Palma kokosowa (cocos nucifera) - co warto o niej wiedzieć?

Palma kokosowa doniczkowa – charakterystyka roślin doniczkowych

Palma kokosowa, a dokładniej kokos właściwy (Cocos nucifera) to drzewo, które w swoich naturalnych warunkach dorasta 30 metrów wysokości. Spotykana jest jako drzewo kokosowe na terenie Ameryki Południowej oraz Azji. Jako przedstawiciel drzew arekowatych, palma kokosowa została udomowiona. W domu jednak dorasta maksymalnie 3 metrów wysokości i to dopiero po kilkunastu latach wzrostu.

Decydując się na uprawę palmy kokosowej w doniczce, należy liczyć się z tym, iż roślina lubi zajmować bardzo dużo miejsca. Wyróżnia się pierzastymi liśćmi, które osiągają długość nawet do 60 cm. W odróżnieniu od palmy kokosowej występującej naturalnie, w domu nigdy nie doczekamy się kwiatów, a także owoców.

Palma kokosowa w domu – odmiany tych roślin doniczkowych

Istnieje wiele odmian palm kokosowych, które nie tylko znane są z różnych rozmiarów, a także różnorodnych obszarów występowania w środowisku naturalnym. Część z nich została udomowiona. Do takiej odmiany, którą możemy uprawiać w doniczce, zalicza się Malayan Dwarf. Do wyboru mamy zarówno specjalne sadzonki, jak i również orzechy kokosowe, które zasadzamy w doniczce. Jest to odmiana pochodząca z Azji, która w środowisku naturalnym rośnie do maksymalnie 10 metrów wysokości. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie zamiokulkasa?

Bardzo podobnym gatunkiem palmy do kokosa właściwego jest Areka katechu (Areca catechu). Rzeczywiście swoim wyglądem przypomina uprawianą w doniczce palmę kokosową. Jest ona rośliną osiągającą maksymalnie 2 metry wysokości. W porównaniu do palmy kokosowej Areka katechu wymaga ciągle wysokiej temperatury, przez co jest o wiele trudniejsza w uprawie.

Uprawa palmy kokosowej (cocos nucifera)

Jaka ziemia dla palmy kokosowej?

Jeżeli dysponujemy starszą sadzonką, to uprawa palmy kokosowej w zupełności jest możliwa w uniwersalnym podłożu. Warto jednak zadbać o domieszkę piasku, ponieważ roślina zdecydowanie lepiej czuje się w przepuszczalnym podłożu. Natomiast zaczynając swoją przygodę z palmą kokosową, warto zadbać o lekko kwaśne podłoże. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, najlepiej jest kupić specjalne podłoże przeznaczone do uprawy palmy w doniczce.

Pojawiające się pytanie, jak pielęgnować palmę kokosową, może wzbudzać pewien niepokój. W końcu jest to roślina tropikalna, dlatego odczuwamy, iż ciężko jest jej stworzyć zadowalające warunki w domu. Okazuje się, że kwiat palmy kokosowej lubi być wystawiony w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. Latem może ona osiągać nawet wartość 28 stopni Celsjusza. Natomiast w okresie zimowym, średnia wartość temperatury powinna się wahać od 16 do 18 stopni Celsjusza. Odpowiadając na pytanie, jak dbać o palmę kokosową, na pewno bardzo dużą uwagę należy zwrócić uwagę na oświetlenie. Najlepiej, by kwiat palmy kokosowej był wystawiony na działanie promieni słonecznych. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy zaleca się, by uprawa palmy kokosowej była doświetlana przy pomocy sztucznych źródeł światła. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.

Jak pielęgnować palmę kokosową?

Jak dbać o palmę kokosową? Przede wszystkim nie należy zapominać o regularnym podlewaniu. Podłoże powinno być codziennie wilgotne, chociaż nie można doprowadzić do nadmiernego nawodnienia. Wystarczy, że wlejemy odpowiednią ilość wody na podstawkę. Natomiast pozostały nadmiar należy po prostu odlać. Oprócz tego, że palma kokosowa wymaga od nas wilgotnego podłoża, nie możemy zapomnieć również o optymalnym wskaźniku wilgotności powietrza. Wtedy jesteśmy w stanie stworzyć roślinie, możliwie jak najbardziej naturalne warunki, z których się wywodzi. Jak pielęgnować palmę kokosową pod tym względem? Na pewno sprawdzi się regularne zraszanie rośliny. Innym sposobem jest ustawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrze lub wilgotnych kamieni. Zarówno urządzenie, jak i również kamienie będą parować, dzięki czemu roślina będzie miała stworzone warunki subtropikalne.

Palma kokosowa w doniczce
Palma kokosowa w doniczce – uprawa w domu, pielęgnacja, podlewanie, cena

Istotne jest także, by palma kokosowa w domu była regularnie nawożona. Nawóz powinien być dostarczany średnio co dwa tygodnie. Z powodzeniem sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy. Możemy jednak również dokupić specjalne mieszanki, które dedykowane są dla palm. Stosując powyższe zasady, już wiemy, jak dbać o palmę kokosową w doniczce.

Mając na uwadze to, jak hodować kokosa właściwego, trzeba pamiętać również o różnych chorobach. Najczęściej liście palmy zaczynają brązowieć, co oznacza niewłaściwe nawodnienie podłoża. Trzeba sprawdzić, czy czasem podłoże nie jest zbyt mokre lub wręcz przeciwnie, całkowicie wysuszone. Należy pamiętać, że przyczyną takich objawów może być zbyt mocno przesuszone powietrze, które objawia się szczególnie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Ratunkiem dla rośliny będzie zwiększenie wilgotności powietrza, a także obniżenie temperatury do maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Kolejną przyczyną pogorszenia się wyglądu liści palmy, jest niedostarczanie właściwych składników odżywczych. Roślina daje poznać o tym po żółknięciu swoich liści. Najlepszym rozwiązaniem z tej sytuacji jest zastosowanie specjalnego nawozu do palm, który jest bogaty w żelazo i magnez. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie kalii doniczkowej?

Sadzenie palmy kokosowej

Jak hodować palmę kokosową od samego początku? Okazuje się, że w tym celu wystarczy nam zwykły orzech kokosowy. Wiedząc już jaka ziemia jest najlepsza dla początkujących sadzonek, wysypujemy donicę lekko kwaśnym i przepuszczalnym podłożem. Orzech kokosowy umieszczamy w podłożu w pozycji poziomej. Nie mając gotowej sadzonki, uprawa palmy kokosowej wymaga od nas bardzo dużych pokładów cierpliwości. Dopiero po około pół roku, możemy spodziewać się pojawienia kiełka.

Jeżeli chodzi o to, jak przesadzić palmę, to na pewno ta czynność nie powinna odbywać się zbyt często. W odróżnieniu od innych roślin sadzenie palmy kokosowej do nowej donicy, nie wymaga regularności. Palma w domu rośnie bardzo wolno. Dlatego warto sprawdzać wizualnie, kiedy ma odbyć się sadzenie palmy kokosowej do nowego stanowiska. Gdy już zaczyna brakować miejsca w doniczce, a korzenie zaczynają z niej powoli szukać nowego miejsca, to znak by palma kokosowa doniczkowa znalazła się w większym pojemniku. Jak przesadzić palmę? Nowa donica powinna być wąska, ale za to wysoka.  Na sam spód wsypujemy podłoże gliniaste, na które umieszczamy torf z domieszką piasku. Jak już wcześniej wspomniano, przy młodych sadzonkach ważne jest lekko kwaśne podłoże. Oczywiście należy pamiętać później o tym, jak pielęgnować palmę kokosową poprzez regularne podlewanie i nawożenie.

Palma kokosowa doniczkowa – sukces w uprawie

Cocos nucifera – przykładowe ceny

Mając świadomość jak pielęgnować palmę kokosową, możemy pokusić się o zakup sadzonki lub orzecha. Dlatego poniżej prezentujemy przykładowe ceny, z którymi możemy spotkać się w różnych sklepach:

  • Palma kokosowa 140 cm – 34,95 zł
  • Malayan Dwarf, sadzonka, Amazon – 150 dolarów
  • Kokos właściwy, 1 nasiono – 2,00 zł
  • Palma kokosowa, sadzonka – 68,00 zł

Uprawa palmy kokosowej – czy to się opłaca?

Na pewno sama teoria dotycząca tego, jak pielęgnować palmę kokosową, to jeszcze za mało, by odnieść na tym polu sukces. Najtrudniejsze jest to, by stworzyć roślinie odpowiednie warunki, w których będzie czuła się najkorzystniej. Patrząc na to, że palma kokosowa nie jest jedyną rośliną w naszym domu, ciężko będzie dostosować warunki panujące w konkretnym pomieszczeniu tylko do jej upodobań.

Jednak to wcale nie oznacza, że uprawa palmy kokosowej jest niemożliwa. Cierpliwe osoby, mogą zacząć swoją hodowlę od wsadzenia jednego orzecha. Natomiast oczekujące szybkich efektów powinny zdecydować się na sadzonki. Podlewanie i nawożenie drzewka stanowi najmniejszy problem. Zdecydowanie trudniejsze jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, a także oświetlenia. Dlatego roślina na pewno sprawdzi się w ogrodzie zimowym, który jest specjalnie ogrzewany oraz doświetlany.

ikona podziel się Przekaż dalej