Palmy waszyngtonia – uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych

Palma waszyngtonia Washingtonia filifera

Wyróżnia się oryginalnym wyglądem beczkowatego pnia i wachlarzowatych liści, których brzegi dekorują nitkowate włókna. Palma osiąga około 10-15 m wysokości. Wspaniale prezentuje się w przestronnych wysokich pomieszczeniach, o dużej wilgotności otoczenia. Latem palmy doniczkowe można wystawić do ogrodu, w zacienione miejsce, gdzie będą pełnić rolę pięknego solitera, aż do późnej jesieni. Palma waszyngtonia wytrzymuje spadek temperatury do około -8 stopni Celsjusza. Waszyngtonia nitkowata może być przycinana, co umożliwi jej wypuszczenie świeżych liści. Pielęgnacja gatunku polega na obfitym podlewaniu i nawilżaniu powietrza w jej otoczeniu, co wpłynie na soczyście zieloną barwę liści. Na rynku dostępne są nasiona waszyngtonii nitkowatej. Cena za 5 sztuk nasion wynosi około 10 zł. Czarne 1-cm nasiona zdolne są do wykiełkowania przez kilka lat. Wysiew nasion, według załączonej instrukcji, pozwoli nam na samodzielne wyhodowanie oryginalnej rośliny.

Palma waszyngtonia Washingtonia robusta

Jest podobna do waszyngtonii nitkowatej,jednak nitki na obrzeżach sztywnych wachlarzowatych liści odpadają w miarę ich dojrzewania. Charakterystycznym wyróżnikiem gatunku są ostre pomarańczowe kolce, pokrywające łodygi liściowe. Łuskowaty pień przybiera kształt maczugi, zwężającej się ku górze. Palma waszyngtonia może dorastać do 30 m wysokości. W naszym kraju palma uprawiana w doniczce dekoruje nasłonecznione, przestronne wnętrza. Chociaż łaciński przydomek robusta oznacza ‘wytrzymałość’, washingtonia robusta jest mniej odporna na niskie temperatury niż waszyngtonia nitkowata. Wystawiona na taras lub do ogrodu, może dotrwać do pierwszych przymrozków, bowiem wytrzymuje spadek temperatury do -3 stopni Celsjusza. W doniczce możliwa jest uprawa palmy o jednym pniu lub o kilku pniach. Cena palmy uzależniona jest od jej wielkości. Za jednopienną zapłacimy od 250 zł do 4200 zł. Jeśli w donicy znajduje się grupa roślin, ich cena waha się od 290 zł do 1590 zł, w zależności od wysokości roślin i ilości pni w doniczce. Jeśli interesuje cię ten typ roślin, sprawdź także ten artykuł o uprawie palmy koralowej w doniczce.

Uprawa palmy waszyngtonii

Palma waszyngtonia wymaga ustawienia na jasnym, ciepłym i słonecznym stanowisku. Należy chronić liście roślin przed poparzeniem, dlatego unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia, a latem ustawmy doniczki w zacienionym miejscu. Najważniejsze wymagania uprawowe to:

  • dostateczne podlewanie, z dbałością o pozbywanie się wody, stojącej na podstawce,
  • ograniczenie podlewania palmy w okresie zimowym,
  • sadzenie waszyngtonii w żyznej i przepuszczalnej glebie, z domieszką torfu oraz np. żwiru,
  • przesadzanie roślin wówczas, gdy korzenie zaczną „wychodzić” z doniczki.

Palma waszyngtonia – ciekawostki i porady uprawowe

  • Dekoracyjne palmy należą do roślin szybko rosnących, więc przed ich zakupem zastanówmy się, czy dysponujemy wystarczająco przestronnym wnętrzem.
  • Jeśli w doniczce rośnie grupa roślin, nie należy ich rozdzielać, ze względu na możliwe uszkodzenie korzeni, co doprowadzi do zamierania palmy.
  • Palma waszyngtonia odporna jest na choroby i szkodniki. Może atakować palmę wciornastek, co objawi się pojawieniem się żółtych plam. W zwalczeniu owadów pomoże wykonanie oprysku preparatem na wciornastki.
  • Palmy dobrze znoszą przesadzanie, które przeprowadzamy wówczas, gdy korzenie roślin nie mieszczą się w donicy. Najlepiej sadzić waszyngtonie w wysokich pojemnikach, ze względu na rosnące pionowo w dół korzenie.
  • Piękne liście i zdrowy wygląd palmy uzyskamy pod warunkiem odpowiedniego podlewania i dostatecznej wilgotności otoczenia.
  • Palmy można zasilać specjalnymi nawozami dla palm, od kwietnia do końca września.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny