Paprocie ogrodowe – wymagania i uprawa


Co warto wiedzieć decydując się na zakup jednej z odmian paproci ogrodowych? Należy znać jej wymagania. Większość odmian paproci ogrodowych preferuje zacienione miejsca, ale np. pióropusznik strusi jeszcze lepiej będzie czuł się w pobliżu wody (np. oczka wodnego, stawu), gdzie podłoże jest dodatkowo wilgotne. Niektóre (np. z gatunku adianta, zanokcica skalna) mogą rosnąć w gorących i dość suchych miejscach, typu ogródki skalne.

Paprocie ogrodowe tolerują niemal każdy rodzaj gleby. Najlepsze będzie podłoże zasobne w próchnicę, gdyż będzie dobrze zatrzymywało wilgoć. Jednak są pewne odmiany np. nerecznica czy długosz królewski lubiące odczyn kwaśny gleby. Zaś wymagania takie jak podłoże wapienne o zasadowym odczynie potrzebują np. języcznik zwyczajny. Do posadzenia pod drzewami sprawdzą się okazalsze odmiany paprotek ogrodowych np. pióropusznik strusi, nerecznica samcza.

Gatunki paproci ogrodowych rosnące w Polsce są przygotowane do zimowania. Gatunki ozdobne pochodzące z cieplejszych rejonów wymagają większej opieki i pielęgnacji. Najwrażliwsze to m.in. wietlica uszkowata, śledzionka skalna. Te okrywa się na zimę gałązkami roślin iglastych lub suchymi liśćmi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o paprotce zwyczajnej w doniczce?

Podlewanie paproci ogrodowych jest konieczne w czasie dłuższych okresów bez deszczu. Wiosną warto je nawozić preparatem specjalnie przygotowanym dla paproci. Jeśli chodzi o przycinanie to robi się to jesienią. Usuwa się wówczas pożółkłe liście. Z kolei wiosną te zasychające, czyli ubiegłoroczne.

Paprocie ogrodowe – najpopularniejsze odmiany paprotek

Pióropusznik strusi o jasnozielonych liściach, dorastający do 1,5 m wysokości, z wyglądu przypominają strusie pióra. Ta odmiana paprotki występuje w Polsce naturalnie. Jesienią zmieniają kolor na ciemnobrunatne. Pióropusznik strusi ma przeciętne wymagania. Lubi półcieniste stanowiska, raczej wilgotne i raczej kwaśnym odczynie. W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporny. Pióropusznik strusi najczęściej spotyka się w dużych ogrodach i parkach ze względu na swoją okazałość.

Jedną z popularniejszych odmian paproci ogrodowych jest nerecznica samcza. Osiąga 1–1,5 m wysokości. Ma szerokie, pierzaste liście oraz grube kłącza, dzięki którym ładnie się rozrasta. Ta odmiana paproci ogrodowej najlepiej rośnie w wilgotnej, próchniczej, raczej kwaśnej glebie i w półcieniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie zanokcicy w doniczce?

Inną często wybieraną odmianą paproci do ogrodów jest długosz królewski. Jest to jedna z najpiękniejszych odmian paprotek w kraju. Jest bardzo rzadko spotykana w naturze. Ma podwójnie, pierzaste liście, lekko pofalowane na brzegach. Mogą osiągać 50–150 cm wysokości. Długosz najpiękniej rośnie w półcieniu, glebie próchniczej, o mocno kwaśnym odczynie. Jest to gatunek objęty ochroną i nie wolno go zrywać ze środowiska naturalnego.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Do innej grupy należy paproć drzewiasta. Jest to odmiana naturalnie rosnąca w lasach tropikalnych. Paproć drzewiasta w Polsce może być uprawiana w oranżeriach i ogrodach zimowych. Czym charakteryzuje się ta odmiana? Paproć drzewiasta przypomną wyglądam małą palmę, ponieważ jej liście nie wyrastają nad ziemią, a rosną na „pniu” czyli kłączach. Na jego szczycie znajdują się parasolkowato rozpostarte liście. Sprawdź także ten artykuł o uprawie paprotki nefrolepis.

Kompozycja paproci ogrodowych przy oczku wodnym z innymi roślinami oraz odmiany, warunki uprawy, wymagania, stanowisko, sadzenie, pielęgnacja - porady
Paprocie ogrodowe - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Paprotki ogrodowe - porady, pielęgnacja

Ze względu na wymagania glebowe po wysadzeniu paprotek do ziemi warto je obsypać np. wiórkami kory. Mogą być wymieszane z suchymi liśćmi. Taka pierzynka po czasie zamieni się w świeżą i naturalną próchnicę. Ochroni ona także przed ewentualnym przemarznięciem oraz zatrzymuje odparowanie wody.

Jak powinna wyglądać ich pielęgnacja? Najistotniejsze jest miejsce. Musi być ono z dużą ilością rozproszonego światła. Drugi ważny aspekt udanej uprawy paprotki doniczkowej to wilgotność powietrza. Do podstawowej pielęgnacji należy częste podlewanie i zraszanie liści. Paprocie ogrodowe można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Przesadzanie paproci natomiast najlepiej jest sprawdzi się wczesną wiosną.

Paproć doniczkowa to z kolei propozycja dla tych, którzy nie mają ogrodu, a ulegli urokowi paproci. Paprocie doniczkowe mają największą pośród roślin pokojowych zdolność do oczyszczania i nawilżania powietrza. Można wybrać np. niekropień lub łosie rogi. Paproć doniczkowa także ma swoje wymagania. Sprawdź także ten artykuł o odmianach i wymaganiach paproci leśnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 53,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny