Owady w ogrodzie i sposoby walki z nimi - praktyczne porady

Owady stanowią największą grupę zwierząt. Występują we wszystkich środowiskach lądowych i wielu wodnych. Ich rola w ekosystemie jest bardzo ważna. Dla przykładu, dzięki pszczołom i ludzie i zwierzęta mają, co jeść. Jednakże występują też gatunki będące szkodnikami i pasożytami. Wiele z nich jest niebezpiecznych dla upraw i ludzkiego zdrowia. Dlatego też warto dowiedzieć się jak wygląda zwalczanie owadów w ogrodzie i na działce.

Oprysk na komary i inne metody walki z owadami

Ogród jest miejscem odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Oczywiście wiąże się też z aktywnym spędzaniem czasu. Przecież uprawa i pielęgnacja roślin wymaga pewnych nakładów pracy. W obu przypadkach komary znacznie zmniejszają komfort przebywania w ogrodzie. Ważne, zatem jest zwalczanie owadów tego rodzaju. Odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszym i najczęściej stosowanym jest oprysk na komary. Preparaty rozpyla się w miejscach gdzie najliczniej występują te uciążliwe owady. Co ważne najlepsze środki ochrony przed komarami są bezpieczne dla człowieka i zwierząt domowych. Więcej informacji na temat oprysków tego typu znajduje się na naszej stronie.

Oczywiście opryski nie są jedyną metodą walki z komarami. W ogrodzie można posadzić rośliny, które odstraszają insekty. Jest to kilka gatunków wydzielających olejki eteryczne, których zapach przegania komary. W tej grupie wyróżnia się między innymi kwiaty. Jest to dekoracyjna lawenda oraz pelargonia. Kolejne rośliny to zioła takie jak bazylia, mięta pieprzowa oraz melisa. Pozostałe gatunki odstraszające komary to kocimiętka, komarzyca czy też surmia. Ciekawą rośliną jest też owadożerny dzbanecznik. Wspomniane okazy to tylko część listy. Zachęcamy do dalszych poszukiwań.

Przy okazji oprysków na komary czy sadzenia roślin zwalczających te owady trzeba pamiętać o innych, groźnych stawonogach. Chodzi tu o kleszcze roznoszące niebezpieczne choroby.  

Walka z nimi ma ogromne znaczenie. Część preparatów odstraszających komary zwalcza również kleszcze. Nie zawsze jednak są tak samo skuteczne. Warto, więc zadbać o środki stworzone z myślą o tych owadach. Rozpyla się je 2-3 razy w sezonie począwszy od wiosny. Opryski przeprowadza się w najbardziej uczęszczanych miejscach. Więcej o kleszczach i ich zwalczaniu można dowiedzieć się na naszym portalu.

Oprysk z pokrzywy i inne preparaty do zwalczania szkodników

W ogrodzie często pojawiają się owady zagrażające uprawianym roślinom. Zazwyczaj zwalczane są za pomocą pestycydów. Środków chemicznych, które są skuteczne, lecz niebezpieczne dla środowiska. Kiedy tylko można, należy zastępować je naturalnymi preparatami. Na przykład, gdy rośliny ogrodowe czy domowe zostaną zaatakowane prze mszyce warto zastosować oprysk z pokrzywy. Rozpylana substancja powstaje na bazie wyciągu lub wywaru z tej pożytecznej byliny. Poza mszycami, równie dobrze zwalcza przędziorki i choroby grzybowe takie jak szara pleśń. Przed nami jeszcze inne szkodniki roślin ogrodowych.

Kocimiętka, bazylia czy dzbanecznik walczą z komarami. Pokrzywy pomagają oczyścić ogród z mszyc. Jak zatem usuwa się zagrożenie wywoływane przez nicienie glebowe? Te szkodniki żyją w ziemi, mogą uszkadzać korzenie roślin. W ten sposób powodują choroby i zamieranie rozmaitych gatunków ozdobnych i jadalnych. Nicienie zazwyczaj są zwalczane przy pomocy niebezpiecznych dla przyrody preparatów chemicznych. Istnieją też jednak ekologiczne sposoby. Można na przykład podlewać lub opryskiwać rośliny wyciągiem z czosnku. Dobrym pomysłem jest posadzenie w ogrodzie gatunków samodzielnie zwalczających nicienie. Takich jak aksamitka czy szparag lekarski.

Wiele osób zajmuje się samodzielną uprawą roślin z rodziny kapustnych. Wiele warzyw z tej grupy atakują szkodniki. Najczęściej spotykane to bielinek kapustnik i śmietka kapuściana. Pierwszy z wymienionych to motyl bytujący na polach, w sadach i ogrodach. Bielinek kapustnik może być zwalczany ekologiczną metodą. Na przykład poprzez posadzenie roślin, które go odstraszą. Takich jak tymianek, szałwia, rozmaryn, aksamitka. Natomiast śmietka kapuściana to muchówka, której larwy i dorosłe formy żerują na warzywach kapustnych. Ją również można zwalczać ekologiczną metodą. Szczegółowe informacje na ten jak i powyższe tematy opublikowaliśmy na naszej stronie.