Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens) - opis

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens) określana jest również mianem perilli zwyczajnej lub pachnotki zwyczajnej. Jest to roślina jednoroczna, która zalicza się do rodziny jasnowatych. Roślina spotykana jest w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, jednak jej ojczystym kontynentem jest Azja. Perilla frutescens nie jest zbyt wysoką rośliną, ponieważ dorasta ona maksymalnie do 80-100 cm wysokości.

Jej największą ozdobą są liście o kształcie szerokojajkowym, które na obrzeżach są zakończone drobnymi ząbkami. Najczęściej mamy do czynienia z odmianami o zielonych liściach. Chociaż wyróżnia się także okazy pachnotki zwyczajnej z fioletowo-purpurowymi przebarwieniami. W okresie od czerwca do września pojawiają się niepozorne i drobne kwiaty o białym kolorze. Roślina ta jest uprawiana nie tylko jako ozdoba ogrodów i doniczek, ale również jest ona ceniona ze względu na właściwości smakowe oraz lecznicze.

Roślina lecznicza perilla zwyczajna - uprawa

Perilla frutescens jest uznawana za roślinę jednoroczną ze względu na swoje słabe przystosowanie do ujemnych temperatur. Jej uprawa nie jest na szczęście skomplikowana. Oczywiście roślina musi mieć spełnione wszystkie najważniejsze wymagania, do których zalicza się między innymi słoneczne stanowisko, jak i również żyzne i przepuszczalne podłoże. Również pielęgnacja pachnotki zwyczajnej nie będzie wymagać od nas zbyt dużego zaangażowania.

Jeżeli stwierdzimy, że musimy przyciąć zbyt wysoką roślinę, to możemy to zrobić bez obaw o jej dalszy  przyrost. Roślina bardzo szybko odbija, przez co można ją z powodzeniem formować sugerując się gatunkami rosnącymi po sąsiedzku. Pachnotka zwyczajna pięknie się wybarwia, gdy zadbamy o właściwe nawożenie przy użyciu preparatów zawierających potas.

Uprawa pachnotki zwyczajnej jest możliwa na dwa sposoby. Nasiona możemy wysiewać już w marcu. Natomiast w drugiej połowie maja możemy z powodzeniem w gruncie sadzić zakupione sadzonki. Niestety po okresie wakacyjnym i wczesnowiosennym, roślinę należy usunąć z gruntu lub pojemników, ponieważ jej zimowanie nie jest w naszych warunkach możliwe.

Perilla frutescens - właściwości

Właściwości perilla frutescens są nie tylko liczne, ale również niezwykle cenione w nowoczesnej medycynie. To powoduje, że uprawa tej rośliny daje wiele możliwości nie tylko ze względu na jej walory dekoracyjne. Roślina jest niezwykle bogata w żelazo, potas oraz wapń. Dlatego z powodzeniem pachnotka jadalna może być spożywana przez osoby posiadające problemy z niedoborem tych pierwiastków lub borykających się z anemią. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest kwas rozmarynowy. Zatem uprawa pachnotki znajduje zastosowanie u osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, a szczególnie na katar sienny. Dodatkowym wspomaganiem w walce z alergiami jest kwercetyna. Posiada ona nie tylko właściwości przeciwhistaminowe, ale jednocześnie pomaga pozbyć się różnych infekcji z powodów działania przeciwzapalnego.

Dodatkowymi właściwościami leczniczymi, za które jest ceniona perilla frutescens, są związki flawonowe, jak i również antocyjany. Te pierwsze pomagają w pozbyciu się stanów zapalnych występujących w organizmie. Natomiast antocyjany są odpowiedzialne za lepszą pracę układu krążenia. Ponadto jest to roślina ceniona za działanie odmładzające. Za opóźnianie procesów starzenia odpowiedzialne są katechiny.

Jakie działanie posiada pachnotka zwyczajna

Warto stosować pachnotkę zwyczajną, nie tylko ze względu na swoje działanie zdrowotne, ale jednocześnie zwracając uwagę na walory kulinarne. Warto zauważyć, że jest to mało popularna przyprawa, jednak dająca niesamowity posmak oraz aromat. Przyprawa jest sporządzona z nasion, owoców, jak i też kwiatów. Jej kulinarne działanie jest dość specyficzne, ponieważ daje miętowy aromat, który miesza się z rześką cytryną oraz dość wyrazistym anyżem. Dlatego właśnie przyprawa z pachnotki doskonale nadaje się do kuchni azjatyckiej, a w szczególności japońskiej.

