Palmy doniczkowe – najlepsze odmiany do uprawy w domu

Kwiaty doniczkowe są praktycznie naturalnym elementem wyposażenia każdego mieszkania lub domu. Jednak poszukując bardziej egzotycznych, zielonych dekorów, możemy sięgnąć po różne gatunki palm kokosowych. Za chwilę dowiemy się, które z nich są najpopularniejsze, a także jakimi cechami charakterystycznymi się wyróżniają na tle innych.

Palma doniczkowa

Palmy do doniczkowe – uprawa w domu

Mimo iż istnieją różne odmiany palm kokosowych, to ich uprawa jest dość trudna i bardzo wymagająca. Te specyficzne kwiaty doniczkowe wymagają od nas specjalnych warunków, które jak najbardziej będą przypominać im środowisko naturalne. W zależności, na jakie rodzaje palm się zdecydujemy, to powinniśmy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. W sezonie wiosenno-letnim, wartość ta powinna wahać się od 18 do 24 stopni Celsjusza. Chociaż niektóre gatunki świetnie będą czuły się również w temperaturze do 28 stopni Celsjusza. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym, wymagają one obniżenia temperatury. Najczęściej sprawdzi się temperatura utrzymująca się na poziomie od 16 do 18 stopni Celsjusza. Niektóre odmiany wymagają znacznie większego spadku, aż do 4 stopni Celsjusza.

Istotną kwestią jest to, by palmy doniczkowe przez cały rok znajdowały się w jasnych pomieszczeniach. Nie mogą one jednak być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ grozi to poparzeniem liści. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym, często wymagają doświetlania przy pomocy sztucznych źródeł. Praktycznie wszystkie odmiany palmy doniczkowej, sadzimy w wąskich i jednocześnie wysokich pojemnikach. Palmy posiadają palowy korzeń, który wbija się głęboko w podłoże. Warto zapewnić palmom przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie.

Palma doniczkowa – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja palm uprawianych w domowych warunkach to podstawa ich udanego wzrostu. Na pewno palmy doniczkowe wymagają regularnego podlewania. Jednak nie można doprowadzić do tego, by podłoże było zbyt mokre, ponieważ doprowadzimy do gnicia rośliny. Zalecane jest także systematyczne nawożenie. Nawóz wieloskładnikowy lub specjalnie dedykowany do palm powinien być stosowany średnio co dwa tygodnie.

Głównym punktem, jaki zawiera w sobie domowa uprawa palmy doniczkowej, jest umiejętne przesadzanie rośliny. Należy robić to tylko w momencie, kiedy korzeń przestaje znajdować sobie miejsce w dotychczasowej donicy. Wcześniej palma doniczkowa źle zniesie zmianę pojemnika na większy. Nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego podłoża z wystarczającym drenażem.

Pielęgnacja tropikalnych roślin musi uwzględnić zapobieganie występowaniu różnych chorób i innych przypadłości. Jako najczęstsze choroby, palmy wykazują się brązowieniem liści. Oznacza to, że nawodnienie roślin odbywa się w nadmiarze lub występuje znaczny deficyt wody. Inne choroby objawiają się żółknięciem liści. Jest to oznaka, że palma doniczkowa posiada niewystarczającą ilość składników odżywczych w swoim podłożu. Ratunkiem zasilającym kwiaty doniczkowe jest nawóz wzbogacony o cynk, magnez lub żelazo.

Gatunki palmy doniczkowej

Najpopularniejsze palmy doniczkowe – rodzaje

Uprawa palmy doniczkowej w żadnym wypadku nie ogranicza się tylko do jednego gatunku. Trzeba koniecznie wspomnieć tutaj o kilku najpopularniejszych rodzajach, które zostały przystosowane do warunków domowych. Wśród nich znajdziemy gatunki o pokaźniejszych rozmiarach, jak i również bardziej wymagające pod względem uprawy.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje, to do nich zalicza się:

 • Palma kokosowa – jest to popularne drzewo, rodzące orzech kokosowy. W środowisku naturalnym dorasta do 30 metrów wysokości. Natomiast odmiany udomowione rosną maksymalnie do 2 metrów wysokości. Wyróżniają się rozłożystymi, pierzastymi liśćmi. Należy pamiętać, iż uprawa palmy doniczkowej tego gatunku, nigdy pozwoli na jej zaowocowanie.
 • Chamedora wytworna ( Chamaedoroa elegans) – są to rodzaje, które idealnie sprawdzają się w domu. Maksymalna wysokość rośliny wynosi do 1,5 metra. Chamedora wytworna określana jest również mianem palmy koralowej. Posiada pierzaste, długie, ciemnozielone liście. Sadzonki polecane są przede wszystkim cierpliwym osobom, ponieważ palma wyróżnia się bardzo powolnym wzrostem.
 • Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) – zwana również palmą daktylową lub feniksem kanaryjskim, dorasta do 3 metrów wysokości. Obszarem naturalnego występowania są Wyspy Kanaryjskie. Chociaż na zewnątrz może być uprawiana również w Polsce, ponieważ znosi temperatury poniżej zera, aż do -12 stopni Celsjusza.
 • Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) – są to rodzaje palmy, które zaliczają się do szybko rosnących. Maksymalna wysokość osiągana przez roślinę wynosi 2 metry. Wyróżnia się charakterystycznym pniem, z którego wyrastają długie liście (nawet do 1,5 metra długości) o pierzastych, ostro zakończonych końcówkach.  Pochodzi ze skalistych i pustynnych terenów.
 • Areka katechu (Areca catechu) -  jest to azjatycka odmiana palmy, która swoim wyglądem przypomina palmę kokosową. W domowych warunkach osiąga maksymalną wysokość 2 metrów. Są to rodzaje  palmy, które świetnie sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale również w ogrodach zimowych.
 • Rapis wyniosły, inaczej palma biczowa (Rhapis excelsa)- jest to palma, która najlepiej czuje się w półcienistym stanowisku o umiarkowanej wilgotności powietrza. Tego typu odmiany w sezonie zimowym, doskonale czują się w temperaturze wynoszącej około 10 stopni Celsjusza.
 • Kencja (Howea forsteriana) – jej naturalnym środowiskiem jest Wyspa Lorda położona na Pacyfiku. W domowych warunkach osiąga wysokość do 3 metrów. Wypuszcza pierzaste liście w kolorze od jasno- do ciemnozielonych, w zależności od wieku rośliny.

Palma doniczkowa w domu – ogród zimowy

Niezależnie, czy naszym obiektem zainteresowania będzie palma kokosowa, palma daktylowa, czy też palma chamedora, to uprawiając je w domu, trzeba stworzyć właściwe warunki. Niekoniecznie będą one korzystne dla innych roślin. Szczególnie dbając o odpowiednią temperaturę oraz umiarkowaną wilgotność powietrza.

Dlatego dobrym pomysłem, może okazać się uprawa palm doniczkowych w ogrodzie zimowym. Do ich obecności dopasujemy inne gatunki roślin egzotycznych. W tym także inne rodzaje palm. Rośliny dzięki optymalnej pielęgnacji, będą odporne na choroby.  Ponadto będą cieszyły one swoich właścicieli bujnym wzrostem i pięknym rozwojem liści.

Palma doniczkowa – rodzaje i koszty sadzonek

Popularne gatunki palmy doniczkowej – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny palm doniczkowych:

 • Palma kokosowa 140 cm – cena od 34,95 zł
 • Orzech kokosowy, nasiono – cena od 2,00 zł
 • Orzech kokosowy – cena od 6,99 zł
 • Daktylowiec kanaryjski 60-65 cm – 39,90 zł
 • Waszyngtonia nitkowata, 5 nasion – 2,90 zł
 • Areka katechu 100 cm – 59,00 zł
 • Palma Chamedora 30 cm – 6,90 zł
 • Palma Kencja 90 cm – 89,99 zł
 • Howea forsteriana 90 cm – 99,99 zł
 • Howea forsteriana 100 cm – 79,99 zł
 • Raspis wyniosły (Rhapis Excelsa) 60-80 cm – 159,00 zł
 • Palma biczowa – 195,00 zł
 • Palma daktylowa – 75,00 zł

Ceny są urozmaicone od tego, czy interesują nas nasiona, czy też gotowe sadzonki. Oczywiście palmy doniczkowe będą droższe w zależności od trudności jej uprawy, a także wysokości dostępnej sadzonki. Jednak najdroższe kwiaty doniczkowe dostępne są w cenie do 200 złotych. Tańsze wymagają nieco większej cierpliwości, by osiągnęły dojrzały wygląd.