Owrzódka konwaliowa - szkodniki żerujące na liściach konwalii

Jak wygląda owrzódka konwaliowa

Owrzódka konwaliowa należy do błonkówek żerujących na kokoryczkach, szczególnie kokoryczkach wielkokwiatowych. Co ciekawe, szkodniki te nie żerują na konwaliach. Kokoryczki należą do roślin szparagowatych, które kiedyś zaliczano do konwalii. Owady te bytują pospolicie na terenie Europy. Można je spotkać głównie w lasach liściastych, wilgotnych zaroślach, szczególnie nadrzecznych. Pojawia się także w parkach i ogrodach, gdzie uprawiana jest kokoryczka wielokwiatowa. Jest to jedyny szkodnik żerujący na liściach kokoryczki wielokwiatowej. Owady dorosłe żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów, zaś larwy żerują na liściach konwalii.

W lasach i zaroślach owrzódka konwaliowa nie stanowi zagrożenia. Może być natomiast utrapieniem ogrodników, gdyż jej larwy mogą całkowicie zjeść kokoryczki wielokwiatowe. Owad dorosły przypomina czarną muchę. Jego długość osiąga 9 mm. Ubarwienie ciała jest całkowicie czarne, zaś skrzydła są przydymione i opalizujące. Natomiast gąsienice są szare, z czarną głową. Gąsienice żerują od maja do czerwca.

Jakie rośliny atakuje owrzódka konwaliowa

Co ciekawe, owrzódka konwaliowa atakuje głównie kokoryczki. Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie, głównie jako roślina okrywowa, sadzona w pod drzewami i krzewami. Dobrze znosi zacienienie. Szczególnie ulubioną odmianą jest kokoryczka wielokwiatowa, która wypuszcza łukowate łodyżki pokryte liśćmi. Na wiosnę pojawiają się na nich dzwonkowate, białe kwiatki, które zdobią zacienione miejsca w ogrodzie. Warto pamiętać, że kokoryczka jest rośliną trującą, która po zakończeniu kwitnienia wydaje silnie trujące, czarne jagody.

Ozdobę w ogrodzie stanowią nie tylko białe kwiatki, lecz także intensywnie zielone liście. Kokoryczka rozwija się z kłączy. Jest to roślina łatwa w uprawie. Wymaga jednak wilgotności podłoża i regularnego podlewania. Należy starannie usuwać chwasty. Dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie kokoryczki korą.

Roślina ta jest odporna na choroby i infekcje grzybowe. Jej głównym wrogiem są larwy owrzódki konwaliowej. Szkodniki te potrafią bardzo szybko ogołocić roślinę z liści. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śluzownicy lipowej.

Jak zwalczyć larwy owrzódki konwaliowej w ogrodzie

Owrzódka konwaliowa, a raczej jej szare larwy, które żerują na liściach konwalii, stanowi zmorę właścicieli ogrodów. W krótkim czasie szkodniki mogą całkowicie zjeść liście kokoryczki wielokwiatowej, tak że zostają same badyle.

Owrzódka konwaliowa na liściach, a także rozpoznawanie, sposoby zwalczania naturalnego oraz chemicznego i najważniejsze porady
Owrzódka konwaliowa jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

W ogrodzie lepiej nie stosować preparatów chemicznych, szczególnie jeśli bawią się tam dzieci i biegają zwierzęta domowe. Jak zwalczyć szkodniki domowymi sposobami? Otóż preparaty przeciwko owrzódce w ogrodzie możemy zrobić samodzielnie i stosować je jako opryski. Robimy samodzielnie wywary i wyciągi z:

  • bylicy piołun,
  • rumianku pospolitego,
  • krwawnika pospolitego, wrotyczu,
  • zielonej naci z ziemniaka.

Preparaty te stosujemy w formie oprysku raz na tydzień, aż do zniknięcia szkodników. Jeśli larw owrzódki jest bardzo dużo, można sięgnąć po chemiczne preparaty ochrony roślin.

ikona podziel się Przekaż dalej