Ostrożeń polny – pochodzenie i charakterystyka

Polny ostrożeń - gdzie naturalnie możemy go spotkać

Ostrożeń polny - Cirsium arvense, nazywany jest również ostem. To właśnie nazwa oset jest częściej stosowana niż prawidłowe określenie tej rośliny. Jednak musimy wiedzieć, że oset to nazwa zupełnie innej rośliny, choć dość podobnej. Warto wiedzieć, że ostrożeń polny jest rośliną wieloletnią, która tak jak i wiele innych roślin, zaliczana jest do rodziny astrowatych - Asteraceae.

Do tej rodziny zalicza się około 25000 gatunków roślin, które rozmieszczone są aż w 1620 rodzajach. Rośliny z astrowatych naturalnie występują praktycznie na całym świecie z wyjątkiem Antarktydy. Możemy spotkać się tutaj zarówno z roślinami ozdobnymi, jak i użytkowymi, chwastami, do których zaliczany jest właśnie ostrożeń polny.

Ostrożeń polny to roślina, która naturalnie pojawia się na terenie praktycznie całej Europy. Dodatkowo spotykana jest ona w dużej części Azji. Jest to gatunek kosmopolityczny, który rozprzestrzenił się także w Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii, a nawet w niektórych częściach Afryki. W samej Polsce jest to bardzo pospolity gatunek.

Cirsium arvense - jak odróżnić ten pospolity chwast od innych

Kiedy chcemy poznać bliżej rośliny, takie jak np. dzikie wino, biała rzodkiew, winobluszcz zaroślowy, melon miodowy czy właśnie ostrożeń polny, powinniśmy dowiedzieć się, jakie cechy morfologiczne mają. Zacznijmy więc od tego, że ostrożeń polny to roślina, która może dorosnąć do około 50-150 cm wysokości. Łodyga tych roślin jest owłosiona oraz kształtem kanciasta. Ostrożeń polny wytwarza silnie rozwinięty, głęboki i bardzo rozgałęziony system korzeniowy.

Charakterystycznym elementem są również liście rośliny, które z wierzchu są nagie i zielone, natomiast od spodu są one szare i mają charakterystyczny nalot. Musimy jednak pamiętać o tym, że liście mają bardzo zróżnicowany kształt. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu na łodydze się one znajdują. Mogą mieć owalny lub lekko wydłużony kształt, a brzegi blaszek mogą być wrębne, sieczne i kolczaste.

Ostrożeń polny to dwupienna roślina, a jej kwiaty zebrane są w kwiatostany, które tworzą baldachogronach. Kwiaty wybarwione są na fioletowe lub różowe odcienie. Czasami zdarzają się nawet rośliny o białych kwiatach. Warto tutaj wspomnieć, że kwiaty żeńskie, w przeciwieństwie do kwiatów męskich, charakteryzują się silnym i dość przyjemnym zapachem. Nie można zapominać o owocach w postaci niełupek, których długość dochodzi do około 3 mm, a wewnątrz nich znajdują się niewielkie nasiona. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem występowania ostu?

Jak ostrożeń polny może zagrozić uprawom?

Cirsium arvense jest bardzo uciążliwym i niebezpiecznym dla upraw chwastem. Ze względu na to, że jest on bardzo tolerancyjną pod względem siedliska rośliną, może pojawić się na wszystkich uprawach.  Możemy go spotkać nawet na bardzo suchych miejscach, które nie są dla niego problematyczne.  Ma silnie rozwinięty i głęboki system korzeniowy, który sięga do głębszych i bardziej nawodnionych warstw gleby. Natomiast nie spotkamy go na stanowiskach silnie podmokłych.

Uprawy rolne oraz pastwiska są miejscem, gdzie bardzo często możemy spotkać ten pospolity chwast. Warto wiedzieć, że jest to bardzo niebezpieczny chwast, który w zbożach, czy w kukurydzy, może spowodować bardzo duże straty. Dzieje się tak, gdyż jego system korzeniowy, jak mocno rozbudowany, co w efekcie przekłada się na pobór z gleby wielu składników odżywczych. Te z kolei są potrzebne do wzrostu zbożom i innym roślinom. Z tego powodu rośliny uprawne nie są w stanie dostarczać do swoich części nadziemnych wystarczających ilości np. azotu, fosforu, potasu, wapnia, co znacznie zmniejsza całkowity zbiór upraw.

