Jak wygląda osutka świerka

Objawy choroby świerka

Świerki należą do bardzo dekoracyjnych iglaków. Jeśli brunatnieją igły, drzewko traci walory estetyczne i dekoracyjne. Warto poznać choroby świerków, aby w porę zastosować skuteczne metody leczenia.

Co robić jeśli brunatnieją igły świerka? Wbrew pozorom nie zawsze mamy do czynienia z chorobą grzybiczą. Często igły świerka brunatnieją na wiosnę i jest to efekt suszy fizjologicznej. Aby temu zapobiec, należy podlewać świerki zimą korzystając z dni, kiedy jest cieplejsza pogoda. Ważne jest również zadbanie o odpowiedni dla świerków odczyn gleby.

Najczęściej występujące choroby świerków:

  • fytoftoroza, groźna choroba grzybicza,
  • brunatna pleśń śniegowa, choroba grzybowa rozwijająca się zimą pod pokrywą śniegu,
  • osutka świerka, choroba grzybicza powodująca brązowienie igieł,
  • rdza świerka,
  • szara pleśń.

Jak wygląda osutka świerka - najważniejsze objawy choroby

Osutka świerka jest chorobą grzybiczą, w wyniku której igły brunatnieją i usychają. Choroba ta występuje w 2 odmianach górskiej i nizinnej. W obu przypadkach patogen atakuje zdrowe i silne drzewa. Igły żółkną i brunatnieją.

W przypadku osutki górskiej, igły nie opadają, lecz pojawiają się na nich czarne, połyskujące nabrzmienia, będące miseczkami grzyba. Igły pozostają na drzewie do następnego sezonu, kiedy to wiosną dochodzi do wyrzutu zarodników grzyba. W przypadku osutki nizinnej igły opadają i dopiero na ziemi tworzą się miseczki grzyba.

Osutka świerka na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Osutka świerka i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

Przyczyną górskiej osutki świerka jest grzyb Lophodermium macrosporum (Ascomycotina, Phacidiales). Natomiat niżową osutkę świerka powoduje grzyb Lophodermium piceae. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania zgnilizny twardzikowej.

Jak wygląda zwalczanie osutki świerka - skuteczne metody i opryski

Osutkom sprzyja mocne zagęszczenie drzew. Dlatego też zaleca się luźniejsze sadzenie świerków w żywopłotach, lub rozdzielanie ich innymi gatunkami drzew odpornych na osutkę. Skuteczne metody walki z tą chorobą polegają na cięciach pielęgnacyjnych. Drzewa mocno dotknięte chorobą należy wyciąć. Należy także usuwać opadłe igły i palić, gdyż są one źródłem zarodników grzyba. Zaleca się podlewanie drzew bezpośrednio do gruntu, tak aby nie moczyć igieł.

Zwalczanie osutki na już zakażonych drzewach polega na stosowaniu oprysków fungicydami. Najlepiej jest dwukrotnie opryskać drzewa odpowiednim preparatem, w odstępach 2 tygodniowych.

ikona podziel się Przekaż dalej