Palmy

Ilustracja palmy

Palma to roślina, która bardzo często pojawia się w polskich domach. Dzięki niej można wprowadzić do mieszkania odrobinę egzotyki, w dodatku nie martwiąc się uprawą rośliny. Palma wyróżnia się nie tylko imponującą wysokością, ale też stosunkowo prostą uprawą. Mimo że nie ma wielu wymagań, należy opanować podstawy pielęgnacji palm, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Istnieje mnóstwo ciekawych okazów palmy doniczkowej, którymi można się samodzielnie zaopiekować. Zanim zaopatrzysz się jednak w jakąkolwiek, dokładnie zapoznaj się z warunkami jej hodowli.

Palmy - najpopularniejsze rośliny

Palmy - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Palmy – charakterystyka, zdjęcia, występowanie, ciekawostki

Palmy to egzotyczne rośliny ozdobne, które często pojawiają się w naszych domach. Ich największą zaletą jest duży rozmiar i prosta pielęgnacja. Palma doniczkowa nie ma ogromnych wymagań w hodowli, jednak należy poświęcić jej sporo wolnego czasu. Istnieje mnóstwo okazów palmy doniczkowej, która nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Trzeba tylko dobrze się rozeznać, które gatunki rzeczywiście można hodować. Na rodzaje dzielą się palmy? Jakie są ich ceny? Czy rośliny te są mrozoodporne? Dowiedz się, na czym polega domowa hodowla palmy doniczkowej.

Palma doniczkowa – rodzaje, ceny, uprawa i domowa pielęgnacja

Popularne gatunki palm doniczkowych – sprawdź, które warto hodować!

Palmy dzielą się na różne rodzaje. Na świecie jest mnóstwo palm nadających się do hodowli domowej, dzięki czemu każdy z nas może stworzyć z ich pomocą ciekawą, egzotyczną aranżację. Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z palm, koniecznie zapoznaj się z jej podstawowymi wymaganiami. Dzięki temu nie będziesz mieć większego kłopotu z pielęgnowaniem rośliny. Oto trzy najpopularniejsze gatunki palm doniczkowych, które można hodować w mieszkaniu:

1. Palma kokosowa –  na dziko rośnie naprawdę duża, bo nawet do 30 m. W domowej hodowli dorasta jednak maksymalnie do 2-3 m. Niektórym palmom kokosowym hodowanym w pomieszczeniu ciężko będzie osiągnąć takie wymiary nawet przez… całe życie. Palma kokosowa preferuje słoneczne stanowisko, jednak nie powinna być ciągle narażona na działanie szkodliwych promieni UV. Aby mogła prawidłowo rosnąć, zostaw jej naturalne, rozproszone światło. Doniczka z palmą kokosową musi stać z dala od okna lub drzwi balkonowych. Roślina preferuje podłoże, które nie jest bardzo wilgotne – dlatego nie można cały czas jej podlewać. Nie przesuszaj też powietrza w domu, bo palma kokosowa za takim nie przepada. Przelanie lub przesuszenie rośliny może grozić jej trwałym uszkodzeniem lub – co gorsza – obumarciem rośliny.

2. Palma królewska – znana również pod nazwą „kanaryjska”, „palma daktylowa” lub „daktylowiec kanaryjski”. Roślina jest wysoka, bo na dziko może urosnąć aż do 20 m. Nie musisz jednak obawiać się o jej wysokość w domu – hodowlana urośnie maksymalnie do 2 m. Możesz zatem hodować ją nie tylko w domku jednorodzinnym, ale też w wielorodzinnym bloku. Należy zadbać o wzbogacanie podłoża pod palmę królewską w piasek – zapewni to lepszy wzrost rośliny. Nie podlewaj palmy zbyt często, ponieważ kwiat nie przepada za mokrą glebą. Dobrym pomysłem będzie zraszanie – staraj się kierować oprysk na liście. Ziemię palmy królewskiej podlewaj wyłącznie wtedy, gdy zrobi się sucha. Nie przelewaj jej, ponieważ roślina źle toleruje mokre podłoże.

3. Palma koralowa – opisywana jest jako „mini”. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rośnie maksymalnie do 1,5 m wysokości. Nie jest duża, ale umożliwia to hodowanie jej nawet w niewielkim mieszkaniu. Mimo że roślina gęsto rozrasta się na boki, dzięki niewielkiemu wzrostowi zmieści się w każdym domu. To również jedna z nielicznych palm, która może… zakwitnąć! Palmy koralowe są mniejsze niż królewskie lub kokosowe, jednak mają dość wysokie wymagania. Rośliny potrzebuje temperatury pokojowej ok. 20 st. C, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Ziemia pod palmy koralowe musi być też delikatnie wilgotna. Zadbać trzeba również o wilgotność powietrza dla rośliny. Jeśli nie masz czasu na częste zraszanie palmy, warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Palma koralowa powinna mieć zapewniony stały dostęp do rozproszonego światła. Podłoże musi być z kolei przepuszczalne, aby roślina mogła się w nim rozwijać.

Która palma doniczkowa nadaje się do uprawy w domu? Sprawdź ciekawe odmiany

W zależności od rodzaju rośliny należy zapewnić jej dobre stanowisko do rozwoju i wzrostu. Jedne palmy preferują stanowisko na słońcu, inne wolą schować się do cienia. W hodowli palm ważną rolę odgrywa światło. Właśnie ze względu na to palmy podzielić można na lubiące zacienione miejsca i słoneczne stanowiska. Oto przykładowe gatunki, które preferują zacienione pomieszczenia:

  • Palma biczowa
  • Palma Kencja
  • Palma koralowa

Do grupy palm preferujących słońce zaliczamy zupełnie inne gatunki. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, te preferują słoneczne stanowiska. Muszą mieć wobec tego dostęp do światła przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Oto najciekawsze odmiany palm lubiących rosnąć na słońcu:

  • Daktylowiec kanaryjski
  • Palma kokosowa
  • Palma karłatka

Palmy te warto ustawić np. blisko okna lub drzwi balkonowych. Roślinę warto wstawić do pokoju, w którym za dnia jest dużo słońca. W takim miejscu palma będzie mogła doskonale się rozwijać.

Jak dbać o palmy w mieszkaniu? Wymagania, pielęgnacja i ważne wskazówki

Co zrobić, żeby palmy doniczkowe pięknie i obficie rosły?

Palmy doniczkowe trzeba przesadzić zaraz po przywiezieniu ich do mieszkania. Wykorzystaj do tego większą donicę z otworem w dnie. Jeśli nie zdążysz przesadzić jej na czas, palma może obumrzeć. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ziemia w doniczce produkcyjnej nie nadaje się do uprawy palmy. Zwykle jest to ziemia kokosowa, która nie ma pożytecznych wartości odżywczych. Dlatego palma nie ma skąd czerpać dobroczynnych składników, koniecznych do jej prawidłowego rozwoju. Podłoże dla palm powinno być jak najlepszej jakości. Idealnie, gdy będzie to ziemia dedykowana. Posadzona w zwykłej glebie, roślina może szybko zmarnieć. Podstawą udanej pielęgnacji palm doniczkowych jest wobec tego zakup dobrej jakościowo ziemi i najszybsze przesadzenie rośliny.

Kolejną ważną sprawą jest sposób podlewania palmy. Niektóre okazy wymagają intensywnego nawadniania, inne regularnego zraszania. Ciężko wobec tego określić, ile razy w tygodniu lub miesiącu należy podlewać palmy. Podczas upalnego lata i w okresie wzrostu palmom dostarczać trzeba dużo wody. Najlepiej podlewać palmy jednorazowo, ale w dużej ilości. Nadmiar wody odlać trzeba po kilkudziesięciu minutach, bo w przeciwnym wypadku korzenie mogą zgnić. Zadbaj również o to, aby na dnie doniczki znalazły się otwory umożliwiające odprowadzanie wody. Jeśli nie ma konieczności, nie podlewaj też palmy. Rób to jak najrzadziej również w mroźniejsze dni. Zimą gleba pod palmy doniczkowe powinna być tylko trochę wilgotna.

Bardzo ważne jest dbanie o dobrej jakości podłoże dla palm. To z ziemi rośliny czerpią cenne właściwości pokarmowe. Jeśli nie masz pewności, czym nawozić glebę, zaopatrz się w ziemię dedykowaną dla palm doniczkowych. Specjalistyczne podłoże ma odpowiednie dla palm pH, wahające się między 5,5 a 6,5 pH. Ziemia tego typu świetnie trzyma wilgoć, a jej struktura jest przepuszczalna. Zadbaj o to, aby na dnie doniczki znalazł się drenaż – dzięki niemu korzenie palmy osłonięte będą przed staniem wody. Zatroszcz się również o prawidłową wilgotność powietrza. Palmy doniczkowe nie przepadają za słabą wilgotnością. Dobrą metodą jest zraszanie liści. Jeśli jednak nie zawsze masz czas na to, aby spryskiwać liście wodą, kup nawilżacz powietrza i ustaw go w pobliżu rośliny. Palmy dobrze czują się w wilgotności ok. 60%. Od czasu do czasu zrób palmom kąpiel pod prysznicem. Mając dom jednorodzinny, wynieść możesz rośliny na letni deszcz. Doskonale podziała to na wzrost i rozwój palm.

Zadbaj o regularne nawożenie palm, zwłaszcza w okresie wegetacji. Jeśli dopiero przesadziłeś roślinę, poczekaj z nawożeniem przez ok. 2 miesiące. W nowo wsypanej ziemi znajduje się mnóstwo cennych składników odżywczych, z których palma może czerpać korzyści. W takim podłożu jest także wiele wartości pokarmowych, dzięki którym roślina może prawidłowo się rozwijać. Gdybyś podlał nowe podłoże, korzenie palmy mogłyby zostać poważnie poparzone. Niestety, ale to krótka droga do… obumarcia rośliny. Czego jeszcze potrzebuje palma domowa? O kwiat najwięcej powinno się troszczyć zimą. Mroźne w Polsce miesiące są najcięższe dla roślin, które naturalnie często rosną w klimacie tropikalnym. Zimą ogrzewamy nasze mieszkania, czego palmy nie lubią – powietrze jest wówczas dla nich zdecydowanie za suche. Myślisz o jakiejś zmianie związanej z uprawą palmy? Lepiej zaczekać z nią do wiosny. Palmy bardzo nie lubią nagłych zmian temperatury albo oświetlenia. Zaleca się więc poczekać, aż na dworze zrobi się ciepło – wówczas palmy lepiej zniosą każdą zmianę.

Pielęgnacja palm doniczkowych, krok po kroku

Palmy doniczkowe muszą mieć zapewnione naturalne warunki, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Oczywiście nie zmienia to faktu, że z powodzeniem hodować możesz je również w zaciszu własnego mieszkania. Każdy może stworzyć w swoim domu dobre warunki do wzrostu i rozwijana się palm. Wystarczy przygotować roślinom odpowiednie miejsce, aby poczuły się dobrze. Oto trzy najważniejsze informacje, dzięki którym pielęgnacja palm doniczkowych będzie prostsza:

  1. Palmy to niezwykle delikatne rośliny, z którymi trzeba się ostrożnie obchodzić. Należy zadbać o prawidłowe podlewanie, ale też przygotowanie stanowiska. Każda odmiana wymaga nieco innej temperatury, w której roślina będzie mogła się rozwijać. Kolejną ważną kwestią jest wilgotność powietrza. Również w tym przypadku rośliny wymagają specjalnego traktowania – oczywiście z uwagi na gatunek. Większość odmian doskonale odnajdzie się w pomieszczeniu o wilgotności ok. 60%.
  2. Podlewanie palm nie zawsze odbywa się w taki sam sposób. Częstotliwość uzależniona jest od rodzaju kwiatów, jakie mamy w domu. Najbardziej popularne rośliny podlewa się rzadko, ale dużą ilością wody. Palmy w domu nie przepadają za wilgotną ziemią. Lepiej czują się w przesuszonym podłożu niż w mokrej glebie. Bardzo nie lubią też suchego powietrza, co zostało omówione w pierwszym punkcie.
  3. Palmy należy kupić w odpowiedniej szkółce roślin lub rekomendowanym sklepie ogrodniczym. Wybrana palma nie może mieć znamion choroby ani oznak żerów szkodników. Jeśli chcesz kupić roślinę w sklepie internetowym, najpierw zapoznaj się z opiniami na temat sprzedawcy. Dzięki temu upewnisz się, czy wybrane miejsce rzeczywiście jest odpowiednie do zakupu wymarzonej odmiany palmy doniczkowej.

Kwiaty doniczkowe są praktycznie naturalnym elementem wyposażenia każdego mieszkania lub domu. Jednak poszukując bardziej egzotycznych, zielonych dekorów, możemy sięgnąć po różne gatunki palm kokosowych. Za chwilę dowiemy się, które z nich są najpopularniejsze, a także jakimi cechami charakterystycznymi się wyróżniają na tle innych.

Palma doniczkowa

Palmy do doniczkowe – uprawa w domu

Mimo iż istnieją różne odmiany palm kokosowych, to ich uprawa jest dość trudna i bardzo wymagająca. Te specyficzne kwiaty doniczkowe wymagają od nas specjalnych warunków, które jak najbardziej będą przypominać im środowisko naturalne. W zależności, na jakie rodzaje palm się zdecydujemy, to powinniśmy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. W sezonie wiosenno-letnim, wartość ta powinna wahać się od 18 do 24 stopni Celsjusza. Chociaż niektóre gatunki świetnie będą czuły się również w temperaturze do 28 stopni Celsjusza. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym, wymagają one obniżenia temperatury. Najczęściej sprawdzi się temperatura utrzymująca się na poziomie od 16 do 18 stopni Celsjusza. Niektóre odmiany wymagają znacznie większego spadku, aż do 4 stopni Celsjusza.

Istotną kwestią jest to, by palmy doniczkowe przez cały rok znajdowały się w jasnych pomieszczeniach. Nie mogą one jednak być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ grozi to poparzeniem liści. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym, często wymagają doświetlania przy pomocy sztucznych źródeł. Praktycznie wszystkie odmiany palmy doniczkowej, sadzimy w wąskich i jednocześnie wysokich pojemnikach. Palmy posiadają palowy korzeń, który wbija się głęboko w podłoże. Warto zapewnić palmom przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie.

Palma doniczkowa – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja palm uprawianych w domowych warunkach to podstawa ich udanego wzrostu. Na pewno palmy doniczkowe wymagają regularnego podlewania. Jednak nie można doprowadzić do tego, by podłoże było zbyt mokre, ponieważ doprowadzimy do gnicia rośliny. Zalecane jest także systematyczne nawożenie. Nawóz wieloskładnikowy lub specjalnie dedykowany do palm powinien być stosowany średnio co dwa tygodnie.

Głównym punktem, jaki zawiera w sobie domowa uprawa palmy doniczkowej, jest umiejętne przesadzanie rośliny. Należy robić to tylko w momencie, kiedy korzeń przestaje znajdować sobie miejsce w dotychczasowej donicy. Wcześniej palma doniczkowa źle zniesie zmianę pojemnika na większy. Nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego podłoża z wystarczającym drenażem.

Pielęgnacja tropikalnych roślin musi uwzględnić zapobieganie występowaniu różnych chorób i innych przypadłości. Jako najczęstsze choroby, palmy wykazują się brązowieniem liści. Oznacza to, że nawodnienie roślin odbywa się w nadmiarze lub występuje znaczny deficyt wody. Inne choroby objawiają się żółknięciem liści. Jest to oznaka, że palma doniczkowa posiada niewystarczającą ilość składników odżywczych w swoim podłożu. Ratunkiem zasilającym kwiaty doniczkowe jest nawóz wzbogacony o cynk, magnez lub żelazo.

Gatunki palmy doniczkowej

Najpopularniejsze palmy doniczkowe – rodzaje

Uprawa palmy doniczkowej w żadnym wypadku nie ogranicza się tylko do jednego gatunku. Trzeba koniecznie wspomnieć tutaj o kilku najpopularniejszych rodzajach, które zostały przystosowane do warunków domowych. Wśród nich znajdziemy gatunki o pokaźniejszych rozmiarach, jak i również bardziej wymagające pod względem uprawy.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje, to do nich zalicza się:

