Ostróżka - charakterystyka, zdjęcia, uprawa, porady

Widzimy w ogrodach piękne, strzeliste kwiaty niebieskie, fioletowe, białe czy różowe. Dorastają do znacznej wysokości i kwitną latem i jesienią. Jest to ostróżka ogrodowa, którą warto się zainteresować, gdyż ma nieduże wymagania co do gleby, zaś jej uprawa i zimowanie nie nastręczają trudności. Doradzamy jak uprawiać ostróżkę i przedstawiamy jej najciekawsze odmiany.

Ostróżka ogrodowa - popularna bylina w naszych ogrodach

Ostróżka - zastosowanie w ogrodzie

Ostróżka (Delphinium L.) to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych, która obejmuje około 250 gatunków. Ostróżka ogrodowa (Delphinium ×cultorum Voss) stanowi jeden z gatunków ostróżki, który chętnie sadzimy w ogrodach z uwagi na piękny kwiat w kolorach białym, niebieskim i fioletowym. Ta wysoka bylina świetnie nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach czy też w pojemnikach. Wspaniale wygląda sadzona w grupach lub w rzędach. Ostróżka osiąga 1 - 2 metrów wysokości, dlatego też ta piękna bylina sadzona jest często przy ogrodzeniach, murkach czy też przy podporach. Jej strzelisty, wiechowaty kwiat nadaje się również na kwiaty cięte, gdyż długo zachowują świeżość w wazonie.

Ostróżka ogrodowa znajduje wiele zastosowań w ogrodzie. Biała i fioletowa ostróżka świetnie się komponuje z jeżówkami i rudbekiami. Ostróżka biała lub niebieska może tworzyć atrakcyjne, jednobarwne rabaty. Fioletowa czy niebieska ostróżka idealnie pasuje do kontrastowych kolorów liliowców, maków czy naparstnic. Planując klomby i rabaty z ostróżką warto wiedzieć, że kwitnienie ostróżki nie trwa długo. Dlatego też należy tak rozplanować rabatę, aby inne rośliny przysłoniły puste miejsce po ostróżce, która przekwitła.

Ostróżka ma wzniesiony pokrój. Duże, dłoniasto pierzaste liście stanowią również element ozdobny rośliny. Kwitnienie ostróżki odbywa się od czerwca do połowy lipca, zaś przycięta ostróżka może zakwitnąć ponownie jesienią. W zależności od odmiany kwiaty są pojedyncze lub pełne. Warto wiedzieć, że ostróżka jest rośliną trującą.

Najciekawsze odmiany ostróżki

Prawie każda współczesna odmiana ostróżki została stworzona przez botaników z ostróżki ogrodowej. Dzielimy je na 3 grupy:

  • belladonna niezbyt wysoka o rozgałęzionych kwiatostanach luźno pokrytych kwiatami,
  • elatum to wieloletnia grupa odmian o strzelistym pokroju, prostych, nie rozgałęzionych kwiatostanach gęsto pokrytych kwiatami,
  • pacific to grupa odmian wysokich lecz krótko wiecznych, uprawianych jako rośliny jednoroczne, gdyż z roku na rok kwitną coraz słabiej. Jest to odmiana pełna lub półpełna, która ma nie rozgałęzione kwiatostany.

W zależności od odmiany ostróżka może być biała, niebieska, fioletowa czy różowa. Występuje ostróżka pełna lub o pojedynczych kwiatach. Przodkiem ostróżki ogrodowej jest krótkowieczna ostróżka wielkokwiatowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Prawie każda odmiana ostróżki najczęściej występująca w naszych ogrodach to roślina wieloletnia będąca wielokrotnym mieszańcem ostróżki pochodzącej z Azji, Europy i Kaliforni.

Uprawa i pielęgnacja ostróżki

Ostróżka ogrodowa - wymagania, pielęgnacja i zimowanie

Ostróżka ogrodowa (Delphinium ×cultorum Voss) ma nieduże wymagania co do gleby. Wystarczy jej każda gleba ogrodowa, lecz lubi ziemię przepuszczalną, żyzną i piaszczysto-gliniastą. Ostróżka źle rośnie na glebach zakwaszonych. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Z uwagi na wysokość rośliny stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Często uprawia się ostróżkę przy przyporach. Ostróżka preferuje stanowisko słoneczne. Stanowisko zacienione lub cieniste sprawi, że roślina będzie wybujała, zaś kwiat drobniejszy. Problemem przy uprawie ostróżki są ślimaki, które zjadają liście ostróżki.

Jako roślina wieloletnia ostróżka zimuje w gruncie. Jednak, aby zimowanie zakończyło się sukcesem należy roślinę przyciąć przy gruncie i okryć ściółką lub agrowłókniną, gdyż ostróżka może przemarzać. Szczególnie ważne jest okrywanie na zimę młodych roślin.

Pielęgnacja ostróżki polega na odpowiednim cięciu. Po przekwitnięciu warto przyciąć ostróżkę, aby zapewnić sobie kwitnienie na jesieni. Przed zimą przycinamy ostróżkę przy ziemi.

Kiedy sadzić ostróżkę

Ostróżka wieloletnia pięknie się rozrasta na rabacie, jednak co kilka lat należy ją odmłodzić. Ostróżkę można rozmnażać przez podział kęp. Wykonujemy to w kwietniu lub na początku sierpnia. Jednak jest to sposób dość zawodny, gdyż ostróżka ma delikatny system korzeniowy, który łatwo uszkodzić podczas podziału. Rośliny takie później marnieja lub słabiej rosną. Dlatego też większość ogrodników decyduje się na wysiew z nasion. Warto pamiętać, że ostróżka wysiana z nasion zebranych z roślin w ogrodzie może nie powtórzyć cech rośliny macierzystej. Dlatego też, jeśli zależy nam na powtórzeniu cech naszych ostróżek, należy rozmnażać je przez podział kęp. Nasiona, zaś, warto kupować u sprawdzonych producentów.

Nasiona wysiewa się do inspektów lub bezpośrednio do gruntu. Ostróżkę najlepiej sadzić w końcu maja, z sadzonek wysianych do inspektów w kwietniu. Nasiona możemy wysiać do skrzynek także pod koniec lipca, zaś sadzonki sadzić do gruntu we wrześniu. Warto pamiętać, aby nie sadzić sadzonek ostróżki blisko siebie. Posadzone zbyt blisko siebie rośliny są mniej odporne i podatne na szkodniki jak mączniak czy ślimaki.