Dodatkowo roślinę można stosować również jako susz do zaparzania i picia. Herbata ziołowa polecana jest szczególnie w okresie przeziębienia i grypy. Ponadto sporządzona herbata idealnie nadaje się dla alergików, ze względu na swoje działanie przeciwhistaminowe. Zaleca się, aby wypijać jedną herbatę dziennie w celu uzyskania zamierzonych efektów. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na imbir marynowany?

Pachnotka zwyczajna w doniczce
Jakie jest popularne zastosowanie pachnotki zwyczajnej, kiedy wysiewać nasiona pachnotki zwyczajnej

Perilla frutescens jest również ceniona ze względu na kwas tłuszczowy alfalinolenowy oraz kwas linolowy, jak i również kwas oleinowe, które zawarte są w oleju z pachnotki. Taki olej można z powodzeniem stosować zewnętrznie, jak i również wewnętrznie. Regularne spożywanie oleju opóźnia procesy starzenia, a także znacznie obniża ciśnienie krwi. Ponadto olej z pachnotki można stosować jako balsam, który świetnie sprawdza się w przypadku cery wrażliwej, a także skóry alergicznej.

Mleko z czosnkiem i miodem a pachnotka

Chyba większość z nas zna recepturę, którą jest mleko z czosnkiem i miodem na przeziębienie oraz inne infekcje układu oddechowego. Taką naturalną terapię można z powodzeniem wspomóc włączeniem do diety pachnotki zwyczajnej. Dzięki temu mleko z czosnkiem i miodem zadziała z podwójną siłą w walce z chorobą. Można stosować zarówno olej, przyprawy, jak i herbatę z pachnotki.

Jeżeli dla kogoś mleko z czosnkiem i miodem jest miksturą nie do przełknięcia, to pachnotka idealna może samodzielnie wspomóc organizm w walce ze stanem zapalnym. Perilla frutescens jest bogata w składniki, które pomagają zwalczać niepożądane bakterie oraz wirusy. Dlatego dla wielu osób mleko z czosnkiem i miodem po zastąpieniu pachnotką stanie się wyłącznie niemiłym wspomnieniem.

Ceny pachnotki zwyczajnej

Jeżeli chcemy zdecydować się na samodzielną uprawę pachnotki, aby stosować zioło w kuchni, jak i również w naturalnym leczeniu, warto dowiedzieć się, jaka jest cena sadzonek lub nasion. W przypadku braku możliwości uprawy tej rośliny dobrze jest dowiedzieć się, jakie są ceny wyrobów z pachnotki. Dla porównania w poniższym zestawieniu znajdą się produkty również z innych roślin.

Ceny pachnotki zwyczajnej, wyrobów, których jest ona głównym składnikiem oraz innych roślin jednorocznych

Nazwa rośliny lub produktu z pachnotki

Cena

Pachnotka jadalna shiso 500 mg nasiona

Cena od 4,20 zł

Pachnotka czerwona, przyprawa,  nasiona

Cena od 3,00 zł

Pachnotka czerwona, przyprawa, nasiona

Cena od 5,99 zł

Pachnotka jadalna czerwona, nasiona

Cena od 2,49 zł

Pachnotka jadalna czerwona, herbata Medica Herbs

Cena od 22,95 zł

Pachnotka zwyczajna czerwona herbata, Yucca 50g

20,31 zł

Mniszek pospolity herbata Zielnik Świata

5,99 zł

Mniszek pospolity syrop, ekstrakt z korzenia 100 ml

66,99 zł

Mniszek pospolity syrop, ekstrakt z korzenia, Yango

28,99 zł

Mniszek pospolity korzeń drobno cięty

22,90 zł

Mniszek pospolity Dary Natury

6,99 zł

Olej z czarnuszki

39,90 zł

Olej z rokitnika

62,90 zł

Olej cedrowy Extra Virgin

90,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej