Parch jabłoni – przyczyny, występowanie, zwalczanie, polecane środki
Choroby jabłoni niestety często dotykają sadowników, którzy muszą sięgać po różne środki ochrony roślin. W Polsce spotykany jest również parch gruszy, a także innych drzew owocowych. Warto wiedzieć w takim razie, jak powinna przebiegać ochrona jabłoni przed parchem, a także kiedy pryskać drzewa, by zminimalizować problem.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Parch jabłoni – objawy
Parch jabłoni jest grzybową chorobą, którą wywołuje grzyb Venturia inaequalis. Choroba atakuje nie tylko jabłonie, ale również dotyczy innych drzew owocowych. Problemem sadowników jest także parch gruszy. Są to niebezpieczne choroby jabłoni nie tylko dla samych drzew, ale również dla człowieka, ponieważ jedzenie zarażonych owoców może powodować powstawanie chorób nowotworowych.
Jakie są objawy parcha? Pierwsze objawy choroby jabłoni widoczne są na liściach, a dopiero później na owocach. W maju możemy na liściach po ich spodniej stronie zauważyć plamy w odcieniu brunatnym. Wraz z upływem czasu plamy zaczną się powiększać, a także przebarwiać się na ciemniejszy kolor. Jeżeli na liściach pozostawimy plamy, będziemy mogli zaobserwować, że w zaawansowanym stadium choroby dojdzie do ich zwinięcia oraz ostatecznego opadnięcia z drzewa. Objawy widoczne są także na owocach. Parch jabłoni również objawia się plamami, a w późniejszym stadium – pękaniem owoców. Jeżeli żaden środek na parcha jabłoni nie zostanie zastosowany, możemy spodziewać się zgnicia owoców. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach winogron?
Bardzo podobnie do parcha jabłoni przebiega parch gruszy. Jednak w tym przypadku grzybem wywołującym chorobę jest Venturiana pyrina Aderh. Parch gruszy objawia się również tym, że na liściach zaczynają pojawiać się brunatne plamki, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Objawy dotyczą również samych owoców, które ostatecznie zaczynają pękać. Choroby grzybowe w obu przypadkach mogą doprowadzić do strat wynoszących nawet 50% plonów.
Choroby jabłoni i innych drzew owocowych
Aby zwalczanie parchu jabłoni było jeszcze skuteczniejsze, warto zapoznać się z czynnikami powodującymi chorobę grzybową. Parch jabłoni najczęściej występuje wiosną, szczególnie w tym czasie atakując młode listki. Stare liście są już bardziej odporne na parcha, jednak przy zaawansowanej chorobie, one także mogą ulec wyniszczeniu. Za główną przyczynę uznaje się zatem sprzyjające infekcji warunki pogodowe. Przede wszystkim jabłonie są bardziej narażone na choroby grzybowe przy wysokiej wilgotności powietrza, a także dużych przeskokach temperatury. Dlatego właśnie okres wiosenny jest najczęściej obarczony zauważaniem pierwszych objawów parcha.
Dodatkowo za dotykanie parchem drzew owocowych odpowiedzialna jest nieprawidłowa pielęgnacja. Oznacza to brak odpowiedniego dostępu do światła gałęzi, przez co liście często mocno przylegają do siebie. Po deszczu mają one znacznie mniejsze szanse na dokładne wyschnięcie, a tym samym zwiększają ryzyko rozwoju choroby grzybowej. Dodatkowo możemy przyczynić się do parcha jabłoni, zapominając o grabieniu starych liści i usuwaniu obumarłych gałęzi. Według niektórych opinii parch jabłoni jest spowodowany zwiększona odpornością patogenu grzybowego. Wiąże się to z powstawaniem coraz nowszych odmian jabłoni chętnie hodowanych przez sadowników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jabłoniach.
Zwalczanie parcha jabłoni
Jak wygląda zwalczanie parchu jabłoni? Czym pryskać jabłonie, by nie dochodziło do zarażenia parchem? Okazuje się, że zarówno leczenie, jak i również ochrona jabłoni przed parchem nie jest łatwym zadaniem. Należy wybrać nie tylko odpowiedni środek na parcha jabłoni, ale również pamiętać, kiedy pryskać, aby wykorzystywane metody okazywały się skuteczne.
Najlepszy środek na parcha jabłoni zalicza się do grupy fungicydów. Tutaj wymienić możemy środki kontaktowe, jak i również środki interwencyjne. Jeżeli chodzi o zwalczanie parchu jabłoni przy pomocy pierwszych środków, to do nich zaliczymy, m.in.:
- Agria-Ditiation 700 WG – jest to środek interwencyjny. Leczenie przy pomocy tego preparatu jest możliwe, tylko w ciągu 36 godzin od wystąpienia infekcji. Na etykiecie znajduje się informacja, kiedy pryskać, a także w jakiej dawce. Jednak termin oprysku nie może być późniejszy niż wczesny okres wegetacji drzew owocowych. Dodatkowo zwalczanie parchu jabłoni przy pomocy tego preparatu, może być wykonywane maksymalnie 3 razy w sezonie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach agrestu i ich zwalczaniu?
- Penncozeb 80 WP – ochrona jabłoni przed parchem jest możliwa dzięki substancji aktywnej, którą jest mankozeb. Jest to jeden z nielicznych środków, które umożliwiają stosowanie niemalże przez cały okres wegetacyjny. Jednak należy pamiętać, kiedy pryskać, stosując odstępy wynoszące przynajmniej 10 dni. Ponadto termin oprysku nie powinien wystąpić częściej niż 4 razy w sezonie wegetacyjnym.
Parch jabłoni - przeciwdziałanie
Do drugiej grupy fungicydów zaliczają się środki na parcha jabłoni, które działają interwencyjnie. Do nich zaliczyć możemy:
- Difo 250 EC – leczenie przy pomocy tego środka jest możliwe do 120 godzin od wystąpienia infekcji. Jednak środek najlepiej sprawdzi się jako zapobiegawczy preparat. Termin oprysku jest dość elastyczny, ponieważ zabieg można wykonywać od okresu pojawienia się pąków kwiatowych, aż do całkowitego dojrzewania owoców.
- Score 250 EC – jest to preparat pozwalający na leczenie parcha jabłoni i gruszy, a także mączniaka jabłoni. Termin oprysku nie powinien przypaść później niż 120 godzin od zainfekowania uprawy. Nie należy jednak stosować częściej niż 3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Tym samym, najwcześniejszym okresem oprysku, jest wystąpienie pąków kwiatowych. Można środek Score 250 EC mieszać z innymi preparatami, które są stosowane w sposób kontaktowy z uprawami. Sprawdź także ten artykuł o mączniaku prawdziwym i rzekomym.