Opryskiwacze ogrodowe - rodzaje, ceny, opinie użytkowników, co wybrać?
Opryskiwacze ogrodowe mogą przydać się w każdym gospodarstwie domowym. Nawet, jeśli uprawiasz rośliny ekologicznie, może przydać ci się opryskiwacz, chociażby do rozprowadzenia wyciągów i wywarów na mszyce. Wybór jest ogromny, dlatego podpowiadamy, jak wybrać najlepszy opryskiwacz do twojego ogrodu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach stosowanych w ogrodzie.
Opryskiwacze ogrodowe – zastosowanie i wybór
W ogrodzie zawsze może przydać się opryskiwacz, nawet w tym najmniejszym. Najczęściej te narzędzia ręczne kojarzą się z rozprowadzaniem środków ochrony roślin, ale przecież urządzenie służy nie tylko w tym celu. Równie dobrze można nim równomiernie rozprowadzać płynne nawozy. Nadają się także do pogłównego zraszania roślin wymagających ciągle wilgotnego powietrza.
Opryskiwacze ogrodowe są różnych rodzajów i wielkości. Możesz dopasować je do swoich wymagań i potrzeb. W dużych ogrodach i na polach roślin uprawnych potrzebne są opryskiwacze automatyczne, w mniejszych wystarczają ręczne. Możesz także znaleźć standardowe, małe opryskiwacze o pojemności od 0,5 do 2 litrów, które dobrze sprawdzają się nawet na balkonach i tarasach.
Opryskiwacze ogrodowe ręczne
Niemalże każdy opryskiwacz ciśnieniowy jest opryskiwaczem ręcznym, co znaczy, że trzeba samodzielnie pompować płyn, by rozprowadzić go po grządkach. Są wygodne w użyciu i bezpieczne. Ich zasada działania jest prosta – spowodowane napływającym powietrzem wyższe ciśnienie powoduje wyrzut płynu. Jedynym wyjątkiem jest niewielki opryskiwacz pulsacyjny – mały sprzęt przeznaczony na balkony i do maleńkich ogródków.
Opryskiwacze ogrodowe ręczne mogą być różnych rodzajów i wielkości. Różnią się także ceną, ale w te narzędzia ręczne naprawdę warto zainwestować. Im lepszej jakości opryskiwacz ciśnieniowy, tym precyzyjniej możesz rozprowadzić płyn i tym mniejsze będziesz mieć straty płynu, co znów przekłada się na oszczędności finansowe.
Opryskiwacz ciśnieniowy ręczny – rodzaje
Rodzaje opryskiwaczy ręcznych różnią się między sobą przede wszystkim sposobem ich noszenia. Bardzo popularny jest spryskiwacz naramienny. Świetnie nadaje się do większych ogrodów, ponieważ jest dość wygodny. Nosi się go na jednym ramieniu, jedną ręką pompuje się płyn, w drugiej znajduje się lanca. Opryskiwacz naramienny będzie bardziej wygodny, jeśli kupisz długą lancę. Dzięki temu będzie ci łatwiej sięgnąć nawet do dalszych roślin na rabacie. W tym wypadku świetnie sprawdzi się także lanca teleskopowa. Cena wynosi od 100 do 300 zł.
Kolejnym typem jest opryskiwacz plecakowy. Jak sama nazwa na to wskazuje – nosi się go jak plecak, czyli na obu ramionach. Opryskiwacz plecakowy może być w wersji dla prawo- lub leworęcznych. Jego największa zaletą jest wygoda używania. Jest także o wiele bardziej pojemny. Podczas gdy opryskiwacz naramienny ma około 12 l objętości, plecakowy może mieć nawet 20. Warto jednak dobrze się zastanowić i dobrać wielkość i pojemność urządzenia do swoich możliwości. 20 l płynu wraz z całym osprzętem to dobrze ponad 22-25 kg. Ceny są już większe – jeśli chcesz kupić opryskiwacz plecakowy, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Do tego także przyda się lanca teleskopowa.
Opryskiwacz spalinowy
Opryskiwacz spalinowy to nowocześniejsza alternatywa dla opryskiwaczy ręcznych. Jest wygodniejszy w użyciu ze względu na to, że nie trzeba się męczyć – nie musisz pompować płynu ręcznie. Zasilany paliwem sprzęt sprawia, że opryski są błyskawiczne i zupełnie bez wysiłku. Opryskiwacz spalinowy także może być w formie plecaka. Dzięki temu jego przenoszenie będzie łatwiejsze. W większych ogrodach lub sadach warto zastanowić się nad opryskiwaczem spalinowym na kółkach, który stawia się na ziemi.
W ogrodzie o większej powierzchni lub na polach uprawnych opryskiwacze spalinowe sprawdzają się o wiele lepiej, niż ręczne. Są o wiele szybsze, ale też o wiele droższe. Ceny wahają się w granicach od 400 do 1000 zł. Jest to jednak zakup na lata, zwłaszcza, jeśli wybierzesz modele uznanych i sprawdzonych marek.