Jak dobrać oświetlenie do ogrodu? Sprawdzone pomysły i wskazówki

Jak zainstalować oświetlenie ogrodowe? O czym pamiętać, projektując tę przestrzeń?

Oświetlenie ogrodu to podstawowy element wyposażenia każdego z nich. Dzięki niemu przyjemnie i bezpiecznie spędzać można w ogrodzie czas, nawet gdy słońce już dawno zajdzie. Dodatkowo lampy zewnętrzne uatrakcyjnią przestrzeń wokół domu i skutecznie odstraszają ewentualnych włamywaczy. Instalację światła ogrodowego warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Wiele lamp wymaga bowiem rozkopów pod kable, zatem o aranżacji przestrzeni ogrodowej wypada pomyśleć nieco wcześniej.

W celach zapewnienia domownikom bezpieczeństwa warto podłączyć lampy zewnętrzne do odrębnego obwodu instalacji w budynku. Najlepiej, aby chroniony był dwoma wyłącznikami – jednym dobranym do mocy natężenia, a drugim zapewniającym ochronę przed przypadkowym porażeniem prądem. Podczas projektowania oświetlenia do ogrodu należy też wybrać odpowiednie zasilanie, które zależne będzie od mocy dopuszczalnej lamp. Zwykle jest to 12, 24 albo 230 V.

Wszystko, co warto wiedzieć o rodzajach lamp i źródłach światła w ogrodzie

Jednymi z najbardziej popularnych lamp do ogrodu są reflektory kierunkowe. Posłużą do precyzyjnego oświetlenia wybranego fragmentu przestrzeni, np. drzewa, bramy garażowej albo altany. Doskonale sprawdzają się też kinkiety ścienne, które mogą skutecznie doświetlać taras.

W ogrodzie świetnie wyglądają również lampy dogruntowe, najlepiej wodoodporne. Dzięki nim można podświetlić m.in. oczko wodne lub dojazd do garażu. Wzdłuż dróżek ustawić można też lampy stojące i słupki, które wystarczy zamontować w betonowym fundamencie albo przykręcić do kostki brukowej. Wszystkie te lampy znajdziesz na sofario.com.

Głównymi źródłami światła w ogrodzie powinny stać się żarówki LED, które są nowoczesne i energooszczędne. Poza nimi warto zainstalować żarówki halogenowe – dzięki cieplejszej barwie światła uczynią przestrzeń ogrodową przytulną i wspaniałą do wypoczynku. Doskonale sprawdzą się też ogniwa solarne pozyskujące energię z promieni słonecznych. Można używać ich również jako dodatkowego światła – panele nie wymagają bowiem przyłączania do instalacji elektrycznej.

Te lampy ogrodowe warto mieć! Najciekawsze oświetlenie ogrodowe

Co warto oświetlić w ogrodzie? Jak ustawić światło lamp?

Z pewnością warto doświetlić drzwi wejściowe do ogrodu lub furtkę. Skieruj lampę ogrodową tak, aby dokładnie oświetlała zamek lub klamkę – w ten sposób wieczorem będzie można łatwiej dostać się do ogrodu. Oświetlić można też elewację, kierując światło równolegle do ściany, o ile oczywiście ogródek znajduje się bezpośrednio obok domu.

Warto zająć się także oświetleniem nawierzchni, np. używając specjalnych opraw w trawniku. Można także przymocować lampy na stabilnych słupkach, które znakomicie doświetlą drogę. Doskonałym pomysłem będzie również oświetlenie małej architektury i roślin, tworząc ich ciekawą iluminację – ciekawy efekt osiągniesz np. dzięki kolorowym lampkom solarnym. Nie zapominaj też o lampach, które wieczorem będą doświetlać kluczowe elementy wyposażenia (takie jak stół z krzesłami).

Te lampy zmienią każdy ogród! Polecane modele

Wśród lamp polecanych do ogrodu warto wyróżnić solarne, które mogą delikatnie doświetlać chodnik albo rzucać na dekoracje nastrojowe i przyjemne dla oczu światło. Wspaniale sprawdzą się również kule solarne, dzięki którym można oświetlić ogród i jednocześnie uczynić je atrakcyjną dekoracją. Hitem są ustawione w niedalekiej od siebie odległości kule w różnych wielkościach.

W ogrodzie świetnie prezentują się też lampy LED, które są bardzo bezpieczne i zużywają mniej energii niż zwykłe żarówki. We współczesnych aranżacjach rządzą zwłaszcza lampy płaskie i wbudowane w kostkę brukową. Niezwykle atrakcyjnie wyglądają też lampy stojące. Dzięki nim podkreślić można dowolną architekturę ogrodu, niezależnie od preferowanego stylu. Jeśli wolisz minimalizm, postaw na klasyczne i stylowe słupki. Miłośnikom romantycznych aranżacji na pewno spodobają się z kolei nastrojowe latarenki.

Warto oświetlić ogród również wiszącymi lampami, kinkietami lub latarniami nawiązującymi konstrukcją do tych z Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza ostatnie cieszą się wśród ludzi dużą popularnością. Nie dość, że wyglądają bardzo atrakcyjnie, to w dodatku będzie można dzięki nim mocniej doświetlić wybrany obszar w ogrodzie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny