Opryski drzew owocowych – kilka podstawowych zasad

Opryski sadu – czy można z nich zrezygnować?

Nieważne, czy jesteś właścicielem wielohektarowego sadu owocowego, czy po prostu masz w przydomowym ogródku kilka drzewek, opryski sadu są po prostu konieczne w większości roślin. Duża część nowych odmian, zwłaszcza mieszańców, zdaje się być bardziej odporna na choroby grzybowe, więc wtedy opryski można zminimalizować.

W takim wypadku możesz nie stosować oprysków prewencyjnych, a środki ochrony roślin używać wyłącznie interwencyjnie, jeśli szkodników jest bardzo dużo lub w poprzednim roku choroba grzybowa zniszczyła lub zmniejszyła plon. W przypadku niektórych odmian szlachetniejszych i produkcji na handel oprysk prewencyjny w zasadzie jest koniecznością.

Z opryskiwania drzew powinno się zrezygnować w trzech przypadkach – kiedy kwiaty są rozwinięte i przyciągają pszczoły (środki chemiczne są dla nich niebezpieczne), kiedy drzewko rośnie nad ulami lub w pobliżu jeziora lub stawu hodowlanego. Nie można zapominać, że opryski przedostają się do ziemi i do znajdującego się w pobliżu zbiornika wodnego, a to jest bardzo niebezpieczne dla ryb.

Opryski drzew owocowych – na co pryskać?

Najważniejsze opryski to te przeciwko grzybom. Choroby grzybowe w naszym klimacie są najpowszechniejsze i najbardziej niebezpieczne, dlatego prewencyjne warto zrobić oprysk fungicydem dobranym do gatunku drzewa owocowego. Opryski ochronią drzewa przed mączniakiem prawdziwym, kędzierzawością liści czy parchem jabłoni. Warto także spryskać drzewka bakteriocydem, czyli środkami na choroby bakteryjne. W Polsce najbardziej niebezpieczna jest zaraza ogniowa, która jest dość powszechna.

Opryski na szkodniki częściej robi się już interwencyjnie, gdy na drzewkach pojawią się pierwsze oznaki żerowania. W naszym klimacie można spodziewać się zawłaszcza ataku mszyc i przędziorków. Są niebezpieczne, ale jeśli zauważysz je szybko, możesz początkowo wypróbować domowe, naturalne sposoby. Inaczej w przypadku owocówki jabłkóweczki, larwy, która bytuje w owocach, miodówek czy nasionnicy – tutaj trzeba zadziałać od razu. Starasz się dbać o swoje drzewka owocowe jak najlepiej? Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat przycinania drzew owocowych.

Zasady bezpieczeństwa

Nie można zapomnieć o tym, że środki do oprysku są często bardzo szkodliwe, wręcz toksyczne. Część z nich ma działanie kontaktowe i może podrażniać skórę, część podrażnia układ oddechowy poprzez wziewanie oparów. Dlatego do jakiejkolwiek pracy ze środkami ochrony roślin, należy mieć na sobie jakąś odzież ochronną, a już szczególnie dobre rękawice i zasłonięte usta oraz nos.

Opryski drzew owocowych oraz porady, kiedy opryskiwać drzewa owocowe, opryski wiosenne i jesienne, prewencyjne i interwencyjne
Opryski drzew owocowych krok po kroku - jak i kiedy pryskać drzewa owocowe

Warto także pamiętać o okresie karencji i w tym czasie nic nie robić przy drzewkach. Na czas oprysków i przez kilka godzin po nich nie pozwól wchodzić do sadu psom czy kotom – to dla nich także może być niebezpieczne. No i oczywiście zadbaj o to, by opryski nie szkodziły pszczołom – upewnij się, że na drzewkach nie ma kwiatów, które mogłyby zapylać. Dokładnie przestrzegaj dawkowania podanego na opakowaniu przez producenta. Nadmiar środków chemicznych jest szkodliwy i dla drzewek, i dla ciebie, i dla całego środowiska.

Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?

Wiosenne opryski drzew owocowych

Wiosenne opryski są najważniejszym terminem w kalendarzu każdego sadownika. Wtedy najwięcej czasu trzeba spędzić w ogrodzie i działanie preparatów na ochronę roślin jest po prostu najskuteczniejsze. Najczęściej opryski zaczyna się jeszcze w lutym, zanim drzewo zacznie się rozwijać. Jednak nie jest łatwo powiedzieć, kiedy pryskać brzoskwinie, czy kiedy pryskać czereśnie, a kiedy jabłoń. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników.

Po pierwsze znaczenie ma, jaki gatunek będzie opryskiwany. Drzewa owocowe rozwijają się w różnym tempie i najczęściej w czasie, kiedy brzoskwinie już będą opryskane, jabłonie dopiero zaczynają się rozwijać. Na dodatek zależy to od tego, przeciw czemu chcesz przeprowadzić oprysk. Środek będzie skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie zastosowany w odpowiednim stadium rozwoju szkodnika czy patogenu. Wiosenne opryski drzew owocowych dopasowuje się do fazy rozwoju drzewa, a raczej jego liści i pąków. Moment na opryski może być zatem różny w różnych miejscach kraju i zależny od pogody w danym roku.

