Opryski roślin krok po kroku - preparaty, zasady oprysku, porady

Pielęgnacja roślin w ogrodzie to szereg ważnych czynności. Dzięki nim doglądane okazy prawidłowo się rozwijają. Ty samym stają się piękną dekoracja lub wydają bogate plony. Jedną z form pielęgnacji są opryski roślin. Stosuje się w nich preparaty chemiczne lub naturalne. W tym pierwszym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. By nie popełnić poważnych błędów warto poznać pewne ważne zasady oprysku. Właśnie nimi zajmujemy się w tym artykule.

Podstawowe zasady opisujące opryskiwanie roślin

W jakim celu stosuje się chemiczne czy organiczne opryski roślin? Pierwszym zadaniem tego zabiegu jest niedopuszczenie do rozwoju chwastów. Drugim, znacznie ważniejszym, jest ochrona roślin przed chorobami grzybowymi i innymi. Takimi jak chociażby zgnilizna korzeni, fytoftoroza, szara pleśń.Opryski są ponadto wykorzystywane do walki ze szkodnikami. Najczęściej są to mszyce oraz przędziorki. Zabiegi opisywanego typu wykonuje się również w celu zwalczenia uciążliwych lub niebezpiecznych owadów. Zalicza się do nich komary czy kleszcze. Do oprysków przeznaczone są środki chemiczne lub naturalne wyciągi z roślin o określonych właściwościach.

Opryskiwanie roślin powszechnie wykonuje się przy pomocy środków chemicznych ogólnie zwanych pestycydami. Praktycznie zawsze przygotowuje się z nich wodny roztwór. Jego zalecane stężenie jest podane przez producenta na opakowaniu. Powstałą cieczą trzeba dokładnie pokryć daną roślinę. Do tego potrzebne są opryskiwacze rozpylające zawiesinę lub emulsję w formie mgiełki. Podczas stosowania preparatu chemicznego należy przestrzegać środków bezpieczeństwa. One również są dokładnie opisane na opakowaniu. Bezpieczniejsze jest stosowanie substancji na bazie składników naturalnych.

Niezależnie od pory roku, opryski roślin przeprowadza się wyłącznie rankiem lub wieczorem. Temperatura jest wtedy niższa a wilgotność powietrza wyższa. Promieniowanie UV nie oddziałuje bezpośrednio na opryskiwane rośliny. To sprzyja wchłanianiu się preparatów. Oprysków od grzyba i wszystkich innych nie należy wykonywać, gdy pogoda jest wietrzna. Wiatr może znieść płyn na inne okazy i zwierzęta i mocno im zaszkodzić. Preparatów nie stosuje się podczas deszczu lub gdy jeszcze utrzymuje się rosa. Absolutnie nie można rozpylać ich w okresie kwitnienia roślin. Środki chemiczne zabijają pszczoły ciężko pracujące w ogrodzie.

Opryski na chwasty, od grzyba i inne

W każdym ogrodzie, gdy zawiodą inne metody, stosowane są opryski na chwasty. Preparaty chemiczne noszą ogólną nazwę herbicydy. W sklepach można odnaleźć wersje przystosowane do walki z chwastami na grządkach warzywnych, trawnikach czy ścieżkach. Środek powinien być też dostosowany do odmiany niechcianej rośliny. W naszych ogrodach najczęściej pojawiają się chwasty dwuliścienne. Znacznie mniej jest gatunków jednoliściennych. Z pierwszymi dobrze radzi sobie na przykład Effect 680 EC czy Roundap do trawników. Drugie dobrze zwalcza Target Focus Ultra 100EC. Można też zainwestować w herbicydy uniwersalne.

Chwasty za nami czas, więc na opryski drzew owocowych. Pierwsze zabiegi tego typu bywają przeprowadzane się już w lutym. Tu tak naprawdę wszystko zależy od gatunku drzewa. Każda roślina ma swoje indywidualne preferencje. Jednakże są pewne ogólne zasady. Najważniejsze opryski przeprowadza się wiosną. Stosuje się fungicydy zapobiegające chorobom grzybowym. Takim jak mączniak prawdziwy, kędzierzawość liści, parch jabłoni. Wykorzystuje się też środki bakteriobójcze chroniące przed zarazą ogniową. Tymczasem opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom wykonuje się dopiero w momencie zauważenia ich działalności.

Poza tymi zwalczającymi szkodniki czy choroby dostępne są też oprysk na kleszcze. Wykonuje się 2-3 rozpylenia w sezonie, pierwsze wiosną. Zasada rozprowadzania środka jest taka, że nie pokrywa się nim całego ogrodu. To może zaszkodzić innym, pożytecznym lub neutralnym organizmom. Zatem oprysk na kleszcze przeprowadza się tylko w miejscach, w których często przebywamy. Zawsze przy tym trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń producenta. Najpopularniejsze preparaty to Effect Microtech CS, Fendona 6 SC, Cipex Best.

Oprysk z pokrzywy i inne naturalne substancje

Opryski chemiczne są skuteczne i szybkie, lecz trzeba ograniczyć ich stosowanie do minimum. Sięgać po nie, gdy jest to absolutnie konieczne. To ważne z kilku powodów. Przede wszystkim zagrażają innym, nieszkodliwym lub pożytecznym organizmom. Toksyny obecne w opryskach przedostają się do wód gruntowych. Oprócz tego odkładają się w roślinach, również tych jadalnych. Kiedy można warto, więc zastąpić chemię środkami naturalnymi.

Oprysk z pokrzywy to tylko jeden z przykładów naturalnych preparatów. Kolejnym jest chociażby wyciąg lub wywar z czosnku rozcieńczony wodą. Chroni rośliny przed chorobami grzybowymi. Podobnie jak wywar lub gnojówka ze skrzypu zmieszana z wodą. Do zwalczania mszyc stosowany jest wywar z krwawnika, napar z wortycza czy gnojówka z pokrzywy. Nagietek lekarski, rumianek, dzielżan dobrze sobie radzą z nicieniami. Naturalne opryski przeprowadza się przez cały okres wegetacji co 10-14 dni.