Papryka w ogrodzie i kuchni - uprawa, pielęgnacja, najlepsze przepisy

Papryka jest bardzo popularnym warzywem. Z jej walorów smakowych korzystają kuchnie całego świata. Do tego dochodzą korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania rośliny. Warto, więc wiedzieć jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja, szczególnie w naszym klimacie. Na tym skupiamy się w niniejszym artykule. Wymieniamy też ciekawe przepisy z papryki, które przydadzą się, gdy nadejdzie czas spożytkowania własnych plonów.

Papryka – podstawowe informacje i właściwości

Papryka, której łacińska nazwa to capsicum, jest rośliną należącą do licznej rodziny psiankowatych. Naturalnym środowiskiem tego popularnego warzywa są tereny Ameryki Południowej i Centralnej. Stamtąd, około 1493 roku, roślina trafiła do Europy, obecnie jest znana i wykorzystywana na całym świecie. Typowym przedstawicielem opisywanego gatunku jest papryka roczna(capsicum annuum). To warzywo występuje w różnych kolorach, najczęściej spotykane są odmiany zielone, czerwone i żółte. Papryka jest bogatym źródłem witamin A, B, C i E oraz minerałów takich jak sód, żelazo, potas, wapń, fosfor, magnez.

Jakie właściwości zdrowotne wykazuje papryka? Przede wszystkim zawiera silne przeciwutleniacze, dzięki czemu zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Wzmacnia naczynia krwionośne, reguluje ciśnienie krwi i podnosi ogólną oporność organizmu. Trzeba też wiedzieć, że w papryce znajduje się pięciokrotnie więcej witaminy C niż w cytrynie. Co ważne owa witamina nie ulega zniszczeniu pod wpływem obróbki cieplnej. Zatem papryka marynowana, gotowana czy też surowa są tak samo zdrowe. Po tym wstępie można przejść do istotnej kwestii, jaką jest uprawa tego egotycznego warzywa.

Uprawa papryki w gruncie i pod osłonami

Papryka jest rośliną tropikalną, zatem jej wymagania uprawowe są wysokie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje temperatury wynoszącej 20-27°C. Do tego wymaga sporej wilgotności powietrza i gleby. W naszym klimacie takie warunki najłatwiej można zapewnić w szklarniach czy tunelach. Pod osłonami paprykę uprawia się wyłącznie z rozsady. Przygotowuje się je już w marcu. Właściwe sadzenie przeprowadza się na początku maja. Gdy roślina jest już w ziemi konieczne jest jej obfite podlanie a następnie ściółkowanie słomą lub włókniną. W pielęgnacji niezwykle ważne jest nawożenie pogłówne nawozami wieloskładnikowymi oraz zapewnienie wilgotności gleby.

Uprawa papryki w gruncie jest znacznie trudniejsza. Uda się tylko przy sprzyjającej pogodzie, ale aury nie da się precyzyjnie przewidzieć. Jednakże przy odpowiednim podejściu hodowla się powiedzie. Cały proces rozpoczyna się od umieszczania rozsad w ziemi wiosną. Pod koniec maja po ustaniu przymrozków. Ziemia, w jakiej rozwinie się papryka jest żyzna, wilgotna, próchniczna i zasobna w składniki odżywcze. Ponadto stanowisko musi być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W pielęgnacji rośliny największe znaczenie ma regularne nawożenie i nawadnianie. Więcej informacji na temat uprawy papryki można znaleźć na naszej stronie.

Dania i przetwory z papryki na zimę

Jakie są najpopularniejsze przepisy z papryki? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Opisywane warzywo jest stosowane w praktycznie każdej kuchni świata. Występuje, jako dodatek do sałatek, potraw mięsnych, drobiowych, ryb. Bywa bazą do tworzenia sosów. Często jest podstawowym składnikiem dań, uznaniem cieszą się na przykład papryki faszerowane. Dużą grupę stanowią przetwory do słoików. Takie jak chociażby papryka konserwowa. Wcześniej przygotowane fragmenty warzywa umieszcza się w zalewie powstającej na bazie octu, cukru, soli i innych przypraw. Oczywiście istnieje wiele wariacji, w jakich występuje papryka konserwowa. Jedną z nich są ogórki z papryką.

Papryka marynowana z ogórkami cieszy się olbrzymim uznaniem. Jest smaczna a do tego jest bogatym źródłem witamin. Bazą weków tego typu jest oczywiście woda, ocet, sól, cukier, liść laurowy, ziele angielskie. Oczywiście ogórki z papryką nie wyczerpują listy przetworów do domowej spiżarni. Można na przykład zdecydować się na przygotowanie dżemu z papryki lub ajwaru. Ajwar to pasta z pieczonych warzyw pozbawionych skórki. Świetnie sprawdza się, jako dodatek do kanapek. Więcej informacji o tym jak powstają przetwory z papryki na zimę można znaleźć na naszej stronie. Znajdują się na niej również precyzyjne przepisy.