Oświetlenie oczek wodnych – bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczko wodne zasługuje na wyjątkową oprawę. Oświetlenie oczka wodnego należy zaplanować już na etapie projektu. Po pierwsze dlatego, by można było dokładnie ukryć wszelkiego rodzaju przewody i kable, a także rozplanować miejsce przyłączenia energii elektrycznej. Po drugie – ze względów bezpieczeństwa. Planują ogród należy zwrócić się do elektryka, który pomoże rozplanować przyłącza tak, by były w pełni bezpieczne.

To oznacza, że należy zastosować lampki o napięciu 12 lub 24 V. Do tego potrzebny jest transformator. Nie musisz obawiać się, że będzie się źle prezentował – na rynku dostępne są takie „zamaskowane”, wyglądające jak kamienie. Można także ukryć go wśród zieleni. Jeszcze przed założeniem oczka należy przeprowadzić specjalne przewody, które są zaizolowane odpowiednim tworzywem, odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Przewody powinny być zakopane na głębokości około 0,5 m. Jeśli chcesz podłączyć fontannę lub zainstalować oświetlenie fontanny, powinieneś kupić przewody, które są wodoodporne. Umieszcza się je na dnie oczka, do zamaskowania wystarczą kamienie, żwirek i rośliny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o oświetleniu ogrodu.

Oświetlenie oczek wodnych – reflektor LED

Reflektor LED to najczęściej wybierany sposób na oświetlenie oczka wodnego. Lampa jest dostępna w tysiącach wzorów, kształtów i kolorów, więc z pewnością znajdziesz coś, co będzie ci odpowiadać. Reflektory tego rodzaju są bardzo odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, ale nie są wodoszczelne, więc nie można umieścić ich w wodzie. To także ma swoje zalety – mogą być umieszczone na przykład na ścianach budynków, dzięki czemu nie wymagają przekopywania ogródka, by przeprowadzić przewody zasilające. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zabudowie w ogrodzie.

Oświetlenie LED w ogrodzie ma bardzo wiele zalet. Intensywne światło bardzo dokładnie rozświetla strefę oczka. Niewielkie reflektorki czasami ustawia się bezpośrednio przy brzegu, co także ładnie wygląda. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lampek, które mają kształt kamieni lub maskujące, zielone kolory. Są mniej widoczne i dobrze się prezentują nad wodą. Jeśli szukasz inspiracji na przestrzeń przydomową, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji i zabudowie ogrodu.

Oświetlenie oczka wodnego może sprawić, że ogród będzie wyglądał jak tajemnicze miejsce z bajki. Lampki solarne i lampy LED bardzo dobrze się sprawdzają w ogrodzie.
Oświetlenie oczka wodnego - pomysły, sprawdzone rozwiązania, polecane lampki

Podwodne lampki do oczka wodnego

Podwodne lampki do oczka wodnego robią niezwykłe, niezapomniane wrażenie. Ich rozproszone światło dokładnie wydobywa rośliny, rozświetla wodę, sprawia, że szuwary wydają się bardziej tajemnicze. To uroczy sposób na oświetlenie oczka wodnego, to także najlepsza metoda na oświetlenie fontanny. Światło padające „od spodu” wydobędzie cały jej czar.

Możesz zdecydować się na podwodne oświetlenie LED lub delikatne podwodne lampki halogenowe. To pierwsze jest o wiele silniejsze, to drugie subtelniejsze, bardziej rozproszone. Lampy halogenowe lepiej sprawdzają się, jeśli w twoim oczku pływają ozdobne ryby. Zbyt mocne światło może im przeszkadzać, delikatne lepiej podkreśla ich wygląd i piękno. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o budowie altanki w ogrodzie.

Lampy solarne – najpopularniejsze oświetlenie oczka wodnego

Lampy solarne zyskały popularność w ogrodzie z wielu względów. Zalety tego rozwiązania trudno przecenić, jest ich zresztą cała lista. Lampy solarne są przede wszystkim ekologiczne. Nie czerpią prądu, co ma ogromne znaczenie dla domowego budżetu. Można je przenosić i dowolnie przestawiać, bez konieczności dewastacji ogródka by przeciągnąć leżące pod ziemią przewody. Na dodatek są stosunkowo tanie. Jeśli szukasz praktycznych porad, sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego.

Albo tak się wydaje, bo lampy solarne dają bardzo mało światła o niskim natężeniu. Oznacza to, że żeby dobrze oświetlić oczko wodne, należy kupić ich kilka, a nawet kilkanaście, najlepiej o różnej wielkości. Muszą być ustawione w miejscu, gdzie przez cały dzień świeci słońce. Mają jednak niezaprzeczalny urok, a ich delikatne światełko bardzo ładnie wygląda w każdym ogrodzie. Może nie wyeksponują oczka tak jak światło elektryczne, ale za to z pewnością dodadzą mu tajemniczości. Oczko wodne będzie prezentowało się zjawiskowo po zmroku.

ikona podziel się Przekaż dalej