Ostróżka wielkokwiatowa (Delphinium grandiflorum) - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje

Ostróżka wielkokwiatowa - Delphinium grandiflorum, znana jest również jako ostróżka syberyjskiego, czy też chińskie Delphinium. Warto wiedzieć, że roślina ta zalicza się do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Warto wiedzieć, że do rodziny jaskrowatych należy około 2500 gatunków, które rozmieszczone są w około 60 rodzajach. W samej Polsce możemy spotkać się z około 75 gatunkami. Rośliny z tej rodziny występują przede wszystkim w chłodnym i umiarkowanym klimacie na półkuli północnej.

Jeśli chodzi o sam rodzaj ostróżka - Delphinium, powinniśmy wiedzieć, że zalicza się do niego około 250 gatunków roślin. Rośliny z tego rodzaju naturalnie występują na umiarkowanych strefach w półkuli północnej, nie licząc wschodnich obszarów Afryki. Warto też wiedzieć, że gatunkiem typowym dla rodzaju jest Delphinium peregrinum.

Jednak decydując się na uprawę ostróżki syberyjskiego, czy też języczki Przewalskiego, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Zacznijmy od tego, że wzrost chińskiego Delphinium sięga do około 40 cm. Roślina ta charakteryzuje się prostymi i nierozgałęzionymi pędami, na których pojawiają się najważniejsze części ozdobne, jakimi są kwiaty. Kwiaty ostróżek wielkokwiatowych wybarwiają się na niebieski kolor i możemy je zaobserwować w połowie lata, a dokładniej od VI do VII. To właśnie dzięki kwiatom ostróżka wielkokwiatowa - Delphinium grandiflorum, cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Delphinium grandiflorum - jakie wymagania ma chińskie Delphinium i jak przebiega jego uprawa


Zanim w naszym ogrodzie znajdzie się języczka pomarańczowa, ostróżka syberyjskiego czy jakakolwiek inna roślina, powinniśmy zapoznać się z tym, jakie ma ona wymagania. Mowa tu zarówno o podłożu, jak i stopniu nasłonecznienia. Dodatkowo też powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega jej uprawa oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne, by zachować odpowiedni rozwój rośliny.

Warto również pamiętać o tym, że jeśli nie zastosujemy się do wymagań oraz zasad uprawy i pielęgnacji, możemy spotkać się z bardzo groźnymi dla rośliny konsekwencjami, do których zalicza się między innymi pojawienie się chorób grzybowych, poparzenie liści, więdnięcie, a nawet obumieranie rośliny. Dlatego właśnie tak istotne jest to, żebyśmy dokładnie zapoznali się z tym, co potrzebne jest do prawidłowego rozwoju, a także, co możemy zrobić, by roślina lepiej rosła i kwitła.

Jeśli chodzi o kwiat, jakim jest ostróżka wielkokwiatowa - Delphinium grandiflorum, powinniśmy wiedzieć, że roślina ta najlepiej rozwija się na piaszczysto-próchniczych glebach, które są dodatkowo dobrze zdrenowane i wilgotne. Co więcej, powinniśmy zapewnić ostróżce nasłonecznione stanowisko, ponieważ właśnie w takim miejscu będzie kwitła obficiej.

Bylina ostróżka wielkokwiatowa, Delphinium grandiflorum i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i sadzenie
Kwiat ostróżka wielkokwiatowa, Delphinium grandiflorum i jego wymagania, uprawa, odmiany omiegów

Jeśli chodzi natomiast o zabiegi pielęgnacyjne, nie możemy zapominać o podlewaniu, szczególnie w suche i upalne dni. Dodatkowo zaraz po posadzeniu rośliny konieczne jest jej intensywne podlanie. Powinniśmy również pamiętać o tym, że zalecane jest przycięcie rośliny po przekwitnięciu, ponieważ stymuluje to ją do ponownego kwitnięcia jesienią. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie ostróżki ogrodowej.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Ostróżka wielkokwiatowa - gdzie znajduje swoje zastosowanie i jakie są jej popularne odmiany

Ostróżki wielkokwiatowe - Delphinium grandiflorum, to piękne rośliny, które znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale również sadzone są w parkach, czy też skwerach. Doskonale nadają się one do obsadzania rabat, choć coraz bardziej staje się popularna ich uprawa w donicach. Co więcej, nadają się one także na kwiat cięty, gdzie świetnie komponują się z innymi, kontrastującymi do nich roślinami.

Warto wspomnieć także o tym, że ostróżki wielkokwiatowe występują także w wielu odmianach. Do najbardziej popularnych zalicza się między innymi odmiana 'Summer Blues', która jest odmianą kępiastą, dorastającą do około 50 cm wysokości. Charakteryzuje się ona błękitnymi kwiatami, które zebranymi w bardzo luźne i kłosowate kwiatostany.

Na uwagę zasługuje również odmiana o zwartym pokroju, dorastająca do 40 cm wysokości, którą jest 'Blauer Zwerg'. Roślina kwitnie w okresie VI/VII, wybarwia się na niebiesko i wielokrotnie powtarza kwitnienie. Z kolei odmiana 'Blue Butterfly' tworzy rozgałęzione kwiatostany i dorasta do około 45 cm wysokości. Kwiaty tej odmiany wybarwione są na ciemnoniebieski kolor. Ciekawą odmianą jest również 'Delfix White', której kwiaty są białe i zebrane w luźne kwiatostany, w przeciwieństwie do odmiany 'Rose', której kwiaty wybarwione są na różowo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny