Parzenie kiełbasy - sprawdzone metody parzenia kiełbasy

Parzenie kiełbasy jest z pozoru dobrze znaną techniką kulinarną. Stosowała ją chyba każda osoba, która samodzielnie przygotowuje wyroby mięsne. W rzeczywistość podczas jej przeprowadzania pojawia się wiele błędów. Przede wszystkim ten proces często jest mylony z gotowaniem. Dlatego też warto poznać sprawdzone metody parzenia. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć znajduje się w tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Obróbka domowej kiełbasy

Parzenie kiełbasy należy do dość często stosowanych metod obróbki termicznej. Interesujący nas proces dotyczy przede wszystkim wyrobów w dwóch rodzajach. Chodzi tu o wędliny wędzone oraz surowe. Są umieszczane w naczyniu z wodą, której temperatura wynosi zwykle 70-75°C. Pozostają w niej przez 15-30 minut. Jaki jest cel stosowania tej techniki? To sprawienie by kiełbasa nadawała się do spożycia. To ważne, bowiem po wędzeniu często bywa surowa w środku. W trakcie parzenia należy uważać by kiełbasa nie popękała. Jeśli do tego dojdzie cały aromat dostanie się do wody. Aby tego uniknąć trzeba nakłuć osłonkę.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, gotowanie nie jest tym samym, co parzenie. Pierwsza ze wspomnianych technik polega na doprowadzeniu wody czy bulionu do wrzenia. I utrzymaniu tego stanu aż powstająca potrawa będzie zdatna do jedzenia. Natomiast w drugim przypadku chodzi o utrzymywanie temperatury wyraźnie poniżej poziomu wrzenia. Ponadto kiełbasę należy włożyć do wody dopiero, gdy płyn uzyska odpowiednią temperaturę. To bardzo ważne różnice, o których powinna pamiętać każda osoba przygotowująca domowe wyroby. Dzięki temu uniknie popełniania najczęstszych błędów.

Zanim dokładnie wyjaśnimy jak parzyć, kilka istotnych słów o samej kiełbasie. Trzeba wiedzieć, że:

  • jest to przetwór umieszczany w osłonkach, najczęściej wyczyszczonych jelitach zwierząt,
  • kiełbasa powstaję z mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego, dziczyzny i ich mieszanek,
  • występuje w wersjach wędzonej i surowej(do dalszej obróbki) oraz pieczonej i dojrzewającej.
  • różni się zawartością wody, na tej podstawie wyróżnia się trwałą, półtrwałą i nietrwałą.

Po rozwinięcie powyższych podpunktów i innych informacji zapraszamy na naszą stronę. Tu natomiast przechodzimy do kolejnego tematu.

Jak przeprowadzić parzenie kiełbasy?

Odpowiedź na to pytanie zaczniemy od domowej kiełbasy wędzonej. W tym przypadku celem procesu jest sprawienie by wyrób nie był surowy w środku. I nadawał się do dłuższego przechowywania. Parzenie można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy jest niezwykle prosty. Kiełbasę trzeba włożyć do garnka z wodą, której temperatura wynosi 70°C. W tym wypadku czas całości wynosi 20 minut. Warto uzbroić się w termometr, który pozwolić stale kontrolować i utrzymywać ciepło wody. To ile wyrobów znajdzie się na raz w garnku zależy od jego wielkości. Jak w takim razie wygląda druga metoda parzenia?

Wędzoną kiełbasę można też umieścić w wodzie mającej 75°C. Jak długo musi w niej pozostać? W tym przypadku trzeba ją parzyć przez 30 minut. Po tym gorącą zawartość naczynia wystarczy odlać a kiełbasy przepłukać letnią wodą. Następnie należy je rozwiesić na kijach do wyschnięcia. Gdy do tego dojdzie będą się nadawały do dłuższego przechowywania w lodówce lub mrożenia. To tyle w kwestii odmiany wędzonej. Czas, więc przyjrzeć się procesowi obróbki kiełbasy białej. Tak nazywane są wyroby surowe. W ich przypadku zadaniem parzenia jest przygotowanie ich do szybkiego spożycia, na przykład na obiad.

W przeciwieństwie do wędzonej, białej kiełbasy nie umieszcza się w samej wodzie. Należy do niej dodać ziele angielskie, suszony majeranek, liście laurowe, sól i czosnek. Do takiego bulionu trafiają nakłute wyroby. Zawartość garnka musi być gorąca, ale nie wrząca. Ważne jest by utrzymać ten stan, to zapobiegnie pękaniu. Ile czasu musi trwać parzenie kiełbasy surowej? Od 20 do 30 minut w zależności od wielkości i grubości przetworów. Bardzo cienkie kiełbaski wystarczy przygotowywać 15 minut. Jaki widać nie jest to skomplikowany proces. Po więcej szczegółowych informacji na jego temat zapraszamy na naszą stronę.