  • Palma kokosowa – jest to popularne drzewo, rodzące orzech kokosowy. W środowisku naturalnym dorasta do 30 metrów wysokości. Natomiast odmiany udomowione rosną maksymalnie do 2 metrów wysokości. Wyróżniają się rozłożystymi, pierzastymi liśćmi. Należy pamiętać, iż uprawa palmy doniczkowej tego gatunku, nigdy pozwoli na jej zaowocowanie.
  • Chamedora wytworna ( Chamaedoroa elegans) – są to rodzaje, które idealnie sprawdzają się w domu. Maksymalna wysokość rośliny wynosi do 1,5 metra. Chamedora wytworna określana jest również mianem palmy koralowej. Posiada pierzaste, długie, ciemnozielone liście. Sadzonki polecane są przede wszystkim cierpliwym osobom, ponieważ palma wyróżnia się bardzo powolnym wzrostem.
  • Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) – zwana również palmą daktylową lub feniksem kanaryjskim, dorasta do 3 metrów wysokości. Obszarem naturalnego występowania są Wyspy Kanaryjskie. Chociaż na zewnątrz może być uprawiana również w Polsce, ponieważ znosi temperatury poniżej zera, aż do -12 stopni Celsjusza.
  • Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) – są to rodzaje palmy, które zaliczają się do szybko rosnących. Maksymalna wysokość osiągana przez roślinę wynosi 2 metry. Wyróżnia się charakterystycznym pniem, z którego wyrastają długie liście (nawet do 1,5 metra długości) o pierzastych, ostro zakończonych końcówkach.  Pochodzi ze skalistych i pustynnych terenów.
  • Areka katechu (Areca catechu) -  jest to azjatycka odmiana palmy, która swoim wyglądem przypomina palmę kokosową. W domowych warunkach osiąga maksymalną wysokość 2 metrów. Są to rodzaje  palmy, które świetnie sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale również w ogrodach zimowych.
  • Rapis wyniosły, inaczej palma biczowa (Rhapis excelsa)- jest to palma, która najlepiej czuje się w półcienistym stanowisku o umiarkowanej wilgotności powietrza. Tego typu odmiany w sezonie zimowym, doskonale czują się w temperaturze wynoszącej około 10 stopni Celsjusza.
  • Kencja (Howea forsteriana) – jej naturalnym środowiskiem jest Wyspa Lorda położona na Pacyfiku. W domowych warunkach osiąga wysokość do 3 metrów. Wypuszcza pierzaste liście w kolorze od jasno- do ciemnozielonych, w zależności od wieku rośliny.

Palma doniczkowa w domu – ogród zimowy

Niezależnie, czy naszym obiektem zainteresowania będzie palma kokosowa, palma daktylowa, czy też palma chamedora, to uprawiając je w domu, trzeba stworzyć właściwe warunki. Niekoniecznie będą one korzystne dla innych roślin. Szczególnie dbając o odpowiednią temperaturę oraz umiarkowaną wilgotność powietrza.

Dlatego dobrym pomysłem, może okazać się uprawa palm doniczkowych w ogrodzie zimowym. Do ich obecności dopasujemy inne gatunki roślin egzotycznych. W tym także inne rodzaje palm. Rośliny dzięki optymalnej pielęgnacji, będą odporne na choroby.  Ponadto będą cieszyły one swoich właścicieli bujnym wzrostem i pięknym rozwojem liści.

Palma doniczkowa – rodzaje i koszty sadzonek

Popularne gatunki palmy doniczkowej – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny palm doniczkowych:

  • Palma kokosowa 140 cm – cena od 34,95 zł
  • Orzech kokosowy, nasiono – cena od 2,00 zł
  • Orzech kokosowy – cena od 6,99 zł
  • Daktylowiec kanaryjski 60-65 cm – 39,90 zł
  • Waszyngtonia nitkowata, 5 nasion – 2,90 zł
  • Areka katechu 100 cm – 59,00 zł
  • Palma Chamedora 30 cm – 6,90 zł
  • Palma Kencja 90 cm – 89,99 zł
  • Howea forsteriana 90 cm – 99,99 zł
  • Howea forsteriana 100 cm – 79,99 zł
  • Raspis wyniosły (Rhapis Excelsa) 60-80 cm – 159,00 zł
  • Palma biczowa – 195,00 zł
  • Palma daktylowa – 75,00 zł

Ceny są urozmaicone od tego, czy interesują nas nasiona, czy też gotowe sadzonki. Oczywiście palmy doniczkowe będą droższe w zależności od trudności jej uprawy, a także wysokości dostępnej sadzonki. Jednak najdroższe kwiaty doniczkowe dostępne są w cenie do 200 złotych. Tańsze wymagają nieco większej cierpliwości, by osiągnęły dojrzały wygląd.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto