Oświetlenie ogrodowe - lampy, urządzenia, ceny, pomysły - 8k znaków

Oświetlenie ogrodowe - lampy, urządzenia, ceny, pomysły

Lampy do ogrodu to bardzo ważny element każdej aranżacji ogrodu. Dzięki niemu w ogrodzie będzie magiczny i wyjątkowy nastrój. Oświetlenie ogrodowe jest równie ważne jak kwiaty i elementy małej architektury. Należy je dobrze przemyśleć i rozplanować. Dowiedz się, jak najlepiej oświetlić ogród i poznaj cennik różnych rozwiązań.

Oświetlenie ogrodu: jak dobrze oświetlić ogród

Oświetlenie ogrodu: co wziąć pod uwagę

Projektując ogród od razu należy zaplanować rozmieszczenie źródeł światła. Robiąc to, należy się kierować kilkoma ważnymi aspektami. Jeden z nich to oczywiście dostępność do źródeł energii elektrycznej. W tych miejscach, w których to będzie niemożliwe, wysusz zamontować solarne lampy do ogrodu, które będą pobierały energię z promieni słonecznych.

Oświetlenie ogrodowe powinno zostać tak zamontowane, aby nie tylko było atrakcyjne wizualnie i pogłębiało efekt estetyczny twojego ogrodu, lecz także zwiększało bezpieczeństwo poruszania się po nim. Dlatego warto rozstawić lampki LED wokół ścieżek i dobrze oświetlić oczka wodne i inne zbiorniki. Jeśli twój ogród ma nierówną powierzchnię lub jest zlokalizowany na skarpie, należy zadbać o oświetlenie nierówności, dzięki czemu bezpieczeństwo będzie o wiele większe.

Bardzo dobrze oświetlony powinien zostać także podjazd – do tego najlepiej sprawdzą się reflektory do ogrodu, najlepiej wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki temu będziesz mógł oszczędzić nieco na energii elektrycznej, na dodatek włączające się światło poinformuje cię natychmiast o pojawieniu się niechcianych gości na terenie ogrodu.

Ważnym elementem są także lampy tarasowe. Zarówno taras, jak i altana ogrodowa powinny być dobrze doświetlone, aby można było spędzać w nich czas wieczorem. Z tego samego względu warto doświetlić wszystkie zakątki, w których odpoczywasz i relaksujesz się – miejsca, w których są rozstawione ławeczki czy stoliczki. Odpowiednie oświetlenie sprawi, że ogród będzie nie tylko bezpieczny, lecz także nabierze wyjątkowego, wręcz bajkowego charakteru.

Podświetlanie ogrodu: rzeźbienie światłem

Poza względami bezpieczeństwa warto także kierować się estetyką. Nocny ogród może być naprawdę wyjątkowym miejscem, należy tylko zamontować odpowiednie lampy do ogrodu, które będą rzucać miłe, nieco przytłumione światło. Podświetlenie ogrodu daje niezwykły efekt, zwłaszcza, jeśli umieścisz zewnętrzne lampy nie tylko na budynkach i przy ścieżkach, lecz także w pobliżu roślin.

Rabaty i pojedyncze rośliny można podświetlać zarówno od dołu (słupkami solarnymi) lub od góry (reflektorami), aby uzyskać różnego rodzaju grę światłocienia. Odpowiednio rzucony będzie dawał niezwykły efekt. Można wykorzystać oświetlenie ledowe lub lampy solarne. Najlepiej takie, które łatwo można przenosić z miejsca na miejsce, by ciągle móc uzyskiwać nowe aranżacje. Tego rodzaju oświetlenie ogrodowe zamieni zwykłą przestrzeń w bajkowy ogród. Niestety, jeśli zastosujesz standardowe lampy do ogrodu, musisz liczyć się ze zwiększonymi cenami użytkowania i wyższymi rachunkami za energię elektryczną.

Lampy do ogrodu – rodzaje i cena

Solarne oświetlenie ogrodu – cena lamp

Bardzo popularne oświetlenie ogrodowe to oczywiście lampy solarne. Najczęściej wbija się je w ziemię przy ścieżkach. Ich ogromną zaletą jest to, że nie trzeba ich podłączać do prądu – gromadzą energię w ciągu dnia, kiedy zostają naświetlone. Dodatkowym plusem jest oczywiście fakt, że nie zapłacimy ani grosza za energię elektryczną. Solarne lamy do ogrodu są dostępne w różnych kształtach, wariantach i kolorach, każdy więc zajdzie coś dla siebie. Są bardzo trwałe – w modelach lepszej jakości fotoogniwa są w stanie przetrwać nawet 20 lat.

Jednak zewnętrzne lampy solarne mają także wadę – są małym źródłem światła. Oświetlają niewielki fragment ogrodu, należy więc zamontować ich dość dużo. Nie nadają się do oświetlenia dużej przestrzeni, nie można dobrze doświetlić nimi podjazdu. Za to ich przytłumione światło wprowadza do ogrodu niezwykły nastrój.

Lampy solarne kosztują od 30 do 350 zł. Cena jest zależna głównie od wielkości i jakości wykonania. Warto jednak pamiętać, że w ogrodzie nie wystarczy jedna lampa – należy zakupić ich kilka, lub pomieszać z innymi źródłami światła, by oświetlenie ogrodu było pełne.

Reflektory do ogrodu – cennik i rodzaje

Aby wprowadzić światło do ogrodu na całej powierzchni lub dobrze doświetlić podjazd, oczko wodne czy taras, warto zamontować reflektory. Te są najróżniejsze, mają różne kształty i kolory, ale łączy je jedno – bardzo intensywne światło, które najczęściej jest kierowane z góry. Reflektory do ogrodu najczęściej umieszcza się na zewnętrznej ścianie domu lub garażu. Można je także postawić na ziemi, by z dołu podświetlały cały ogród lub miejsce wypoczynku.

Zamontowane tego rodzaju lampy do ogrodu to nie jest duży wydaje. Cena waha się najczęściej w granicach od 100 do 300 zł. W średniej wielkości ogrodzie w zasadzie wystarczy jeden reflektor – jeśli przemyślisz jego usadowienie, będzie doświetlał całą przestrzeń i inne oświetlenie ogrodowe nie będzie konieczne. Warto zwrócić uwagę na jakość i klasę wykonania, ponieważ od tego zależy trwałość lamp, które są narażone na ciągły kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Świetnym pomysłem jest oświetlenie ledowe. Takie reflektory zużywają mniej energii elektrycznej, co natychmiast zauważysz na rachunku za prąd. Mogą być wyposażone w czujnik ruchu i załączać się tylko w momencie, kiedy na posesji coś się dzieje. Te przy altankach natomiast mogą działać ciągle.

Lampy tarasowe, latarenki i kinkiety

Inne lampy do ogrodu, którymi warto się zainteresować to oczywiście wszelkiego rodzaju kinkiety i latarenki. Rzucają mniejsze światło niż reflektory, jednak o wiele cieplejsze i sprawiają wrażenie niezwykłej przytulności. Tego rodzaju oświetlenie ogrodowe najczęściej jest wykorzystywane na tarasach. Najbardziej popularne lampy tarasowe to oczywiście te, które przypominają kształtem latarnie uliczne starego typu. Bardziej nowoczesne mogą być kinkiety, które umieszcza się na ścianach altan, tarasów czy domów.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się lampki LED, które są znacznie tańsze w eksploatacji. Mają najróżniejsze kształty. Te, które przypominają lampiony, wspaniale prezentują się na stole w czasie wspólnego grillowania lub kolacji we dwoje. Można także powiesić je u sufitu lub umieścić na płocie. Bardzo ciekawie prezentują się takie lamy do ogrodu w drewnianych oprawach, chociaż są nieco bardziej problematyczne. Należy przechowywać je w suchym i ciepłym miejscu, podczas gdy metalowe najczęściej mogą pozostać na zewnątrz w czasie deszczu lub zimna.

Cennik tego rodzaju lampek jest bardzo szeroki. Oświetlenie ogrodu można kupić już od kilkudziesięciu złotych, jednak cena najczęściej przekracza dobrze 100 zł i zawiera się w przedziale do 500-600 zł. Nieco droższe jest oświetlenie ledowe, które jednak zwraca się po jakimś czasie eksploatacji. Warto kupić lampy LED, ponieważ bez nich oświetlenie ogrodu nie jest pełne i w zasadzie to one tworzą klimat nocnych pogaduch i wieczornego wypoczynku.

Cennik eksploatacji oświetlenia

Wybierając lampy do ogrodu warto mieć na względzie nie tylko ich wizualną odsłonę, lecz także ich praktyczność, a także to, ile będzie nas kosztowało ich użytkowanie. Nowoczesne lampki LED są nieco droższe, jednak tanie w eksploatacji. Dzięki nim zauważysz, jak spada twój rachunek za prąd. Jednocześnie należy pamiętać, że możesz zamontować także darmowe światło do ogrodu, czyli lampy solarne.

Im więcej punktów światła, tym piękniej będzie się prezentował ogród, należy jednak pamiętać, że każda dodatkowo podłączona do sieci lampka to większy wydatek. Dlatego warto pomieszać sposoby oświetlenia ogrodu. Można zdecydować się zarówno na kilka kinkietów i niewielkich latarenek, które będą stały w miejscach wymagających większego doświetlenia, jak taras, czy altana, a na spacer po ścieżkach w ogrodzie wybrać się przy blasku lamp solarnych. To najlepsze połączenie, które gwarantuje, że ogród będzie i piękny, i bezpieczny i funkcjonalny.