Czym charakteryzuje się palma areka?

Areka żółtawa to kwiat doniczkowy, tak samo, jak i palma koralowa, areka katechu, czy Areca Dypis lutescens. Znana jest ona także pod innymi nazwami, a mianowicie jako areka złocista, palma złotowiec, czy złotowiec. Jej łacińska nazwa to areka Chrysalidocarpus lutescens. Kwiat Areca pochodzi z Madagaskaru, a obecnie rozprzestrzeniony jest w uprawie w wielu krajach.

Ceny za te rośliny są różne i zależą od wielkości roślin, miejsca zakupu i producenta. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że ten kwiat doniczkowy nawilża powietrze, a dodatkowo usuwa z niego substancje toksyczne. Areki żółtawe, tak samo, jak palmy koralowe, areki katechu i inne palmy, są doskonałą rośliną do sypialni. Idealnie sprawdzają się zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych, jak i tradycyjnych wystrojów wnętrz.

Areka Chrysalidocarpus lutescens ma bardzo podobne cechy charakterystyczne jak palma koralowa, czy areka katechu. W warunkach naturalnych może dorastać ona nawet do kilku metrów wysokości, natomiast w uprawie domowej, w doniczce, palma złotowiec dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o palmach doniczkowych.

Liście tej rośliny są jasnozielone i pierzaste. Bardzo charakterystyczne jest to, że ich nerw główny ma bardzo intensywne żółte zabarwienie. Dodatkowo wyrastają one na osadce w kolorze żółtozłotym i zielonozłotych łodygach. Liście z początku są wyprostowane, natomiast po rozwinięciu stają się łukowato wygięte. System korzeniowy kwiatów Areca jest długi i słabo rozgałęziony, przez co istotne jest zapewnienie im wystarczająco wysokich donic.

Areka żółtawa - jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja

Przed zakupem palmy złotowca, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczące stanowiska, podłoża, pielęgnacji i uprawy ma roślina, a zwłaszcza, jak powinno wyglądać jej podlewanie, by nasze palmy nie usychały. Kiedy zapoznamy się z tymi informacjami, o wiele łatwiej będzie się nam prowadziło hodowle.

Areki Chrysalidocarpus lutescens potrzebują bardzo dużej ilości rozproszonego światła. Dodatkowo też powinniśmy zapewnić im gleby przepuszczalne i najlepiej rozluźnione keramzytem lub perlitem. Doskonałym rozwiązaniem będzie ziemia kompostowa z domieszką ziemi liściowej lub torfu oraz piasku. Poszczególne rodzaje gleby należy wymieszać ze sobą w różnych proporcjach. Mimo tego, że palma areka jest bardzo odporna, powinniśmy spełnić te wymagania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o palmie kokosowej w doniczce?

Kwiat Areca bardzo dobrze sprawdza się w uprawach hydroponicznych. Jeśli chodzi natomiast o samo sadzenie w warunkach domowych, warto posadzić kilka roślin do jednej doniczki. Dzięki temu uzyskamy efekt gęstej rośliny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ten kwiat doniczkowy sadzony był pojedynczo. Przez wzgląd na system korzeniowy, musimy zapewnić arece żółtawej wysoką i wąską doniczkę. Kiedy donica stanie się zbyt mała, należy przesadzić roślinę w II lub III.

W trakcie uprawy nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji, a szczególnie o właściwym podlewaniu. Palma areka musi być bardzo często podlewana, tak, by jej podłoże było cały czas wilgotne. Do podlewania powinno się używać odwapnionej wody, dlatego, że zbyt duża zawartość wapnia szkodzi roślinom. Woda może być odstała albo też przegotowana. Konieczne jest również zraszanie liści co około 2-3 dni i nawilżanie powietrza. W celu nawilżenia możemy ustawić doniczkę na podstawce z keramzytem i wodą.

