, a może i nawozem z pokrzywy. Dlatego też warto poznać sposób na to, w jaki sposób go wykonać w swoim domu.

Do przygotowania wywaru z pokrzywy potrzebujemy 1 kg świeżej pokrzywy lub też 200 g suchej. Wszystko zależy od tego, ile pokrzywy mamy. Liście pokrzywy tniemy na kawałeczki i zalewamy je 10 l odstanej wody deszczowej. Całość gotujemy w dużym garnku przez około 30 minut.

Tak przygotowany wywar w rozcieńczeniu 1:5 stosujemy jako oprysk z pokrzywy. Nadaje się on idealnie do zwalczania chorób grzybowych, między innymi szarej pleśni, zamieraniu pędów malin, rdzy, a także amerykańskiego mączniaka agrestu. Dodatkowo wywar nada się do zwalczania kiły kapusty i chowaczy łodygowych.

ikona podziel się Przekaż dalej