Parch gruszy – przyczyny, występowanie, zwalczanie, środki do oprysku
Gruszki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Mimo że kojarzą one nam się z zielonkawymi lub żółtymi i soczystymi owocami, to jednak uprawy bardzo często są zagrożone różnymi chorobami. Wśród najpopularniejszych zagrożeń wymienia się parch jabłoni. Warto wiedzieć, jak prezentują się pierwsze objawy choroby gruszy, a także w jaki sposób możemy sobie z nią poradzić.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Parch gruszy – objawy
Za grzybowe choroby gruszy odpowiedzialny jest patogen Venturia pyrina, zaliczający się do gromady workowców. Jest to niebezpieczna choroba, która może przyczynić się do znacznego obniżenia plonów. Pierwsze objawy widoczne są na liściach. Na spodniej stronie zauważymy brunatne plamy, wpadające w odcień oliwkowy. Grzybowe choroby gruszy bardzo szybko się rozprzestrzeniają, co uwidacznia się po coraz większych plamach, a nawet zamieraniu liści.
Jakie są objawy parcha gruszy? Parchem gruszy porażone są także owoce. Plamy pojawiają się zarówno na zawiązkach owoców, jak i również na dojrzałych gruszkach. Na początku są to plamy w kolorze oliwkowobrunatnym, by następnie doprowadzić do popękania skórki. Ostatecznie zdeformowane owoce opadają z drzewa. Bardzo często choroby gruszy mylone są z parchem jabłoni lub innymi chorobami drzew owocowych. Tutaj jednak należy mieć na uwadze, że pozostałe choroby grzybowe są wywoływane często innymi grzybami. Na przykład parch jabłoni wywołuje Venturia inaequalis, a parch ziemniaka Sponospora subterranea. Zarówno parch ziemniaka, parch jabłoni, jak i również choroby gruszy objawiają się w podobny sposób. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach winogron?
Choroby gruszy – przyczyny
Do głównych przyczyn chorowania drzew owocowych jest niesprzyjająca pogoda, a także niewykonane zabiegi pielęgnacyjne. Parch gruszy rozwija się w przy wysokiej wilgotności powietrza, a także temperaturze powietrza na poziomie od 17 do 23 stopni Celsjusza. Natomiast rozmnażanie i przenoszenie zarodników trwa od połowy czerwca, aż do września. Bardzo podobne warunki pogodowe powodują choroby jabłoni, czy też parch ziemniaka.
Kolejnym czynnikiem występowania na liściach i owocach plam, jest zaniedbanie konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozostawienie starych liści pod drzewami, nieusuwanie martwych części drzew oraz pozostawienie zgniłych owoców przez sezon zimowych, przyczynia się do ataku parchem gruszy. Dlatego zaleca się, by wykonywać te wszystkie czynności, by móc uniknąć choroby jabłoni i gruszy. Istnieją pewne przesłanki o tym, iż pojawiają się coraz odporniejsze patogeny grzybów. Wiąże się to prawdopodobnie z pojawianiem się coraz nowszych i bardziej wrażliwych odmian drzew owocowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gruszach.
Parch gruszy i zwalczanie, czyli kiedy pryskać?
Przypatrując się przyczynom powstawania chorobom gruszy, możemy zwalczać parcha w sposób profilaktyczny. Jeżeli parch jabłoni lub gruszy, dotknął niewielką uprawę, to jesteśmy w stanie nad nią zapanować. Widząc na liściach pierwsze objawy choroby grzybowej, należy jak najszybciej usunąć zainfekowane części drzewa. Ponadto zaleca się dokładne sprzątanie z liści i spadów przed sezonem zimowym. Unikniemy możliwości przezimowania patogenów w sprzyjających dla nich warunkach.
Jednak często zarówno choroby jabłoni, jak i również gruszy, wymagają zwalczania przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin. Jak wygląda zwalczanie parcha gruszy i czym to robić? Do najpopularniejszych specyfików zaliczymy:
- Miedzian Extra 350 SC – przygotowując opryski gwarantujące zwalczanie parcha gruszy i jabłoni, należy stworzyć mieszankę z 15 ml preparatu na 5-7,5 litrów wody. Informacje, kiedy pryskać znajdują się na etykiecie produktu. Należy pamiętać o zachowaniu 7-dniowej karencji w przypadku zbioru owoców.
- Biosept Active - są to opryski gwarantujące zwalczanie choroby grzybowe oraz pleśnie. Decydując się, kiedy pryskać przy użyciu tego preparatu, należy unikać mieszania go ze środkami zawierającymi w swoim składzie żywe mikroorganizmy. Organiczne opryski możemy wykonać dopiero po 14 dniach karencji. Na etykiecie produktu znajdziemy informacje, kiedy pryskać drzewa. Na pewno należy unikać deszczowych i zbyt upalnych dni, ponieważ w tym czasie parch gruszy nie zostanie zlikwidowany z oczekiwaną skutecznością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach agrestu i ich zwalczaniu?