Palma areka, czyli areka żółtawa w doniczce, a także sadzenie, pielęgnacja, uprawa, podlewanie i choroby
Palma areka żółtawa (chryzalidokarpus) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady praktyczne

Poza podlewaniem i zraszaniem warto również w okresie od wiosny do końca lata nawozić roślinę w odstępach 2-3 tygodniowych. Idealnym nawozem jest płynny nawóz do palm albo też uniwersalny nawóz, który stosuje się w dawce o połowę mniejszej niż ta, która napisana jest na instrukcji. Jeśli zobaczymy na roślinie żółknące i blednące od wierzchołka liście, będzie to oznaka tego, że areka żółtawa ma niedobory składników pokarmowych. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy noliny w doniczce.

Przyczyny i skutki złej hodowli oraz choroby i szkodniki, na które należy uważać

Uprawa naszych kwiatów doniczkowych powinna być prowadzona bardzo dokładnie, a gdy zauważmy, że roślina usycha lub pojawią się na niej inne objawy chorób i szkodników, powinniśmy wiedzieć, co jest tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić. Zobaczmy więc najczęściej pojawiające się problemy.

Zdecydowanie najczęstszy problem jest to, kiedy roślina usycha. Do usychania liści przyczynia się zbyt niska wilgotność powietrza i podłoża. Zbyt suche powietrze powoduje niszczenie i zasychanie końcówek liści. Jest to bardzo zauważalne zwłaszcza w okresie zimowym w mieszkaniach, w których jest centralne ogrzewanie. Liście, które zaczęły usychać, musimy skracać i przycinać na około 1 mm nad zdrową tkanką. Po przycięciu powinniśmy rozpocząć zraszanie liści co 2 dni, natomiast nie zaszkodzi codzienne zraszanie.

Często na tych kwiatach pojawiają się również przebarwienia w kolorze żółtym i brązowym. Są to objawy plamistości liści, której przyczyną jest zazwyczaj pojawienie się różnego rodzaju grzybów. Grzyby te pojawiają się szczególnie wtedy, gdy rośliny są zbyt mocno zagęszczone, a przez to zaburzona jest cyrkulacja powietrza, ale również sprzyja im zbyt silne zraszanie w pochmurne i chłodne dni. Kiedy zauważymy pierwsze objawy, powinniśmy usunąć wszystkie porażone chorobom liście i zastosować grzybobójcze preparaty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie palmy koralowej?

W trakcie uprawy powinniśmy liczyć się również z tym, że na roślinie mogą pojawić się różnego rodzaju szkodniki. Pierwszym z nich są tarczniki, osiągające do kilku milimetrów długości. Ich ciało jest spłaszczone i pokryte charakterystyczną brązową tarczką. Przez ich żerowanie liście roślin w pierwszej kolejności żółkną, a następnie opadają. W skutku ich działań roślina może całkowicie zahamować swój rozwój. Tarczniki pojawiają się najczęściej, gdy temperatura jest wysoka, a wilgotność powietrza niewielka. Obecność tarczników poznamy po wypukłych punkcikach i lepkiej substancji na liściach. Najskuteczniej jest regularnie nawilżać powietrze w otoczeniu kwiatów doniczkowych. Dodatkowo tarczniki możemy usuwać przy pomocy szczoteczki, a później przetrzeć liście ściereczką nawilżoną denaturatem. Poza tym możemy również użyć specjalnych pałeczek przeciw tarcznikom.

Kiedy na górnej stronie liści zauważymy mozaikowate żółte plamki, mamy do czynienia z przędziorkiem chmielowcem. W wyniku jego żerowania liście stają się żółte i usychają. Przędziorki możemy usuwać wacikiem nasączonym wodą z mydłem, a później opłukujemy roślinę bieżącą wodą. Można również zastosować preparaty chemiczne w celu pozbycia się ich. Jeśli nie chcemy, aby te szkodniki znów się pojawiły, powinniśmy utrzymywać stałą wilgotność powietrza wokół rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej