Papryka chili – uprawa, sadzenie z nasion papryczki chili w doniczce
Papryka chili jest ciekawą rośliną, chętnie uprawianą na domowym parapecie, jak i również na balkonach. Oprócz tego, że roślina pełni rolę dekoracyjną, papryczki chili posiadają cenne właściwości oraz walory smakowe. Poniżej możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat uprawy papryki z nasion, a także jej dalszej pielęgnacji.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przyprawach.
Uprawa papryki w doniczce
Ostra papryka chili może być z powodzeniem wysiewana z nasion do doniczek. Uprawę warto rozpocząć mniej więcej w połowie lutego. Do tego celu sprawdzą się specjalne tacki do wysiewu ziół i warzyw. Jeżeli zależy nam na tym, by nasiona jeszcze lepiej kiełkowały, to przed wysiewem namoczmy je całą dobę w wodzie. W każdej doniczce lub specjalnym pojemniku następnie umieszczamy kilka nasionek. Gdy pojawią się siewki, wyrywamy wszystkie, pozostawiając tylko jedną lub dwie w jednej doniczce bądź pojemniku.
Dalsza uprawa papryki w doniczce nie jest zbyt skomplikowana. Na pewno papryka chili będzie wymagać temperatury powyżej 15, a najlepiej powyżej 20 stopni Celsjusza. Po tygodniu lub dwóch zobaczymy pierwsze efekty naszej hodowli. Hodowla papryki chili wymaga zastosowania żyznego podłoża, które będzie wyróżniać się odpowiednią przepuszczalnością. Papryczki chili najlepiej poradzą sobie w nasłonecznionych miejscach, osłoniętych od wiatru. Jednak uprawa papryki w doniczce z powodzeniem może zostać przeniesiona na balkon lub taras. Ponieważ sadzonki poradzą sobie nawet w przypadku delikatnego przymrozku.
Hodowla papryki chili
Początkowo papryka chili nie powinna znaleźć się na świeżym powietrzu, ponieważ młode siewki nie są zbyt odporne na temperatury poniżej 14 stopni Celsjusza. Gdy wiosną temperatura powietrza zacznie się stabilizować, sadzonki możemy przystosowywać do warunków zewnętrznych. Odbywa się to przez hartowanie, czyli wystawianie doniczek na kilka godzin dzienne w słoneczne miejsce na balkonie bądź tarasie. Gdy zależy nam na tym, aby uprawa papryki w doniczce została przeniesiona na stałe na balkon, możemy tego dokonać dopiero pod koniec maja.
Hodowla papryki chili nie jest skomplikowana. Roślina wymaga od nas regularnego nawadniania oraz nawożenia. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku nawóz wieloskładnikowy. Jeżeli zależy nam na tym, by sadzonka uzyskała większe rozmiary, należy ją formować poprzez eliminowanie niektórych pędów oraz kwiatów. Chociaż tak naprawdę przycinanie rośliny jest zbędne. Papryka chili, jak już wcześniej wspomniano, doskonale czuje się w przepuszczalnej glebie. Dlatego nie powinniśmy zapominać o regularnym spulchnianiu podłoża. Natomiast, jeżeli zależy nam na obfitych zbiorach, możemy wspomóc zapylanie kwiatów poprzez podrażnianie kwiatów przy pomocy pędzelka.
Nawet mała hodowla papryki chili jest narażona na szkodniki. W tym przypadku najbardziej na mszyce oraz grzyby. Jednak w tym celu należy sięgać po jak najbardziej naturalne preparaty do ochrony roślin. Tutaj świetnie sprawdzi się również gnojówka z pokrzywy lub inne środki przyrządzone we własnym zakresie. Po środki chemiczne należy sięgać w ostateczności.
Papryczki chili – właściwości
Dlaczego warto uprawiać paprykę chili we własnym domu lub na balkonie? Roślina skrywa w sobie cenne właściwości, zarówno zdrowotne, jak i również kulinarne. Poznając ich bogactwo, na pewno przekonamy się do tego, iż warto zdecydować się na papryczki chili w domowej uprawie. Chociaż pod względem walorów smakowych wymagają one pewnego upodobania w pikantnych nutach, to jednak ze względu na właściwości zdrowotne, warto zadbać, by ostra papryka chili zagościła w naszej kuchni.
Papryka chili dodawana do różnych potraw przyczyni się do zwiększonej przemiany materii. Dlatego papryczki zalecane są osobom dbającym o linię. Dodatkowym atutem jest również to, że ostra papryka chili obniża poziom cholesterolu. W związku z tym do regularnego spożywania zachęcane są osoby mające problemy z chorobami serca oraz układu krwionośnego.
Korzystne działanie ostra papryka chili skrywa w sobie również w czasie chorób układu oddechowego. Składniki zawarte w papryczce pozwalają na szybsze udrożnienie dróg oddechowych. Ponadto papryka chili jest zalecana w profilaktyce nowotworowej. Naukowo udowodniono, iż regularne spożywanie papryki chili zapobiega zachorowaniu na niektóre typy nowotworów.
Ostra papryka chili zalecana jest również osobom z obniżonym nastrojem, ponieważ pozytywnie wpływa na wydzielanie endorfin. Kolejną cenną cechą papryczek chili jest działanie przeciwzakrzepowe. W krajach, w których papryczki chili są regularnie spożywane w dużych ilościach, odnotowano minimalny poziom występowania zakrzepicy. Zwracając uwagę na tak cenne właściwości papryczki chili, a także jej dekoracyjny wygląd, warto pokusić się o jej hodowlę we własnym domu. Należy jednak odpowiednio zabezpieczyć doniczki przed małymi dziećmi. Ponieważ kontakt ze skórą lub z oczami, wywołuje bardzo nieprzyjemne i silne podrażnienia. Dlatego donice powinny być umieszczone w niedostępnych dla małych domowników, miejscach.