Opryskiwacze rolnicze i do ogrodu - co warto wybrać do różnych zastosowań?

Opryskiwacz to urządzenie, które znacznie ułatwia pracę. Dzięki niemu wykonywanie oprysków jest dokładne i pozwala zaoszczędzić czas. Ten sprzęt można podzielić na kilka kategorii. Podstawą są dwie grupy, czyli opryskiwacze polowe oraz te stosowane w ogrodach. W tym artykule opiszemy obie grupy wraz z zastosowaniem. Przedstawimy też ceny obejmujące nowe i używane maszyny.

Opryskiwacz – podstawowa charakterystyka

Opryskiwacz to urządzenie mające ogromny wpływ na współczesne rolnictwo i ogrodnictwo. Co już można wywnioskować po nazwie, służy do wykonywania różnego rodzaju oprysków. Jednym z podstawowych celów tej czynności jest ochrona roślin. Za pomocą opisywanego sprzętu rozpyla się środki zwalczające chwasty, owady czy grzyby. Opryskiwacz służy również do nawożenia upraw przy pomocy płynnych nawozów. Podstawowa wersja interesującego nas urządzenia składa się ze zbiornika na ciecz, pompy oraz pojedynczego rozpylacza lub całego ich zestawu.

Te pożyteczne maszyny można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich skupia opryskiwacze polowe. Wykorzystuje się je do rozpylania różnych preparatów na roślinach uprawianych na polach. Należy też dodać, że te wersje różnią się między sobą sposobem mocowania do ciągnika. Istnieje opryskiwacz zaczepiany lub podwieszany. O tym opowiemy w dalszej części artykułu. Tymczasem do drugiej grupy należą opryskiwacze ogrodowe. Zazwyczaj są znacznie mniejsze i do ich używania nie potrzeba dodatkowego sprzętu. Składają się ze zbiornika zakładanego na plecy oraz poręcznego rozpylacza. Teraz już czas na przytoczenie konkretnych przykładów.

Opryskiwacze rolnicze – rodzaje i ceny

Wiele osób z pewnością widziało w akcji opryskiwacze polowe. Może się wydawać, że każde z urządzeń wygląda praktycznie tak samo. Dzieje się tak za sprawą pewnego wspólnego elementu. Opryskiwacze rolnicze są wyposażone w belki robocze osiągające rozpiętość od 6 do 24 metrów. To na nich mocuje się różne odmiany rozpylaczy. Dla ułatwienia transportu belki składa się, co jest bardzo wygodnym rozwiązanie. Trzeba też dodać, że najnowocześniejsze opryskiwacze polowe wyposaża się w belki sterowane hydraulicznie. Warte uwagi są też belki rękawowe. Tu innowacją jest strumień powietrza poprawiający, jakość oprysku.

Opryskiwacze rolnicze mogą się też znacząco różnić. Chodzi tu przede wszystkim o sposób mocowania do ciągnika. Na początek opiszemy opryskiwacz ciągnikowy zawieszany. Nie nosi takiej nazwy bez powodu, zawiesza się go, bowiem na tuzach znajdujących się na ciągniku. Z uwagi na tego typu rozwiązanie zawieszany opryskiwacz ciągnikowy nie osiąga ogromnych rozmiarów. Mimo tego jego pojemność w zależności od modelu waha się w granicach 200-1200 litrów. Belki robocze mogą osiągać rozpiętość nawet 12 metrów. Nowe egzemplarze tego sprzętu kosztują od ponad 2 do ponad 10 tysięcy zł. Używane urządzenie w dobrym stanie to wydatek rzędu 1500-5000 tysięcy złotych.

Kolejna grupa to opryskiwacze ciągane. Szukając informacji o nich można też natrafić na nazwę opryskiwacz zaczepiany. Ten sprzęt w swej budowie ma charakterystyczny element. Otóż jest wyposażony we własne koła. Dzięki temu po zaczepieniu do ciągnika opiera się na własnej osi. Opryskiwacze ciągane odznaczają się większą pojemnością w stosunku do modeli opisywanych powyżej. Mają też większą rozpiętość belek roboczych. Świetnie sprawdzają się na dużych polach. Nowe urządzenia średniej klasy utrzymują ceny w okolicach 30 tysięcy zł. Choć oczywiście można natrafić na opryskiwacz zaczepiany kosztujący powyżej 100 tysięcy lub więcej. Używane opryskiwacze ciągane można nabyć za około 12-20 tysięcy zł.

Opryskiwacz samojezdny to ostatnia maszyna polowa, którą opiszemy. Posiada zazwyczaj dwie osie skrętne, silnik oraz wygodną hermetyczną kabinę. Do tego charakteryzuje się wysokim prześwitem pomiędzy podwoziem a ziemią. Jak już sugeruje nazwa nie musi być podczepiany do ciągnika. Jest to całkowicie niezależny pojazd. Stosuje się go na dużych powierzchniach by zwiększyć wydajność pracy. Opisywane opryskiwacze rolnicze wykonają opryski na roślinach w różnym stadium rozwoju. Dlatego właśnie mają tak duży prześwit. Jedną z wad tego sprzętu są jego bardzo wysokie ceny.

Opryskiwacze sadownicze i ogrodnicze

Opryskiwacz ciągnikowy może znaleźć też zastosowanie w sadzie. Co prawda do tego celu konstruuje się urządzenia o nieco innej budowie. Są zdecydowanie mniejsze od wersji polowych. Do tego nie mają belek roboczych, zastąpiły je specjalne ramy bądź lance sadownicze. Mimo tego mogą to być opryskiwacze ciągane lub zawieszane. Służą do opryskiwania niskopiennych drzew i wysokich krzewów. Nowe urządzenia tego typu kosztują około 10 tysięcy zł. Tymczasem używane to zazwyczaj połowa wspomnianej ceny. Choć to zależy od stanu technicznego.

W żadnym ogrodzi, co oczywiste nie przyda opryskiwacz zaczepiany czy jakikolwiek innych opryskiwacz ciągnikowy. W takich miejscach spotyka się znacznie mniejsze sprzęty. Podstawą są niewielkie rozpylacze ręczne. Ich pojemność to około 0, 5 litra a orientacyjna cena to około 15 zł. Są niewielkie i można obsługiwać je jedną ręką. W sprzedaży są też opryskiwacze naramienne, większe od poprzedników. Ich pojemność to najczęściej 5 litrów. Poza zbiornikiem posiadają dyszę ułatwiającą rozpylanie. Na końcu listy znajdują się opryskiwacze plecakowe, największe z nich mogą pochwalić się pojemnością sięgającą 20 litrów. Kosztują nieco ponad 100 zł.