Paciorecznik ogrodowy (kanna) - informacje, uprawa, wymagania
Paciorecznik ogrodowy to roślina ozdobna tak jak i cypryśnik błotny oraz czyściec bulwiasty. Zanim jednak zajmiemy się uprawą tej byliny, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się kwiaty kany, do jakiej wysokości dorastają rośliny, jakie są jej odmiany, cena, a także, jak przebiega jej sadzenie, zimowanie, uprawa i pielęgnacja, w tym też nawożenie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wieloletnich.
Paciorecznik ogrodowy - opis rośliny
Paciorecznik ogrodowy - skąd pochodzi bylina
Paciorecznik ogrodowy - Canna x generalis, to grupa mieszańców przeróżnych gatunków z rodzaju paciorecznik - Canna. Warto wiedzieć, że mieszańce te zostały wyhodowane przez wielu ogrodników. Z tego właśnie powodu w większości przypadków nie jest znane ich pochodzenie albo też ich rodowód jest bardzo złożony.
Ogrodnicy korzystali z różnych gatunków pacioreczników, aby powstały tak ozdobne mieszańce, które wykorzystywane są w naszych ogrodach. Do ich powstania przyczyniły się między innymi Canna indica, Canna liliiflora, Canna glauca, Canna iridiflora, a także Canna flacciola.
Warto jednak pamiętać o tym, że byliny te są roślinami bardzo popularnymi w uprawie. Co ciekawe, mieszańce z grupy pacioreczników ogrodowych, cieszą się o wiele większym zainteresowaniem w uprawie niż typowe gatunki. Zostały one dodatkowo tak zmodyfikowane genetycznie, by ich uprawa w ogrodzie była dla nas łatwiejsza, a niektóre mieszańce wykazują się większą odpornością na choroby i szkodniki.
Canna x generalis - charakterystyka
Jeśli interesuje nas sadzenie pacioreczników ogrodowych - Canna x generalis, cypryśników błotnych - Taxodium distichum, czy też czyśćców bulwiastych - Stachys affinis, lub innych roślin, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny ozdobne, a także zorientować się, jaka jest ich wysokość i szerokość, ponieważ to pomoże nam dodatkowo dobrać odpowiednio duże miejsce do ich uprawy.
Zacznijmy więc od tego, że paciorecznik ogrodowy, tak jak i czyściec bulwiasty to bylina. W przypadku pacioreczników ogrodowych wysokość roślin może być bardzo zróżnicowana, ponieważ zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy. Pacioreczniki mogą wyrosnąć do kilkudziesięciu cm, a niektóre odmiany osiągają nawet 1,8 m wysokości.
Pojedyncze liście paciorecznika ułożone są na pędzie skrętolegle. Warto pamiętać, że liście pochwiasto obejmują łodygę. Co ciekawe, poza tradycyjnymi liśćmi w kolorze zielonym, istnieją także odmiany, których liście są purpurowe, czerwonawe, czy też wielobarwne. Kwiat kany razem z innymi kwiatami tworzy szczytowy kłos, który wyrasta na mięsistej i grubej łodydze. Jeśli chodzi natomiast o barwę kwiatów, musimy wiedzieć, że kwiat kany może być jednobarwny lub wielokolorowy. Jednak gama kolorystyczna zależy od odmiany, ponieważ kwiaty mogą być pomarańczowe, żółte, czerwone i inne. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kanny, czyli paciorecznika.
Canna - jakie wymagania ma roślina ozdobna i jakie są jej popularne odmiany
Zanim przejdziemy do tego, jak przebiega sadzenie, nawożenie i zimowanie rośliny, powinnismy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny ozdobne. Jest to bardzo istotne zarówno wtedy, kiedy chcemy uprawiać paciorecznik ogrodowy, jak i cypryśnik błotny, róże, czy inne rośliny ogrodowe.
W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, że paciorecznik ogrodowy - Canna x generalis, powinien być posadzony w miejscu ciepłym i nasłonecznionym. Możemy także wybrać dla niego lekko ocienione przez pewną część dnia stanowisko, natomiast wtedy nie będą tak okazałe, jak w przypadku stanowiska nasłonecznionego. Dodatkowo stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Kolejnym elementem jest dobór gleby, która powinna być próchnicza i żyzna, a jej pH powinno mieścić się w granicy 6,5-7,0. Dobrze jest także wzbogacić glebę przefermentowanym obornikiem lub kompostem.
Cena pacioreczników jest różna i zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, a także gdzie zakupimy bylinę. Z reguły ceny za jedną sadzonkę wynoszą około 10-20 zł. Do najpopularniejszych kultywarów zalicza się 'Brandywine', której kolor kwiatów jest pomarańczowy. Pomarańczowy kolor kwiatów jest popularny, tak jak i czerwony, który posiada 'Konig Charlotte' czy 'King Numbert'. Z kolei jaskrawożółte kwiaty z czerwoną gardzielą i czerwonawymi plamkami ma 'Lenape'.
Uprawa paciorecznika - o czym warto pamiętać
Paciorecznik ogrodowy - co musimy wiedzieć o sadzeniu i zimowaniu rośliny ozdobnej
Pacioreczniki mogą być sadzone w formie kłączy, które wysadza się do doniczek, a dopiero później na miejsce stałe, ale także w formie gotowych do sadzenia sadzonek, które są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych. Co więc musimy wiedzieć o sadzeniu sadzonek na miejsce stałe?
Sadzonki paciorecznika ogrodowego na miejsce stałe w ogrodzie powinny być wysadzane w V. Odpowiednia jest druga połowa V, ponieważ wtedy mamy pewność, że roślinie nie zagrażają już przymrozki, na które jest wrażliwa. Pamiętajmy o tym, że odmiany niskie sadzimy w rozstawie 30 × 50 cm, natomiast odmiany średniowysokie powinny być sadzone w rozstawie 50 × 70 cm, a wysokie w rozstawie 60 × 90 cm.
Na zimę musimy jednak wykopać rośliny, ponieważ nie zniosą one mrozów. Dlatego wykopujemy pacioreczniki z bryłą korzeniową, odcinamy ich łodygę i pozbywamy się nadmiaru ziemi z bryły korzeniowej. Następnie kłącza przekładamy do pojemników i przysypujemy je trocinami lub wilgotnym torfem. Pamiętajmy jednak o kontrolowaniu wilgotności w trakcie zimowania.
Pielęgnacja - jak nawożona i podlewana powinna być bylina
Decydując się na uprawę różnego rodzaju roślin, musimy zapoznać się z tym, jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja po posadzeniu. Tylko w ten sposób zadbamy o właściwy rozwój i kwitnienie rośliny. Zobaczmy więc, co musimy wiedzieć o podlewaniu i nawożeniu pacioreczników.
Podczas uprawy pacioreczników ogrodowych - Canna x generalis, bardzo ważnym zabiegiem jest podlewanie roślin. Powinno być ono przeprowadzane regularnie i obficie. Pacioreczniki powinny być podlewane 2-3 razy w tygodniu. Jednak kiedy chcemy uprawiać je w doniczkach, podlewać musimy codziennie.
Kolejnym elementem niezbędnym do prawidłowego kwitnienia jest nawożenie. Nawożenie powinno być podawane roślinom kilka razy w sezonie. Co więcej, jeśli chcemy, by pacioreczniki dłużej i obficiej kwitły, powinniśmy usuwać regularnie ich przekwitnięte już kwiaty.