Opis i pochodzenie ostrożenia warzywnego

Ostrożeń warzywny - skąd pochodzi roślina lecznicza

Ostrożeń warzywny - Cirsium oleraceum, nazywany jest inaczej czarcim żebrem, carskim żebrem oraz pietra zielem. Warto wiedzieć, że ten gatunek rośliny zaliczany jest do bardzo rozwiniętej rodziny astrowatych - Asteraceae. Jest to jedna z największych rodzin roślin naczyniowatych.

Rośliny z astrowatych rozmieszczone są praktycznie na całym świecie, z wyjątkiem obszarów Antarktydy. W 1620 rodzajach znajduje się około 25000 gatunków roślin, które charakteryzują się bardzo charakterystyczną budową kwiatów. Do tych roślin zaliczane są nie tylko rośliny ozdobne, ale również chwasty, rośliny jadalne i rośliny lecznicze.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest ostrożeń warzywny. Otóż naturalnym miejscem występowania jest Europa i Azja. Nie pojawia się on natomiast w obszarach Morza Śródziemnego. W samej Polsce ostrożeń warzywny jest rodzimym gatunkiem. Spotykany jest w niższych położeniach górskich, ale także na całym niżu.

Czarcie żebro - opis rośliny

Jeśli interesujemy się uprawą np. ostrożnia, calli, białej rzodkwi, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda ta roślina i jakie ma wymagania. Zacznijmy od tego, że ostrożeń warzywny, to popularny, polny chwast, który charakteryzuje się grubą, prostą, pustą w środku i wzniesioną łodygą, która dorasta do około 50-150 cm wysokości. Warto wspomnieć też o tym, że dopiero w wyższych partiach jest ona rozgałęziona. W większości przypadków jest pojedyncza i nie ma kolców.

Dolne liście roślin są nieparzystopierzaste albo karbowane. Te eliptyczne i jajowate odcinki blaszki liściowej są kolczasto ząbkowane lub całobrzegie. Z kolei górne liście są pojedyncze, mniejsze od dolnych i obejmują łodygę rośliny. Dolne i górne liście łączy to, że są one delikatnie owłosione.

Charakterystycznym elementem są także kwiaty, zebrane w jajowatych koszyczkach, które wyrastają na szczytach łodyg na krótkich szypułkach. Wybarwiają się one z reguły na żółty kolor, choć czasem spotykane są też purpurowo-czerwone kwiaty. Bylina ta wytwarza podłużne, szarożółte niełupki, które pokryte są białym i pierzastym puchem kielichowym. Częścią podziemną jest grube, walcowate i poziomo ułożone kłącze, z którego wyrastają nitkowate korzenie.

Zastosowanie i właściwości lecznicze – cenny polny chwast

Ziele ostrożenia warzywnego - co powinniśmy wiedzieć o właściwościach leczniczych

Zanim przejdziemy do tego, gdzie możemy stosować ostrożeń warzywny, powinniśmy zapoznać się z tym, jakie witaminy i składniki odżywcze zawiera ta roślina. Zacznijmy od tego, że w kłączach, ale także i młodych roślinach, znajdują się duże ilości wapnia, białka, magnezu i potasu, które są bardzo ważne dla prawidłowego działania naszego organizmu.

Co więcej, w zielu ostrożenia warzywnego znajdują się alkaloidy, flawonoidy, fenolokwasy, acetyleny, poliacetyleny, triterpeny, lignany, sterole, węglowodory oraz laktony seskwiteroenowe. Właśnie przez to, że roślina cechuje się tak bogatym składem, ma ona tak szeroki obszar działania.

Cirsium oleraceum to lekarski chwast, który ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne, a przez to odtruwające. Dodatkowo wykazuje on również właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wpływające na zwiększenie odporności organizmu człowieka. Nie zapominajmy także o tym, że przypisuje się mu właściwości przeciwkrwotoczne, żółciotwórcze, regenerujące i przeciwreumatyczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem występowania ostu?

Jak stosować czarcie żebro

Ostrożeń warzywny tak jak i biała rzodkiew, to roślina jadalna. Jadalne są zarówno kłącza, jak i młode rośliny. Właśnie z tego powodu ten ostrożeń lekarski znany jest jako ostrożeń warzywny. Co ciekawe, w niektórych krajach, bywa on hodowany jako warzywo, tak samo, jak i biała rzodkiew, marchew i inne warzywa. Natomiast surowcem leczniczym są liście i łodygi tych roślin.

Kwiatostan i liście ostrożnia warzywnego, a także charakterystyka, występowanie i zdjęcia oraz opis i właściwości rośliny
Ostrożeń warzywny krok po kroku, czyli charakterystyka, właściwości i zastosowanie oraz występowanie

Przez wzgląd na to, jakie właściwości wykazuje ziele ostrożnia warzywnego, możemy zastosować go w bardzo wielu przypadkach. Pierwszym z nich jest zastosowanie go jako środka przeciwreumatycznego. Dodatkowo stosowany bywa w przypadku nowotworów, ponieważ wspomaga on leczenie. Nie zapominajmy o tym, że ziele stosuje się przy kamicy żółciowej i zapaleniach wątroby, ponieważ regeneruje ono komórki oraz miąższ wątroby.

Z ziela ostrożnia robi się herbaty, napary do wypicia lub tabletki. Ziele można stosować także zewnętrznie, korzystając z kąpieli w naparze ziela. Co więcej, jeśli mamy problem z trądzikiem, bez problemu możemy przygotować okłady z tego ziela, które działają przeciwzapalnie. Warto wiedzieć, że ostrożeń warzywny pomaga nie tylko na trądzik, ale także na wysypki alergiczne, oparzenia, a nawet łuszczycę, która jest bardzo poważnym problemem wielu osób.

Kiedy mamy problemy skórne, zalecana jest kąpiel w naparze z tego ziela, ponieważ taka kąpiel zredukuje nie tylko stan zapalny, ale zminimalizuje świąd. Nie zapominajmy o tym, że problemy skórne, takie jak trądzik czy łupież, to nie jedyna możliwość, gdy możemy zastosować ziele ostrożnia. Otóż ziele to stosuje się również na włosy, kiedy to mamy problem z ich wypadaniem i łupieżem. Dzięki temu nasze włosy się zregenerują.

Bez względu na to, czy stosowana będzie przez nas herbata do picia, kąpiel, czy okłady, powinniśmy pamiętać o tym, by zachować ostrożność w stosowaniu ich. W momencie, gdy zaobserwujemy, że herbata do picia, okład, napar czy kąpiel, wywołują u nas jakiekolwiek podrażnienia i niepowołane właściwości, powinniśmy od razu zrezygnować ze stosowania ziela ostrożnia. Co więcej, kiedy przesadzimy z ilością ziela, możemy spotkać się z jego toksycznym działaniem, które prowadzi do pojawienia się choroby przewlekłej oraz stłuszczenia wątroby.

Ziele ostrożenia warzywnego i jego magiczne właściwości

Ostrożeń warzywny, tak jak i calla, rośnie powszechnie w naszym kraju. Jednak calla to ozdobna roślina, w przeciwieństwie do ostrożnia, który traktowany jest jako chwast. Chwast ten jednak od wielu lat znany jest w naszych ludowych tradycjach, gdzie uznawany jest za roślinę o magicznych właściwościach.

Ostrożeń wykorzystywano do zabiegu nazywanym „okadzaniem ludzi”, który miał na celu leczenie wielu chorób, minimalizowanie stresu, ale również ściąganie złych uroków. Dawniej wierzono, że niektóre osoby mają tak zwane złe spojrzenie, które mogą rzucić na nieprzychylne im osoby. Praktykowano nie tylko okadzania ludzi, które mają sprawić, że ten zły urok od nich odejdzie, ale także kąpiele. Kąpiele polegają na tym, że całe ciało, od samego czubka głowy polewa się wodą z zielem, a woda, która zostanie z tej kąpieli, powinna być wylana przez płot lub na teren mieszkalny osoby, która nam źle życzyła.

ikona podziel się Przekaż dalej