Oset - opis rośliny

Oset - skąd pochodzi roślina

Oset - Carduus, to rodzaj roślin, które zaliczane są do rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wiedzieć, że rodzina astrowatych to jedna z najliczniejszych rodzin, do której należą rośliny naczyniowe. Do astrowatych - Asteraceae, zaliczanych jest około 23600 gatunków, które rozmieszczone są w 1620 rodzajach. Do tych roślin zaliczają się wielokrotnie rośliny ozdobne, które możemy spotkać w wielu ogrodach na całym świecie.

Do samego rodzaju oset - Carduus, zalicza się około 130 gatunków roślin. Wśród nich znajduje się także pięć gatunków, których naturalnym środowiskiem są polskie tereny. Warto wiedzieć, że gatunkiem typowym tego rodzaju jest oset zwisły - Carduus nutans, który często nazywany jest jako oset zwyczajny.

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda oset, powinniśmy także wiedzieć, że ostem nazywane są potocznie różne rośliny kolczaste i to nie tylko z rodzaju oset - Carduus. Do takich roślin zaliczany jest popłoch - Onopordum, ostrożeń - Cirsium, a także dziewięćsił - Carlina.

Carduus - charakterystyka

Zdjęcia doskonale pokazują nam to, jak morfologicznie wygląda roślina, którą jest oset. Jednak pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy się znać na roślinach, bez różnicy na to, czy będą to pysznogłówki ogrodowe, lnice pospolite, czy właśnie osty, warto poznać charakterystykę tych roślin, dzięki czemu bez problemu odróżnimy je od innych roślin.

Jeśli chodzi o sam rodzaj oset - Carduus, warto wiedzieć, że rośliny z tego rodzaju charakteryzują się kwiatami zebranymi w dość duże i z reguły półkuliste koszyczki. Dodatkowo kwiat ma dno koszyczka, które posiada szczeciniaste plewinki. Wszystkie kwiaty, które znajdują się w koszyczku to kwiaty rurkowate i cechują się podobną budową.

Kielich kwiatowy przekształcony został na pappus, który ma pojedyncze włoski, albo też zadziorki. Jeśli chodzi o listki okrywy, musimy wiedzieć, że są one zakończone cierniami. Pamiętajmy jednak, że zarówno nasiona, jak i kwiaty czy liście, mogą się między sobą różnić, w zależności od konkretnego gatunku i odmiany rośliny. Warto też pamiętać o tym, że roślina, jaką jest oset, może być dla nas poważnym zmartwieniem, ponieważ jej nasiona są rozsiewane przez wiatr i w ten sposób oset powiększa zasięg swojego występowania. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych chwastach w ogrodzie.

Oset - czego symbolem są osty ogrodowe

Ciekawostką jest to, że ten zwyczajny chwast, jest narodowym symbolem Szkocji już od czasów Aleksandra III, a w czasie panowania Jakuba III, jego pokrój morfologiczny był wybity na monetach. Warto także wiedzieć, że według legend, pospolity oset uratował Szkotów przed Norwegami.

Otóż według legendy jeden z wojowników norweskich, którzy próbowali zaatakować Szkotów, podczas skradania nadepnął a roślinę, a jego krzyk spowodowany bólem, dał znać Szkotom o nieprzyjacielu. Co więcej, oset to symbol Lotaryngii, a dodatkowo ostrożeń lancetowaty, który uważany jest za rodzaj ostu, jest symbolem maryjnym.

Kwiat oset, Carduus w czasie kwitnienia, a także charakterystyka rośliny i opis
Oset, Carduus zwyczajny czy pospolity, czyli co warto o nim wiedzieć

Jeśli interesujemy się sztuką, powinniśmy wiedzieć, że kwiat, jak i cała roślina, były bardzo częstym motywem w sztuce w czasach secesji. To doskonale pokazują nam zdjęcia z tamtych właśnie czasów. Poza tym w Polsce ostom przypisywało się także właściwości magiczne, które miły odstraszać robactwo.

Oset to roślina, która wspominana jest nawet w Biblii i tam jest symbolem świata poza rajem. Z tego właśnie powodu bardzo często oset oznaczał Ewę w symbolice ogrodów klasztornych. Oset, tak jak i cierniste krzewy, są doskonałym symbolem kary Bożej. Dlatego dawne domostwa, które porośnięte były tymi roślinami, uznawane były za znak potępienia, ponieważ oset był symbolem potępionych.

Zupełnie inną symbolikę ma oset mleczny, który tak właściwie jest ostropestem plamistym. Otóż kult maryjny wpłynął na to, że plamy, które znajdują się na liściach ostu mlecznego, uznawane są za wiele legend jako plamy, które powstały z mleka Maryi. Osty wielokrotnie są także wspominane w literaturze.

Carduus - zastosowanie, właściwości lecznicze i popularne gatunki i odmiany

Osty ogrodowe - popularne gatunki i odmiany

Kiedy interesuje nas jakaś roślina, bez względu na to, czy jest to pysznogłówka ogrodowa - Monarda hybrida, lnica pospolita - Linaria vulgaris, czy właśnie oset - Carduus, powinniśmy wiedzieć, czym mniej więcej charakteryzują się rośliny, które nalezą do jednego rodzaju, a także, jakie gatunki i odmiany znajdują się w obrębie rodzaju. Dzięki temu, w przypadku roślin ozdobnych, będziemy mieli większy wybór przy wyborze roślin do ogrodu, a w przypadku chwastów, będziemy wiedzieli, jak je zwalczać.

Oset, tak jak i inne rodzaje roślin, znany jest z wielu gatunków. Poznajmy jednak te gatunki, które naturalnie występują na terenie Polski, lub w jakiś sposób trafiły na teren naszego kraju i udało się im tu zadomowić. Poznajmy osiem gatunków roślin, które należą do tego rodzaju i występują na terenie Polski.

Do gatunków flory Polski zalicza się oset kędzierzawy - Carduus crispus, oset łopianowaty - Carduus personata, oset klapowany - Carduus xlobulatus, oset siny - Carduus glaucus, oset zwisły - Carduus nutans, oset pagórkowy - Carduus collinus, a także oset nastroszony - Carduus acanthoides i oset haczykowaty - Carduus hamulosus. Warto jednak wspomnieć, że oset haczykowaty jest etemerofitem, natomiast oset zwisły i oset nastroszony to zadomowione antropofity.

Carduus - czy pospolity chwast wykazuje właściwości lecznicze i jakie zastosowanie ma ta roślina

Oset - Carduus, kojarzy nam się przede wszystkim z dość uciążliwym chwastem. Jednak niewiele osób wie, że ten pospolity chwast znajduje także swoje zastosowanie w różnych dziedzinach. Zobaczmy więc, jakie właściwości lecznicze cechują tę roślinę, a także jakie jest jej zastosowanie.

W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że oset to roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie, a nawet i medycynie. Swoje pozytywne właściwości wykazują zarówno liście, jak i korzenie, a także korzeń ostu. Otóż korzeń ostu nie jest jeszcze tak dobrze przebadany, lecz wywar z niego wykazuje bardzo dobre właściwości przeczyszczające.

Z liści ostu sporządza się wywar, który jest podawany chorym na malarię, ponieważ cechuje się on właściwościami przeciwpasożytniczymi. Dodatkowo oset znajduje także zastosowanie w kuchni, gdzie jego młode łodygi pozbawiane są kolców i spożywane są po ugotowaniu. Mogą być one doskonałym dodatkiem do ryb, mięs, czy nawet i zup. Oset może być także ciekawym i dość niecodziennym dodatkiem do menu wegetariańskiego, a nawet i wegańskiego. Jak widać, pospolity chwast, jakim jest oset, ma także bardzo dobrze wpływające na nasz organizm właściwości i znalazł swoją rolę w sztuce kulinarnej.

ikona podziel się Przekaż dalej