Owoce aronii - zalety, właściwości odżywcze, działanie, zastosowanie, witaminy
Aronia to bardzo znany i często używany w różnych dziedzinach krzew, który swoją popularność zawdzięcza owocom. Owoce aronii mają niesamowite właściwości lecznicze i odżywcze, co daje im wiele zalet. Bardzo znana jest herbata z aronii, sok z aronii, konfitura z aronii, nalewka z aronii i wiele innych.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aronii.
Aronia czarna - charakterystyka
Aronia czarna znana jest także pod nazwą aronii czarnoowocowej. Jest to roślina wieloletnia, pochodząca z dość obszernej rodziny różowatych - Rosaceae. Łacińska nazwa aronii czarnej to Aronia melanocarpa. Krzew ten pochodzi z Ameryki Północnej, a w Polsce spotykany jest na plantacjach.
Popularne owoce aronii można znaleźć na krzewie sięgającym do 2,5 m wysokości o wyprostowanych pędach. Jego liście są ułożone naprzemianlegle i mają ciemnozielony kolor. Sięgają one do 6 cm długości, a ich atrakcyjność jest widoczna jesienią, gdy przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.
Kolejnym elementem są dość niepozorne kwiaty zebrane w baldachogrona. Spotykamy je w kolorze białym w okresie V, gdy zakwitają. Najważniejszym elementem są owoce aronii. Występują w postaci ciemnych, prawie czarnych jagód o średnicy około 10 mm. Pokryte są delikatnym nalotem, ale w całości są jadalne. Nie poleca się ich na surowo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie aronii czarnej?
Aronia czarna - wymagania i zastosowanie
Aronia czarna to roślina, która jest bardzo tolerancyjna co do gleby. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach suchych, ale także podmokłych. Dodatkową korzyścią jest to, że wytrzymuje ona temperatury nawet do -35oC. Warto zapewnić jej jednak stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste.
Aronia czarna ze względu na swoje właściwości dekoracyjne używana jest jako roślina ozdobna. Zalety tej rośliny to na pewno kolor jej liści jesienią. Ponadto sok z aronii dzięki swoim właściwościom, wykorzystywany jest w celach kosmetycznych oraz na oparzenia słoneczne.
Aronia jest też rośliną owocową, wykorzystywaną w przemyśle spożywczym i sztuce kulinarnej. Ze względu na swoje właściwości odżywcze i dużą zawartość witaminy C, spotykana jest jako sok z aronii, herbata z aronii i wiele innych. Nie jest zalecane spożywanie na surowo, ze względu na cierpki smak. Nie można też zapomnieć o właściwościach leczniczych. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z aronii.
Owoce aronii czarnej - właściwości lecznicze i odżywcze
Aronia czarna, a właściwie owoce aronii czarnej, mają wiele właściwości leczniczych i odżywczych. Możemy je znaleźć w surowych lub suszonych owocach, w herbatach z aronii oraz w soku z aronii. Jej nieprawdopodobne zalety, to przede wszystkim duża zawartość witaminy C i innych witamin oraz mikro- i makroelementów.
Witamina C, jak zresztą powszechnie wiadomo, jest idealnym budulcem odporności i przeciwdziała przeziębieniom. Aronia ma także właściwości przeciwnowotworowe, pomaga przy różnych schorzeniach oczu, poprawia sprawność naczyń krwionośnych, a także zwalcza wolne rodniki.
Aronia czarna, a przede wszystkim owoce aronii mają bardzo wiele zastosowań. Dzięki właściwościom leczniczym i odżywczym są cennym dodatkiem do naszej diety, który wspomoże cały organizm. Warto zatem posiadać swój krzew na ogrodzie lub chociaż korzystać z różnych przetworów. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z aronii.