Owoce w polskich ogrodach - przegląd, co warto uprawiać?

Owoce uprawiane w polskich ogrodach - przegląd, co warto uprawiać?

W ogrodzie nie może zabraknąć miejsca dla owoców. Spis gatunków jest bardzo długi, więc nawet do małego ogródka możesz coś znaleźć. Nie musisz stawiać na tradycyjne gatunki, równie dobrze możesz postawić na owoce egzotyczne. Podpowiadamy, co nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych.

Owoce ogrodowe – atlas tradycyjnych gatunków

Owoce w ogrodzie – drzewka owocowe

Owoce jadalne najczęściej pozyskuje się z drzewek owocowych. Tradycyjnie w ogrodzie i sadzie można znaleźć jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i wiśnie. Coraz większą popularnością cieszą się także brzoskwinie, ponieważ pojawiło się mnóstwo odmian, które lepiej znoszą polską zimę. Wszystkie wymienione drzewka owocowe nie tylko są źródłem wartościowych i smacznych przysmaków, ich ważną zaletą są także walory estetyczne. Bardzo atrakcyjne w pokroju, najpiękniej wyglądają wczesną wiosną, kiedy pokrywają się kwieciem. Ogród w czasie kwitnienia drzewek owocowych jest najpiękniejszy.

Drzewka najczęściej zajmują dość dużo miejsca, więc właściciele małych ogrodów najczęściej z nich rezygnują. Obecnie można jednak posadzić odmiany Columnaris, czyli kolumnowe. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary – mają około 120 cm wysokości. Odpowiednio prowadzone nie rozrastają się za bardzo, tworząc symetryczną kolumnę krótkich, gęsto obsypanych liśćmi gałązek. Drzewka w odmianach Columnaris rodzą pełnowartościowe i smaczne owoce, których jest nieco mniej niż na standardowych egzemplarzach. Odmiany te można uprawiać w dużych donicach, jednak równie dobrze sprawdzają się w gruncie – mają identyczne wymagania jak standardowi przedstawiciele gatunków.

Spis krzewów owocowych

Miłośnicy owoców decydują się oczywiście także na uprawę krzewów owocowych. Duża część z nich nie jest szczególnie atrakcyjna wizualnie, dlatego sadzi się je w oddalonej części ogrodu, a towarzystwem dla nich są warzywa . Są to między innymi truskawki, które powinno się uprawiać w rządkach. Ostatnio dużą popularnością cieszą się odmiany o długich zwisających pędach. Uprawia się je w doniczkach powieszonych na balkonach i werandach. Wspaniale się prezentują, jednak nie są zbyt wartościowym źródłem owoców – rodzą tylko kilka truskawek rocznie.

 Za to inaczej sprawa wygląda w przypadku krzewów malin lub jeżyn. Chociaż nie kwitną zbyt efektownie, mają ładny pokrój i gęsto się rozprzestrzeniają w ogrodzie. Można je puścić na siatkę lub ogrodzenie, ponieważ wspaniale się pną i ściśle oplatają oczka i przęsła. Zarówno maliny, jak i jeżyny mają bardzo wiele wartości odżywczych. Najlepiej smakują oczywiście owoce świeże, jednak warto zasadzić więcej krzaczków, by móc część zbiorów przeznaczyć na nalewki, dżemy, soki i inne przetwory które mają bardzo duże właściwości lecznicze.

W ostatnim czasie prawdziwym hitem stała się borówka amerykańska. Jej duże, słodkie i wyjątkowo smaczne owoce są bardzo chętnie kupowane w okresie letnim, można jednak także zasadzić własny krzaczek i mieć dostęp do tych niezwykłych jagód przez cały lipiec i sierpień. Chociaż borówki amerykańskie nie pochodzą naturalnie z naszych terenów, świetnie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych. Mają dość specyficzne wymagania, jednak nawet początkujący ogrodnik im sprosta.

Przegląd mniej popularnych owoców

Cytrusy w ogrodzie?

Marzą ci się cytrusowe owoce świeże, pachnące, zerwane prosto z drzewka? Niestety, ale cytrusy nie nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Nie znoszą zimna, spadek temperatur w okolice 0 stopni Celsjusza je zabija. Można jednak pokusić się o ich uprawę, pod warunkiem, że spełnisz kilka założeń.

Oczywiście w grę wchodzi wyłącznie uprawa doniczkowa. Większość osób decyduje się na prowadzenie hodowli na parapecie. Jednak cytrusy mogą być także wystawiane na balkon lub taras, a nawet stać w ogrodzie. Bardzo dobrze sprawdza się cytryna ‘Skierniewicka’, wyhodowana w Skierniewicach, która jest bardziej dostosowana do naszych warunków pogodowych. Atlas cytrusów nadających się do uprawy doniczkowej jest ogromny. W grę wchodzą mandarynki, kumkwaty, a nawet karłowate pomarańcze. Należy im tylko zapewnić temperaturę w okolicach 25 stopni Celsjusza przez całą jesień i zimę.

Inne owoce egzotyczne

Chociaż banany, ananasy czy melony, czyli najbardziej rozpowszechnione owoce egzotyczne, nie nadają się do uprawy w gruncie, masz możliwość uprawy kilku mniej popularnych gatunków. Najciekawszym z pewnością jest palecznik chiński – krzew, który we wrześniu rodzi niebieskie strąki pełne słodkiego, jadalnego miąższu. Chociaż wyglądają jak fasola, to wbrew pozorom nie są warzywa. Paleczniki to krzewy owocowe o bardzo ciekawym pokroju. Wspaniale prezentuje się obsypany niebieskimi strąkami. Starsze egzemplarze dobrze znoszą polską zimę, młodsze wymagają osłon późną jesienią, z reguły błyskawicznie odradzają się wiosną.

Owoce jadalne ma także cytryniec chiński, coraz bardziej popularne pnącze ogrodowe. Jesienią na czepnych, długich pędach pojawiają się duże grona czerwonych kuleczek. Są kwaskowate – stąd pierwszy człon nazwy. Owoce cytryńca chińskiego są znane od wieków ze swoich właściwości leczniczych, dlatego przygotowuje się z nich herbatki i napary, można robić z nich także pełne smaku konfitury. Roślina jest bardzo atrakcyjna, i to przez cały rok. Wiosną bardzo obficie kwitnie, wytwarzając przepiękne, drobne białe kwiaty ułożone w dużych gronach, które wydzielają przyjemny zapach, wabiący owady do ogrodu. Później pojawiają się owoce, które jesienią mają intensywnie czerwony kolor. Niestety, twoją konkurencją do zbiorów są ptaki, które uwielbiają wyjadać czerwone kuleczki.

Uprawa owoców w ogrodzie nie jest Truda i podoła temu nawet początkujący amator ogrodnictwa. Należy jedynie zapewnić roślinom odpowiednie warunki i chronić przed szkodnikami, aby latem lub jesienią móc cieszyć się zbiorami z własnego ogrodu. Warto posadzić trochę więcej roślin. Dzięki temu będziesz mógł zamknąć lato w słoikach i rozkoszować się nim nawet w największe mrozy.