Śliwa ałycza a mirabelka

Bardzo często te dwie rośliny są ze sobą mylone. Wszystko przez to, że są bardzo podobne. To niewysokie drzewka, które przejściowo dziczeją, więc z pewnością je znasz z przydrożnych zarośli. Mają ładny pokrój i wspaniale kwitną bardzo wczesną wiosną. Całe obsypują się drobniutkimi kwiatuszkami w białym kolorze i w marcu jako pierwsze zaczynają życie.

Śliwa ałycza wytwarza zupełnie inne owoce niż mirabelka. Przypominają nieco czereśnie, ale nie są szczególnie smaczne. Dzięki nim można rozróżnić oba gatunki. Jeśli miąższ nie oddziela się od pestki to ałycza a mirabelka bez problemu daje się wydrylować. Śliwa ozdobna jest bardzo ładna także poza okresem kwitnienia. Ma ładne, piłkowane liście. Często są przebarwione na czerwono lub bordowo, jest to zależne od odmiany.

Śliwa wiśniowa ma nieregularną, sklepioną koronę i krótkie pędy, bardzo gęste i splątane. Często bywa schronieniem dla ptactwa. Sadzonki można posadzić pojedynczo – będą się ładnie prezentować jako soliter, ale roślina nadaje się na żywopłot. Jest bardzo mrozoodporna.

Śliwa ozdobna – sadzonki i sadzenie

Śliwa wiśniowa nie należy do wymagających gatunków. Można ją zasadzić niemal w każdym ogrodzie, sama zresztą także chętnie się wysiewa w różnych miejscach. Sadzonki można pobrać w okolicy dziko rosnących drzewek lub zakupić w szkółce roślin owocowych. To zawsze lepszy pomysł, tym bardziej, że kolorowe odmiany uprawne są łatwiejsze do prowadzenia i prezentują się bardzo atrakcyjnie. Można także spróbować rozmnożyć roślinę przez owoce. Znajdujące się w nich pestki łatwo kiełkują, należy tylko pamiętać o przesuszeniu i przemrożeniu nasion przed wysadzeniem do kiełkownika.

Śliwa ozdobna preferuje stanowisko słoneczne. Zwłaszcza jej barwne odmiany muszą mieć zapewnione odpowiednio dużo słońca. Dobrze będą rosły także w półcieniu, jednak wybarwienie liści wtedy może pozostawiać wiele do życzenia. Należy znaleźć dla niej bardzo zaciszne stanowisko - zimowy wiatr bywa dla niej zgubny.

Roślina lubi dość żyzne podłoże. Na zbyt mało zasobnym przejściowo karłowacieje i staje się coraz mniej atrakcyjna. Lubi przepuszczalną glebę, głęboko uprawioną o dobrej strukturze. Przed sadzeniem warto wsypać do przygotowanych wcześniej dziur odpowiednią warstwę drenażu. Podłoże warto wzbogacić także dobrze rozłożonym kompostem.

Ładna, ozdobna śliwa Ałycza dobrze prezentuje się w ogrodzie. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca, a cięcie można przeprowadzć dwa razy rocznie.
Ozdobna śliwa ałycza - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, cięcie

Pielęgnacja śliwy ałyczy

Ałycza do rozwoju potrzebuje umiarkowanej wilgoci, co oznacza, że musisz pamiętać o podlewaniu w bezdeszczowe dni. Starsze okazy już tego nie potrzebują, poza największymi upałami, ale przez kilka pierwszych lat po posadzeniu bezsprzecznie nie możesz o tym zapomnieć. Warto jednak wiedzieć, że drzewko, nawet młode ma dość głębokie korzenie. Oznacza to, że trzeba je podlewać bardzo obficie. Warto więc robić to rzadziej, ale większymi dawkami wody.

Pielęgnacja śliwy ałyczy, zwłaszcza tej przeznaczonej na żywopłot, wymaga także częstego nawożenia. Kompost może nie wystarczyć, żywopłot potrzebuje silniejszego dostarczania składników pokarmowych, zwłaszcza jeśli chcesz, by był równomierny i gęsty. Warto zastosować nawozy mineralne o przedłużonym działaniu.

Cięcie śliwy ozdobnej na żywopłot

Śliwa wiśniowa ma bardzo ładny pokrój, dlatego też nie musi być cięta. Luźne żywopłoty z jej drzewek także ładnie się prezentują, więc jeśli lubisz naturalistyczne nasadzenia, możesz przeprowadzać cięcie tylko raz w roku, w celu usunięcia przesuszonych i przemarzniętych pędów.

Ałycza jednak bardzo dobrze reaguje na cięcie. Formowany żywopłot także bardzo ładnie będzie się prezentował. Pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu – przycina się rośliny na około 20 cm wysokości. Wtedy drzewka ładnie się rozkrzewiają. Później co roku należy wiosną przeprowadzić cięcie formujące, skracając wszystkie pędy o 2/3 długości. To sprawi, że żywopłot będzie się zawsze ładnie prezentował.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny