Ozdoby ogrodowe, które warto mieć u siebie - przegląd i opinie

Ogród to nie tylko bujna i kolorowa roślinność. Na piękną aranżację mają też wpływ dekoracje ogrodowe. W sklepach odnajdziemy wiele propozycji. Do dyspozycji mamy akcesoria drewniane, wykonane z kamienia lub betonu czy oryginalne ozdoby metalowe. Dzięki tak duże różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie. By ułatwić wybór opiszemy ozdoby, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Drewniane ozdoby ogrodowe

Wybierając dekoracje ogrodowe należy mieć na uwadze dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze dany przedmiot powinien być dopasowany do stylu ogrodu. Nie zawsze, bowiem nowoczesne akcenty sprawdzą się w klasycznej aranżacji. Ta zasada działa oczywiście też w drugą stronę. Ważny jest umiar, duże nagromadzenie ozdób nie jest najlepszym pomysłem. Dotyczy to zarówno małej jak i dużej powierzchni. Po tym wstępie przechodzimy do drewnianych dekoracji. Ich największą zaletą jest to, że naturalnie się komponują z otoczeniem. Do tego są dość uniwersalne, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

W ogrodzie zdecydowanie warto mieć drewniane doniczki i kwietniki. Tanie ozdoby tego typu można znaleźć w wielu sklepach. Doniczki są dostępne w klasycznych kształtach, co ucieszy zwolenników tradycyjnego stylu. Osoby preferujące nowoczesne rozwiązania ucieszą się na wieść, że wielokątne donice również są w sprzedaży. W grupie kwietników też jest wiele opcji do wyboru. Popularnością cieszą się pojemne wózki i taczki. Wprowadzają do ogrodu niepowtarzalny klimat. Nie są to jedyne możliwości. Ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nieco większe konstrukcje.

Drewniana studnia czy też młyn wodny to bardzo doby wybór. Tego typu akcenty są mocnym nawiązaniem do wody. Nawet, gdy nie są ustawione bezpośrednio przy zbiorniku. Mocną stroną tej propozycji jest też to, że zawsze wygląda pięknie. Na uwagę zasługują też rzeźby z drewna przedstawiające zwierzęta. Kończąc temat drewnianych dekoracji ogrodowych wato wspomnieć o karmnikach czy też budkach lęgowych. Są to naprawdę urocze i tanie ozdoby a do tego spełniają jeszcze jedną funkcję. Stanowią dom dla różnych gatunków ptaków. Mamy, więc połączenie piękna z funkcjonalnością.

Ozdoby z kamienia i metalu

Na początek dekoracje metalowe zyskujące coraz większe uznanie. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość i stosunkowo mały nakład pracy w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. W tej kategorii mamy równie duże pole manewru. Wyglądem zachwycają figurki przedstawiające najróżniejsze postaci lub zwierzęta. Przy altanie możemy zawiesić metalowe latarnie i lampiony a obok ustawić kunsztownie wykonane ławki. U dobrego metaloplastyka znajdziemy też kwietniki. Możemy też sprowadzić do ogrodu dekoracje metalowe w formie pergoli czy też łuków wejściowych.

Bardzo ciekawą alternatywą są ozdoby ogrodowe z kamienia i metalu. Połączenie tych dwóch materiałów daje interesujący efekt. Kuty metal jest wyraźnie widoczny na tle naturalnego kamienia. Oferuje to wiele możliwość stworzenia wyjątkowego dzieła. Figurka powstała z tych surowców robi wrażenie. Najczęściej przedstawia zwierze, choć nie jest to regułą. Będzie świetnie uzupełniać nowoczesne aranżacje. Oryginalne ozdoby z kamienia i metalu to również mniejsze bądź większe gabiony. Są to kosze z siatki i stalowych prętów, które wypełnia się kamieniami. W większej wersji można stworzyć z nich dekoracyjny mur. Mini gabiony nadają się na różne konstrukcje.

Ozdoby ogrodowe z kamienia i betonu

Dekoracje metalowe już za nami, czas, więc na ozdoby z kamienia naturalnego. Tu podstawą są oczywiście ścieżki ogrodowe wysypane drobnymi otoczakami czy innym podobnym surowcem. Większe koszty, ale też lepszy efekt dają chodniki wyłożone kamiennymi płytami. Można też oczywiście wykonać ścieżkę z pojedynczych kamieni. To nadal nie wszystkie sposoby wykorzystania opisywanego materiału. W ogrodzie sprawdzą się również oryginalne ozdoby, jakimi są rzeźbione kamienie.

Na koniec stosunkowo tanie ozdoby powstające z betonu. Nowoczesna technologia sprawia, że ten materiał można w łatwy sposób formować. Dzięki temu uzyskuje się najróżniejsze wzory. Mogą to być podesty stylizowane na starożytne kolumny, na których ustawimy posąg. Do naszej dyspozycji są też różnego rodzaju płaskorzeźby, posążki, donice i wiele, wiele więcej. By wymienić wszystkie tego typu dekoracje ogrodowe potrzeba znacznie więcej miejsca.