Storczyki ogrodowe – jak pielęgnować i jakie mają wymagania

Storczyki nie muszą zawsze kojarzyć się z doniczką i parapetem. Istnieje kilka odmian, które świetnie radzą sobie w ogrodzie. Poza tym ich cena nie jest wygórowana.

Storczyki, które rosną naturalnie, lubią gleby wilgotne, a także bogate w wapń. Zanim posadzimy storczyki w ogrodzie dobrze jest wcześniej wszczepić w glebę grzyby. Do wykopanego dołka powinno się dosypać ziemi, która będzie zmieszana z wapniowym gruzem. Po posadzeniu orchidea powinna być obficie podlana. Trzeba pamiętać, aby roślina miała zapewnioną dostateczną wilgoć, co przełoży się na liczne i piękne kwiaty.

Orchidea w ogrodzie może być rozmnażana przez podział odrostów lub bulw korzeniowych. Rozmnażanie z nasion jest trudniejszym zdaniem. Nasiona kiełkują w połączeniu ze strzępkami grzybów, a okres ten może być dosyć długi.

Jednym z najbardziej znanych storczyków ogrodowych jest obuwik pospolity. Jego kwiaty pojawiają się na przełomie maja. Czasem kwitnienie może pojawić się dopiero w lipcu. Orchidea ta lubi stanowiska z rozproszonym światłem, a także toleruje półcień. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i wilgotne. Aby zapewnić właściwy drenaż roślinie, można we wcześniej przygotowanym podłożu ułożyć kamienie. Najkorzystniejszym okresem na sadzenie tej orchidei jest wczesna wiosna lub późna jesień. Wczesną wiosną możemy wykonać nawożenie rośliny nawozem wieloskładnikowym, do którego możemy dodać również wapń. Korzystnym rozwiązaniem dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gleby jest ściółkowanie, które zdecydowanie ograniczy przesychanie. Sprawdź także nasze inspiracje na najpiękniejsze storczyki.

Inną odmianą storczyka ogrodowego jest kukułka plamista. W naturze porasta on łąki i brzegi lasów. Wymagania tego storczyka nie są wielkie, jeśli chodzi o glebę. Lubi kwaśne i próchnicze podłoże. Roślina ta wytwarza liście, które pokryte są brązowymi plamkami. Jej rozmnażanie następuje zwykle przez podział zrośniętych roślin. Każda sadzonka powinna posiadać bulwy i przynajmniej jeden pęk, który zagwarantuje rozwój nowej rośliny.

Storczyki jako kwiaty doniczkowe

Pielęgnacja storczyków

Jak pielęgnować storczyki w doniczce. Orchidea lubi nawożenie. Najlepsze preparaty do tego zabiegu to nawozy w żelu. Można stosować też nawozy w postaci tabletek. Wystarczy jedną tabletkę włożyć w podłoże do donicy. Pobierając z podłoża wilgoć tabletka rozpuszcza, dzięki czemu orchidea może pobierać niezbędne substancje potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Prawidłowa pielęgnacja stryczków w domu dotyczy przede wszystkim podlewania. Jest to zabieg niezwykle ważny. Storczyki nie przepadają za nadmiarem wody. Ich podlewanie powinno polegać na zanurzeniu na kilka minut doniczki z dziurkami w wodzie. Wtedy korzenie pobierają potrzebną ilość. Jeśli nie wiemy, kiedy roślina potrzebuje wody, warto spojrzeć na jej korzenie. Kolor zielony świadczy o odpowiednim poziomie wilgoci. Natomiast kiedy korzenie przybierają kolor szary, storczyki powinny być podlane. Orchidea lubi za to delikatne zraszanie liści. Do tego zabiegu warto użyć specjalnych chusteczek, które nie tylko nawilżą liście, ale również zapobiegną powstawaniu plam i zbiorą kurz. Więcej o podlewaniu storczyków znajdziesz w tym miejscu.

Jak pielęgnować storczyki w doniczce? Pielęgnacja storczyków w domu obejmuje również ich przycinanie. Martwe i zniszczone korzenie należy usunąć. Ten zabieg najlepiej wykonać w czasie przesadzania. Jeśli storczyki posiadają suche i brązowe liście również trzeba je wyciąć.

Podczas pielęgnowania rośliny warto zwrócić uwagę, czy nie jest atakowana przez szkodniki. Te rośliny doniczkowe najczęściej atakowane są przez przędziorki. Objawiają się one pod postacią białego nalotu na roślinie. Pożywką dla tego szkodnika są kwiaty i sok z liści. Dobrym rozwiązaniem w walce z tym szkodnikiem jest częstsze zraszanie rośliny, gdyż nie lubi on wody. Innym owadem, który atakuje storczyki jest Wełnowiec. Na storczyku pojawia się „wełna”. Wełnowiec atakuje wszystkie elementy orchidei zarówno liście, kwiaty, łodygę, a także korzenie i pędy. Do ochrony przed szkodnikiem należy stosować preparaty chemiczne. Istnieje też domowy sposób na walkę z wełnowcem, który można stworzyć na bazie wody i alkoholu.

Uprawa i rozmnażanie storczyków

W uprawie doniczkowej storczyki powinny mieć zapewnione podłoże składające się z drewna lub kawałków kory. Może być to również torf. Storczyki lubią słońce, ale umiarkowane. Dlatego warto im zapewnić uprawę w przezroczystej donicy. Przełoży się to na zdecydowanie silniejszy wzrost rośliny.

Rozmnażanie storczyków nie jest trudne. Jednym ze sposobów jest wysianie nasion wokół rośliny matecznej. Niektóre gatunki storczyków na swoim pędzie kwitowym wytwarzają zaszczepki, na których po pewnym czasie wyrastają korzonki. Kiedy osiągną one długość kilku centymetrów, można je oderwać od matecznej rośliny.

Przesadzanie storczyków powinno odbywać co 2-3 lata. Część liści i korzeni powinna być na powierzchni, natomiast pozostałą część lokujemy pod ziemią. Wszelkie niezbędne porady na temat pielęgnacji storczyków znajdziesz w tym artykule.

Odmiany storczyków uprawa się tak samo jak i podstawowe kultywary. Czarna orchidea wspaniale się prezentuje, podlewanie i nawożenie powinno być regularne przez cały sezon.
Orchidea w ogrodzie – odmiany, sadzenie, hodowanie, pielęgnacja i podlewanie storczyków

Kwiaty doniczkowe – czarna orchidea i biała orchidea

Czarna orchidea

Czarna orchidea jest niezwykle rzadko spotykana, zarówno w uprawie doniczkowej, jak również w warunkach naturalnych. Występuje na polanach i w lasach tropikalnych w Meksyku, w Ameryce Środkowej, a także na Karaibach. Ich naturalne siedliska można spotkać od poziomu morza aż do nawet 2000 tysięcy metrów wysokości.

Czarna orchidea jest dosyć odporną rośliną na zmiany temperatury. Ich zakres może wahać się od 6 aż do nawet 36 stopni. Dobrze znosi również wysoką wilgotność powietrza. Kwiaty czarnej orchidei pojawiają się przez cały rok z natężeniem w okresie letnim. Może ona dorastać nawet do 60 centymetrów wysokości. Liście orchidei czarnej osiągają nawet 33 centymetry długości. Na szczycie każdej pseudobulwy wyrastają nawet cztery liście, które przybierają lancetowaty kształt.

Kwiatostan czarnej orchidei może osiągać nawet pół metra. Czarna orchidea kwitnie dość długo. Jej kwiaty rozwijają się na pędzie. W momencie jego wydłużenia zawiązują się nowe pąki. Kwiaty osiągają około 10 centymetrów długości. Ich wielkość i stopień rozchylenia jest bardzo różny. Warto zauważyć, że orchidee są kwiatami narodowymi Belizy, państwa znajdującego się w Ameryce Środkowej.

Biała orchidea

Jednym z najbardziej popularnych storczyków jest storczyk Phalaenopsis o białym kolorze kwiatów. Jest to odmiana bardzo łatwa w uprawie, szeroko dostępna na rynku, a jej cena nie jest wysoka.

Biała orchidea posiada mięsiste liście, które występują na roślinie w ilości do ośmiu sztuk. Kwiaty tej orchidei mogą pojawiać się przez cały rok, a ich obfitość zależy od konkretnego egzemplarza. Biała orchidea może być uprawiana w glinianych lub plastikowych doniczkach, w których powinny znaleźć się podkłady z kory. Jeśli interesuje cię także uprawa orchidei dendrobium nobile, przeczytaj ten artykuł.

Ta odmiana jest przede wszystkim polecana początkującym hodowcom, ponieważ nie przysparza problemów. Biała orchidea nie lubi mocnego nasłonecznienia szczególnie w okresie lata. Zbyt mocne nasłonecznienie może przełożyć się na poparzenie liści. Dobrze zapewnić jej stanowisko cieniowane. Biała orchidea preferuje nawadnianie przez zanurzanie doniczek w miękkiej wodzie.

Biała orchidea może być nawożona co czerty podlewania według zalecanej dawki na opakowaniu. Jak pielęgnować te rośliny doniczkowe, aby jak najdłużej zachwycały nas wspaniałymi kwiatami? Przede wszystkim, kiedy orchidea nadmiernie się rozrasta, konieczne jest jej przesadzenie. Pamiętajmy, aby korzenie powietrzne swobodnie wystawały na zewnątrz. Nie powinno się ich chować do środka. Roślina, która kończy okres kwitnienia powinna sama zasuszyć pęd. Wtedy możemy go przyciąć. Zdarza się jednak, że orchidea może zakwitnąć po krótkiej przerwie na tym samym pędzie.

Storczyki posiadają niezwykłą urodę. Mogą zdobić nie tylko nasze parapety, ale również ogrody. Często wybierane są na prezenty, a ich cena nie jest wygórowana. Mimo, że posiadają pewne wymagania, to zastosowanie ich w praktyce przełoży się na wspaniały widok fenomenalnych kwiatów.

ikona podziel się Przekaż dalej