Wiosenne opryski – okres bezlistny

W okresie bezlistnym, czyli kiedy roślina jeszcze nie ma liści, ale już zaczynają na niej nabrzmiewać pąki kwiatowe, robi się całkiem sporo zabiegów. Na wiosnę można zabezpieczyć roślinę przed szkodnikami i chorobą grzybową na cały rok, zatem warto wykorzystać ten moment. Poniżej przedstawiamy, jakie opryski robi się w okresie bezlistnym i podczas nabrzmiewania pąków, czyli najczęściej w lutym i marcu.

Opryski drzew w okresie bezlistnym i nabrzmiewania pąków

Rodzaj drzewa

Choroba lub szkodnik

Okres bezlistny

Wszystkie drzewa owocowe

Parch jabłoni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Brzoskwinia

Kędzierzawość liści brzoskwini

Okres nabrzmiewania pąków

Brzoskwinia i morela

Rak bakteryjny

Wiśnia i czereśnia

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Opryski drzew owocowych na wiosnę – okres liści i pąków kwiatowych

Opryski sadu w okresie liści i pąków kwiatowych także są możliwe. Niektóre preparaty pozwalają na opryski nawet w czasie kwitnienia, ale zaleca się, by było to jeszcze w momencie różowego pąku kwiatowego, by nie szkodzić pszczołom. Opryskiwanie różowych pąków ma na celu ochronę zarówno kwiatów, jak i późniejszych owoców.

Opryski drzew owocowych w okresie ukazywania się liści i różowego pąku kwiatowego

Rodzaj drzewa

Choroba lub szkodnik

Ukazywanie się liści

Jabłoń i grusza

Parch jabłoni i parch gruszy

Jabłoń

Mączniak prawdziwy

Różowy pąk kwiatowy

Jabłoń

Owocnica jabłkowa

Grusza

Rdza gruszy

Kiedy pryskać drzewa owocowe – terminy późniejsze

W późniejszym okresie także wykonuje się zabiegi, jednak wiosenne opryski są tymi podstawowymi. Po kwitnieniu wszystkie drzewa owocowe są narażone na atak szpicieli, przędziorków i mszyc, więc można wykonać oprysk interwencyjny, jeśli jest konieczny. Można go powtórzyć w momencie pojawiania się zawiązków owoców, ponieważ wtedy szkodniki mają największy wpływ na poziom plonu. To także moment, kiedy pryskać brzoskwinie interwencyjnie.

Po zbiorach także można przeprowadzić opryski. Najczęściej wykonuje się je na jabłoniach, które są bardzo narażone na parcha lub były porażone nim wcześniej. Oprysk jesienny może je uratować na przyszłość.

Środki do oprysku drzew owocowych

Ekologiczne środki do oprysku drzew owocowych

Opryski drzew owocowych możesz przeprowadzić nie tylko chemicznymi środkami ochrony roślin, lecz także bardziej ekologicznymi preparatami czy wręcz domowymi sposobami. Na niektóre szkodniki działają wyciągi z pokrzyw czy z krwawnika pospolitego. W przypadku chorób grzybowych warto sięgnąć po ekologiczne preparaty chemiczne.

Obecnie bardzo popularne są trzy tego rodzaju środki – Evasiol, który jest opryskiem naturalnym ze skrzypu polnego, Lecitec, czyli naturalna lecytyna, która chroni przed bakteriami i grzybami oraz Guard – innowacyjny oprysk z dobroczynnych bakterii. Warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu prac w sadzie. Środki nieekologiczne mogą być tylko dodatkiem w razie większych problemów.

Opryski Miedzianem i innymi środkami ochrony roślin

Należy zacząć od tego, że nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny środek do oprysku drzew owocowych. Jeśli jednak trzeba wskazać preparat, który ma najszersze zastosowanie, jest to z pewnością popularny Miedzian 50 WP. Warto wiedzieć, że środek nadaje się i do roślin sadowniczych, i do warzyw, a opryski ogórków Miedzianem należą do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Opryski Miedzianem 50 WP są przeznaczone do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi, często stosuje się go do pierwszych oprysków wczesną wiosną.

Poza tym jest jeszcze bardzo wiele różnych środków, takich jak Calypso 480 SC, Discus 500 WG, Polyram 70 WG. To także bardzo popularne fungicydy. Na szkodniki najlepiej zadziałają Mospilan lub Karate Zeon 050 SC. Pamiętaj, by co roku sprawdzić, czy wybrany przez ciebie produkt jest dopuszczony do użytku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ich zestawienie na nowy rok jest wydawane w formie książki, wraz z informacjami o terminach oprysków i dawkowaniu. Warto się w nie zaopatrzyć.

ikona podziel się Przekaż dalej