Opuncja drobnokolczasta: ciekawy, krzewiasty sukulent

Opuntia microdasys, czyli opuncja drobnokolczasta to niezwykła, bardzo interesująca roślina. Jej cechą wyróżniającą jest ciekawy pokrój – wygląda jak niewielki krzaczek złożony z kilku płaskich łodyg. Ma tendencję do tworzenia górnych przyrostów, więc łodygi wyglądają jak złożone z licznych elementów, co jeszcze dodaje jej uroku. Osiąga około 50 cm, nie tylko w naturze, czyli Meksyku, lecz także w uprawie doniczkowej. W porównaniu do innych kaktusów rozwija się dość szybko, ale i tak taką wysokością będzie można cieszyć się za kilka-kilkanaście lat.

Opuncja drobnokolczasta chętnie i szybko kwitnie w uprawie domowej. Na szczycie jej łodyg pojawiają się duże, bardzo ozdobne, żółte kwiaty. Czasami bywają o wiele większe niż poszczególny element łodygi. Na całej powierzchni kaktus pokryty jest drobnymi kolcami. W zasadzie są to szczeciniaste włoski, które wyrastają po kilka z jednej brodawki. Są jednak zakończone ostrym haczykiem, który szybko i boleśnie wbija się w skórę, powodując rumień i zaczerwienienie. Niewielki kolec trudno usunąć.

Roślina oczywiście owocuje, a jej owoce są jadalne i wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Ich kwaskowaty, bardzo charakterystyczny smak jest idealnym dodatkiem do deserów, herbat i ciast. Jednakże w warunkach domowych trudno otrzymać owoce. A szkoda, bo przy okazji są bardzo dekoracyjne, drobne i czerwone, pojawiają się na szczycie najwyższych elementów łodyg.

Opuntia microdasys – wymagania uprawne


Wymagania opuncji nie są zaskakujące. W zasadzie roślina potrzebuje takich samych warunków jak większość kaktusów, dlatego świetnie nadaje się do kolekcji ciekawych, ale łatwych w uprawie gatunków. Po pierwsze – trzeba jej zapewnić dość dużo słońca. Jasne pomieszczenia z oknami o wschodniej lub zachodniej orientacji są dla niej najlepsze, ponieważ ostre promieniowanie może doprowadzić do powstania ran i poparzeń na łodygach. W ciągu sezonu idealna temperatura dla niej to 21-35 stopni Celsjusza.

Opuncja drobnokolczasta powinna mieć zapewnione odpowiednie podłoże. Co prawda rośnie w standardowej ziemi do kwiatów doniczkowych, jednakże o wiele lepiej będzie się czuła w specjalistycznej glebie dla kaktusów. Na dnie doniczki należy wysypać chociaż niewielką warstwę drenażu.

Opuncja drobnokolczasta w doniczce to jeden z najpiękniejszych sukulentów. Ma niewielkie wymagania, jej pielęgnacja sprowadza się do podlewania od czasu do czasu
Opuncja drobnokolczasta - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania

Pielęgnacja opuncji krok po kroku

Opuncja nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jedyne, o czym musisz bezwzględnie pamiętać, to podlewanie, ale i to nie jest zbyt częste. Podlewanie przeprowadza się rzadko, ponieważ roślina jest podatna na przelanie. Trudno ustalić optymalne odstępy między kolejnym podlewaniem. Najlepiej jest kontrolować stan podłoża – powinno być już całkiem suche.

Roślina będzie ci wdzięczna za nawożenie. Dobrze reaguje na standardowe uniwersalne nawozy wieloskładnikowe. Można także sięgnąć po preparaty dedykowane dla kaktusów. Z pewnością dzięki temu roślina będzie się lepiej rozwijała. Nawożenie może pobudzić szybciej kwitnienie rośliny.

Nawozy - sprawdź promocję!

Opuncja drobnokolczasta – zasady zimowania

W przypadku opuncji drobnokolczastej zimowanie jest szczególnie istotne. Jeśli nie wprowadzisz jej w stan spoczynku, najprawdopodobniej obumrze w kolejnym roku. Okres zimowania wprowadza się stopniowo, powoli zmniejszając temperaturę poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie jest to trudne – może stać po prostu w chłodnej sypialni albo w nieogrzewanym przedpokoju.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

W okresie zimowania opuncja nie powinna być nawożona. Nie może także być zbyt często podlewana, wręcz przeciwnie – w tym czasie jeszcze mocniej ograniczamy dostawy wody. Na wiosnę stopniowo zwiększamy temperaturę i w okolicach marca przenosimy doniczkę do stałego miejsca. Teraz zauważysz najbardziej intensywny wzrost rośliny, masz także szansę na kwitnienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny