Oprysk z sody na pomidory

Soda oczyszczona ma bardzo duże zastosowanie w ogrodnictwie. Jest przy tym kompletnie bezpieczna w stosowaniu, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Co ważne, można ją stosować bez obaw o pszczoły. Większość środków chemicznych jest w mniejszym lub większym stopniu szkodliwa dla zapylaczy, a soda oczyszczona to sposób bezpieczny i dla tych pożytecznych stworzonek.

Oprysk z sody na pomidory można stosować zarówno pod osłonami, jak i w uprawie gruntowej. Jest niezawodny w zwalczaniu niektórych chorób grzybowych i świetnie radzi sobie zastosowany na szkodniki, które często atakują pomidory. Można używać go także na chwasty, chociaż trochę lepiej sprawdza się na chwasty w chodniku lub kostce brukowej niż w uprawie pomidorów. Soda oczyszczona ma lekkie działanie zasadowe, więc zmniejsza kwaskowatość gleby. Dzięki temu pomidorki są słodsze.

Preparat łatwo przygotować i od razu nadaje się do użycia, a do tego jest niezwykle tani – opakowanie sody można dostać w każdym sklepie i kosztuje dosłownie kilka złotych. Stosowanie ekologicznych środków do ochrony roślin daje nam pewność, że zjadamy najlepszej jakości produkty, które nie zawierają szkodliwych mikroelementów. W przydomowym ogrodzie są naprawdę idealne. Dowiedz się także, czym zakwasić wodę do podlewania borówki naturalnie i poszukaj sposobów na naturalne nawożenie pomidorów czy innych upraw.

Oprysk z sody na szkodniki i choroby grzybowe

Najczęściej opryski z sody oczyszczonej używa się w walce ze szkodnikami. Faktycznie jest bardzo skuteczny, na wszystkich roślinach, w zwalczaniu mszyc. Można zastosować go także na szkodniki innego typu, na przykład przędziorki czy mączlika szklarniowego. Te niewielkie owady szybko się rozprzestrzeniają i mogą błyskawicznie osłabić roślinę, a nawet doprowadzić do jej obumierania. Soda oczyszczona świetnie radzi sobie tymi szkodnikami.

Oprysk z sody oczyszczonej można stosować także na choroby grzybowe. Zwalcza te najczęściej występujące w uprawie domowej, stosuje się je na mączniaka rzekomego, na mączniaka prawdziwego i na plamistość liści. W tym wypadku efekty można zauważyć naprawdę błyskawicznie. Białe plamy charakterystyczne dla zakażenia mączniakiem zaczynają ciemnieć i schodzić drugiego dnia po opryskach. Regularne powtarzanie zabiegu przynosi spektakularny efekt, o ile oczywiście zacznie się odpowiednio wcześnie. Soda oczyszczona pozwala na zrezygnowanie z chemicznych środków ochrony, które stosuje się w ogrodach na mączniaka prewencyjnie. Chroni także inne rośliny przed zakażeniem.

Jak stosować oprysk z sody na pomidory

Zastanawiasz się, jak stosować oprysk z sody oczyszczonej na pomidory? Nie ma tutaj żadnej tajemnicy – preparat stosuje się tak, jak większość oprysków. Roztwór przygotowany według poniższych zaleceń nie powinien być dodatkowo rozcieńczany w wodzie. Można zastosować go od razu po przygotowaniu. W małych ogrodach i w uprawach szklarniowych czy balkonowych wystarczy zwykły ręczny opryskiwacz, którym trzeba potraktować całą roślinę. Oprysk z sody na pomidory jest skuteczniejszy, jeśli się go ponawia, najlepiej 3-4 razy co kilka dni. Najskuteczniej działa, jeśli zastosujesz go po zauważeniu pierwszych objawów choroby czy żerowania szkodników.

Najbardziej porażone rośliny trzeba wyciąć, wyrzucić do kosza z bioodpadami, spalić, jeśli jest taka możliwość lub zutylizować w inny sposób. Nie powinno się ich rzucać na kompostownik drewniany, ponieważ w nawozie mogą zostać patogeny i istnieje ryzyko przeniesienia ich w przyszłości na kolejne rośliny. Sprawdź także ten artykuł: Oprysk na chwasty w ogrodzie - polecane preparaty chwastobójcze.

Oprysk z sody na pomidory – roztwór

Do oprysków z sody oczyszczonej stosuje się roztwór sody w wodzie. Tak właściwie podstawowy przepis jest bardzo prosty – używa się około 1 łyżeczkę sody na 1 l ciepłej wody. Woda powinna być ciepła, by soda mogła się szybko rozpuścić. Preparat jest gotowy do użycia w ogrodzie. Jednak zastosowanie dodatkowych składników może zagwarantować lepsze efekty. W opryskach na szkodniki do sody z wodą dodaje się także 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń lub oleju jadalnego (może być zwykły rzepakowy). Dzięki tym składnikom preparat lepiej przylega do roślin, więc jest skuteczniejszy.

W opryskach przeciw chorobom grzybowym dodaje się około 5 ml szarego mydła. Zwykłe szare mydło ma działanie przeciwgrzybiczne, dlatego jest naprawdę skuteczne. Robi się z niego nawet oprysk na rośliny bez dodatki sody, ale w połączeniu preparat także jest bardzo skuteczny.

Bibliografia:

  1. https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/domowe-sposoby-na-wszelkie-zlo-w-ogrodzie/ (dostęp 21.09.2023 r.)
  2. https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/jak-stosowac-sode-oczyszczona-na-ogorki-i-pomidory-podlewanie-i-opryski-roztworem-z-sody-34-14171 (dostęp 21.09.2023r.)
  3. Ośka M., Preparaty roślinne w ochronie roślin, dostęp do pdf 21.09.2023
ikona podziel się Przekaż dalej