Paprotnik (Polystichum Roth) - opis i rodzaje

Paprotnik (Polystichum Roth) jest rodzajem roślin, które obejmują nawet do 500 gatunków roślin. Paprotniki wchodzą w skład rodziny narecznicowatych. Wyróżniają się one przede wszystkim pierzastymi liśćmi, które w większości gatunków są zimozielone. W zależności od odmiany rośliny te dorastają nawet do 1,5 wysokości. W odróżnieniu od mszaków paprotniki wyróżniają się wyszczególnionymi elementami, takimi jak liście, łodygi, a także korzenie.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze gatunki paprotników, to do nich niewątpliwie zalicza się:

  • Paprotnik chiński (Polystichum tsus-simense) - paprotnik chiński jest rośliną wywodzącą się z terenów Japonii, Chin oraz Korei. Paproć zimozielona doskonale sprawdza się zarówno jako roślina do uprawy w domu, jak i również na zewnątrz. W warunkach domowych dorasta do ok. 20-30 cm wysokości. Zaleca się, aby paprotnik chiński uprawiać w szkle, dzięki czemu można uzyskać niebywały gatunek epifityczny. Paprotnik chiński wbrew pozorom nie jest rośliną, która będzie sprawiać kłopot w uprawie, ponieważ uchowa się ona nawet w bardzo ciemnych miejscach.
  • Paprotnik japoński (Polystichum polyblepharum) - to jest kolejny gatunek paprotnika, który również przywędrował do nas z Azji. Paprotnik japoński idealnie nadaje się do ogrodów, pięknie porastając w ich cienistych zakątkach. Gatunek ten dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości. Paprotnik japoński wyróżnia się przede wszystkim ciemnozielonym zabarwieniem pierzastych liści.
  • Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) - jest to bylina ogrodowa, która tak jak paprotnik japoński doskonale odnajduje się w zacienionych oraz półcienistych stanowiskach. Jednak w odróżnieniu od większości paprotników, ten wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, które nie są pierzaste. Języcznik zwyczajny dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości.
  • Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopetris) - jest to paproć, wyróżniająca się pierzastym ulistnieniem, która z zielonej na jesieni zmienia swoje zabarwienie na brunatny. Okazuje się, że uprawa pióropusznika wcale nie zalicza się do skomplikowanych. Tak jak większość paprotników, również ten gatunek doskonale poradzi sobie w zacienionych miejscach.
  • Długosz królewski (Osmunda regalis) - jest to wyjątkowy paprotnik, który w warunkach naturalnych może dorastać nawet do 150 cm wysokości. Co ciekawe, długosz królewski na terenie naszego kraju objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Paproć zimozielona - uprawa

Zarówno paproć zimozielona, jak i również gatunki paprotników, które zrzucają liście na zimę, nie są zbyt wymagającymi roślinami w uprawie. Jak już można zauważyć, paprotniki są roślinami, które doskonale odnajdują się w zacienionych miejscach. Dlatego można z powodzeniem sadzić je w cieniu wysokich drzew, jak i również od strony północnej przy podmurówkach ogrodzeń lub budynków. Dobrze jest pamiętać o regularnym podlewaniu. A w przypadku gatunków paprotników uprawianych w szklanych pojemnikach, warto zadbać o odpowiedni mikroklimat, podwyższając wilgotność powietrza.

Paprotka w naturalnym środowisku
Skąd się wywodzą paprotniki, czyli jakie jest naturalne środowisko paprotników i gdzie paprotniki można spotkać w Polsce

Decydując się na paproć zimozieloną, warto zadbać o odpowiednie podłoże, które powinno być bogate w składniki pokarmowe. Natomiast odczyn gleby powinien być dostosowany do potrzeb konkretnej odmiany paproci. Ponieważ niektóre okazy zdecydowanie lepiej rosną na podłożu o zasadowym odczynie, a inne na kwaśnej glebie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy paprotki zwyczajnej w domu?

Pielęgnacja paprotników

Do głównych zadań, jeżeli chodzi o pielęgnację, zalicza się regularne podlewanie, szczególnie w czasie suszy. Ponadto niektóre gatunki paproci, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, wymagają odpowiedniego zimowania. Na szczęście roślin nie musimy okrywać agrowłókniną. W zupełności wystarczy osłanianie paprotników przy pomocy kory lub gałązkami świerkowymi.

Jeżeli zależy nam na bujnym przyroście paprotników, zaleca się, aby stosować specjalne preparaty do nawożenia paproci. Zasilanie wykonujemy zawsze w okresie wiosennym. Również wtedy wykonujemy tak zwane cięcie sanitarne. Wtedy pozbywamy się wszystkich przemarzniętych, zniszczonych, jak uschniętych liści, aby na ich miejsce wybiły nowe.

Ceny paprotników i pozostałych roślin ozdobnych

Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli, aby w naszym ogrodzie znalazła się ciekawa paproć zimozielona, czy też inny gatunek paprotnika, warto zapoznać się z ceną sadzonek. Oprócz tego mogą nas zainteresować inne okazy takie jak np.: małpie drzewo, yucca, kwiat monstera czy też bawełna.

Ciekawe kwiaty i ich ceny

Nazwa rośliny

Cena

Paprotnik szczecinkozębny

9,99 zł

Paprotnik chiński

14,00 zł

Paprotnik japoński

15,90 zł

Małpie drzewo, wys. 25 cm

87,00 zł

Małpie drzewo, araucaria chilijska

104,90 zł

Małpie drzewo

145,00 zł

Yucca gwatemalska 150 cm

199,00 zł

Yucca elephantipes 170 cm

1450,00 zł

Yucca

64,99 zł

Yucca Rostrata, wys. 70-90 cm

Od 350,00 zł

Gałązka suszonej bawełny

21,00 zł

Gałązka suszonej bawełny 4 kwiaty

19,00 zł

Bawełna suszona 12 główek

25,00 zł

Bawełna, główki suszonej rośliny 25 szt.

26,00 zł

Kwiat monstera dziurawa

40,00 zł

Kwiat monstera 180 cm

933,57 zł

Kwiat monstera dziurawa 70 cm

59,90 zł

Kwiat monstera deliciosa Variegata, 200 cm

7999,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej