Orzechówka na spirytusie - sprawdzone przepisy na nalewki z orzechów
Orzechówka na spirytusie, czyli nalewka z zielonych orzechów włoskich, pojawia się w bardzo wielu domach. Jej smak jest dyskusyjny i nie każdemu odpowiada, ale ważniejsze jest to, że ma niezwykłe właściwości lecznicze. Domowa nalewka to tak naprawdę lekarstwo z orzechów włoskich, idealne w czasie niestrawności lub problemów z żołądkiem. Poznaj przepis na orzechówkę.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o nalewkach.
Orzechówka na spirytusie – właściwości
Nalewka z zielonych orzechów – zastosowanie
Nalewka z orzechów nie każdemu smakuje. Ma bowiem nieco goryczki w sobie, która nadaje jej wytrawności. Na dodatek jest także dość mocna – orzechówka na spirytusie ma silniejsze właściwości bakteriobójcze niż przygotowana na wódce. Możesz jednak zmienić nieco proporcje, a wtedy nalewka z orzecha włoskiego stanie się prawdziwym przysmakiem.
Nalewka z zielonych orzechów jest podawana zazwyczaj w czasie problemów z żołądkiem. Rzadko stosuje się ją do rozgrzania, a jeszcze rzadziej do degustacji. Jeśli jednak zrobisz ją w wersji delikatniejszej i słodkiej, będzie wspaniałym towarzystwem do deserów różnego rodzaju. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na nalewkę z wiśni.
Lekarstwo z orzechów włoskich: nalewka z zielonych orzechów
Orzechówka na spirytusie pojawiała się w polskich domach już setki lat temu. To bardzo dobrze znane lekarstwo na wiele dolegliwości. Najstarszy przepis na orzechówkę datuje się na XIX wiek, ale prawdopodobnie jego korzenie sięgają jeszcze głębiej.
Warto zaufać ludowej medycynie i przygotować ten domowej roboty syrop leczący wszystkie dolegliwości. Można ją podawać na żołądek i na ból brzucha. Kilka kropli wystarczy, by poczuć się lepiej w czasie niestrawności czy przejedzenia. Może także uchronić przed nieprzyjemnymi skutkami lekkiego zatrucia pokarmowego czy zdusić w zarodku wirusy powodujące grypę żołądkową. Nalewka z orzecha włoskiego działa bakteriobójczo, zawiera także garbniki, które wyłapują znajdujące się w przewodzie pokarmowym toksyny. Orzechy włoskie, w tym zielone orzechy to składniki, z których powstanie najzdrowsza nalewka orzechowa.
Przepis na orzechówkę
Nalewka z zielonych orzechów – przygotowanie owoców
Nalewka z orzecha włoskiego powinna znaleźć się w każdym domu. Wystarczy niewielka buteleczka w apteczce – nie musisz robić dużej porcji, nalewkę dawkuje się po kilka kropli. Domowej roboty nalewkę przygotowuje się w lipcu, kiedy orzechy są zielone i jeszcze miękkie, ale już dość duże.
Sprawdź czy orzechy są na tyle miękkie, by dały się kroić. To idealny moment na ich zbiór. Pamiętaj, że w czasie zrywania, mycia i krojenia orzechów, musisz mieć na sobie rękawiczki. Puszczają silnie zabarwiający sok, który pozostawia na dłoniach szpecące i trudne do usunięcia plamy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy na domowe alkohole.
Przepis na orzechówkę z niedojrzałych orzechów
Orzechówka na spirytusie nie jest trudna do wykonania. Potrzebujesz tylko:
- 7 zielonych orzechów włoskich,
- 0,5 l spirytusu,
- 200 g cukru,
- 0,5 l wody.
Nalewka z orzechów włoskich jest łatwa w przygotowaniu, jednak wymaga trochę cierpliwości. Dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie orzechów. Potrzebujesz do tego szklanej deski do krojenia. Z drewnianej lub plastikowej trudno będzie usunąć ślady z soku.
- Rozdrobnij orzechy za pomocą noża. Pokrój je na małe kawałki.
- Przełóż orzechy do dużego słoika i zalej spirytusem. Porządnie wstrząśnij i odstaw na mniej więcej 6 tygodni do zacienionego miejsca.
- Po tym czasie możesz przystąpić do drugiego etapu. Przygotuj syrop cukrowy z wody i cukru.
- Zlej alkohol, a do orzechów wlej syrop cukrowy. Zostaw na kilka dni.
- Połącz spirytus z sokiem wytrąconym z orzechów.
Nalewka powinna mieć ciemnobrązowy kolor. Powinna leżakować jeszcze przez 2-4 tygodnie, by nadawała się do spożycia. Nalewka z zielonych orzechów na wódce będzie nieco delikatniejsza. Jeśli chcesz taką przygotować, zamiast połowy objętości spirytusu dodaj wódkę. Możesz także nieco zwiększyć zwartość cukru.
Deserowa nalewka z orzecha włoskiego
Jest jeszcze inny przepis na orzechówkę w nieco bardziej delikatnej wersji. Jeśli dodasz przypraw i więcej cukru, będzie ona subtelniejsza i o wiele smaczniejsza. W tej wersji może nie jest tak skuteczna przeciwko chorobom żołądka, ale za to wspaniale nadaje się do deserów i popołudniowej kawy.
- 10 zielonych orzechów,
- 0,5 l wódki,
- 200 g brązowego cukru,
- 3 goździki,
- laska cynamonu.
W tym przypadku przygotowanie orzechów jest identyczne – należy je pokroić na drobne kawałki i przesypać do słoika, a następnie zalać wódką. Możesz od razu dodać także cukier i przyprawy. Przez 2-4 tygodnie wstrząsaj słoikiem, by cukier się rozpuścił. W tej wersji orzechówka nie musi zbyt długo leżakować. Po kilku tygodniach jest gotowa do spożycia. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę śliwkową.
Przepis na orzechówkę z dojrzałych orzechów
Domowa nalewka z dojrzałych orzechów
Dojrzałe orzechy także mają niewiarygodne ilości odżywczych składników, a ich wpływ na cały organizm jest trudny do przecenienia. Nalewka z orzechów włoskich wzmacnia skórę i włosy, pomaga w przewlekłych problemach układu pokarmowego. Można ją stosować profilaktycznie, interwencyjnie w czasie biegunek i bólów brzucha lub zewnętrznie, na wypryski czy jako wcierkę we włosy.
Przygotowanie tego niezwykłego eliksiru nie jest trudne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Warto przygotować chociaż małą butelkę, by móc go używać w razie potrzeb.
Nalewka z orzechów włoskich – przepis
Domowa nalewka z dojrzałych owoców jest wręcz banalnie prosta. Potrzebujesz jedynie:
- 100 g wyłuskanych orzechów włoskich,
- ¾ szklanki spirytusu 70%.
Orzechy należy posiekać nożem i wrzucić do półlitrowej butelki.
- Zalej orzechy spirytusem.
- Odstaw nalewkę do zacienionej szafki na 10 dni.
Po tym czasie nalewka jest już gotowa do spożycia. Możesz stosować ją codziennie po jednej łyżeczce. Nie jest szczególnie smaczna, więc dobrze jest rozprowadzić ją w herbacie lub przegotowanej wodzie.
Nalewka ze skorupek na wódce
Bardzo podobne właściwości zdrowotne i identyczne zastosowanie ma nalewka ze skorupek orzechów włoskich na wódce. Jeśli łuskasz orzechy na przykład na ciasto, nie musisz ich wyrzucać. Mają zaskakująco dużo garbników, soli mineralnych i witamin, które oddają do alkoholu. W ten sposób możesz zrobić świetny syrop na problemy z żołądkiem czy skórne.
- ok. 100 g skorupek orzechów włoskich
- wódka.
Proporcje są w zasadzie zależne od tego, jaką butelkę wybierzesz. Skorupki powinny zajmować 2/3 jej wysokości, alkohol dolewa się do pełna.
- Wyłuskaj orzechy i potłucz skorupki na drobne kawałki.
- Przesyp skorupki do butelki.
- Zalej skorupki alkoholem.
- Odstaw na 2-3 miesiące. Po tym czasie zlej.
- Przefiltruj nalewkę i przelej do czystej, wyparzonej butelki.
Ta nalewka także nie jest szczególnie smaczna. Powinna być stosowana jako lekarstwo na różne dolegliwości. Można stosować ją zewnętrznie, na przykład na wypryski czy problemy skórne, i wewnętrznie. Wtedy najlepiej rozprowadzić łyżeczkę w połowie szklanki herbaty lub przegotowanej wody.