Kwiatostan i liście ostrożnia
Ostrożeń polny krok po kroku, czyli opis i zdjęcia, oraz występowanie oraz zwalczanie chwastu

Musimy wiedzieć, że nawet dwie rośliny wyrastające na 1 m2, są w stanie zaszkodzić uprawie i mogą doprowadzić do około 15-20% spadku zbioru. Dlatego, jeśli zobaczymy tę pospolitą roślinę na naszych uprawach, powinniśmy przystąpić do natychmiastowego zwalczania różnymi środkami. Najczęściej są to opryski chemiczne.

Pospolity chwast i jego zwalczanie - jaki oprysk wybrać

Jak zwalczać ostrożeń chemicznie

Ostrożeń polny to chwast, jaki zwalcza się najczęściej środkiem o nazwie herbicyd. To pestycyd, który jest przeznaczony do zwalczania chwastów pojawiających się w uprawach. Musimy wiedzieć, że herbicydy można podzielić ze względu na sposób użycia. Wówczas dzielą się na herbicydy dolistne i doglebowe lub doglebowo-dolistne.

Natomiast pod względem zakresu działania można wyróżnić herbicydy totalne, które usuną wszystkie chwasty, herbicydy niszczące rośliny jednoliścienne oraz herbicydy niszczące rośliny dwuliścienne. Nie można zapomnieć także o tym, że dostępne są herbicydy, które stosuje się przed rozpoczęciem uprawy i tutaj spotykamy herbicydy przedwschodowe i przedsiewne, ale możemy kupić także herbicydy pogłówne.

Jeśli chodzi o chemiczne zwalczanie ostrożnia polnego, powinniśmy wiedzieć, że środek, który zostanie użyty do zwalczenia ostrożnia, zależy od tego, na jakich uprawach pojawił się chwast. W zbożach stosuje się oprysk z preparatu o nazwie Major 300SL, Toto 75SG, Triben Super 50SG, Zorro 300SL, Mezotop 500SC, Galmet 20SG, czy też Galaper 200EC.

Poza opryskami zaleca się również przeprowadzanie mechanicznych zabiegów, które wspomogą całą walkę z tym chwastem. Dlatego też w okresie wiosennym zaleca się przeprowadzenie podorywki lub bronowania. Na polach uprawnych powinniśmy zadbać także o odpowiedni płodozmian, ponieważ może przynieść on dobre efekty w walce z ostrożniem polnym. Musimy wiedzieć, że regularne koszenie nieużytków i łąk także ograniczy rozrastanie się, przenoszenie w inne miejsca ostrożnia.

Cirsium arvense – czy ten chwast ma jakieś zastosowanie

Kiedy wiemy już, co ostrożeń polnymoże wyrządzić w naszych uprawnych, powinniśmy także dowiedzieć się jakie są jego zalety. Czy to możliwe, że ten pospolity chwast ma jakieś pozytywne strony?

Zastosowanie tego chwastu możemy odszukać w medycynie ludowej i zielarstwie, gdzie uważany jest za roślinę leczniczą. Ziele ostrożnia pospolitego wykazuje właściwości odtruwające, oczyszczające oraz moczopędne. Pomaga w oczyszczaniu naszego organizmu ze złogów i szkodliwych substancji.

Preparaty z ostrożniem m.in. przyspieszają przemianę materii, obkurczają naczynia krwionośne, działają odżywczo – wzmacniająco. Czasem wykorzystywane są przez osoby chcące się zrzucić zbędne kilogramy. Musimy jednak wiedzieć, że nie jest to ziele odpowiednie dla każdego, bo może w pewnych przypadkach wywołać wymioty.

ikona podziel się Przekaż dalej