Parzydło leśne - gdzie można znaleźć roślinę i informacje, które warto znać

Parzydło leśne, którego druga nazwa to parzydło ogrodowe, należy do kwiatów leśnych. Łacińska nazwa tej rośliny to Aruncus dioicus i należy ona do rodziny różowatych, do której przynależy bardzo wiele gatunków kwiatów i krzewów. Rodzina ta kojarzy nam się przede wszystkim z ogromem różnych gatunków róż i pewnie niewiele osób wie, że te byliny leśne również zaliczają się do niej.

Parzydło ogrodowe ma bardzo szeroki zakres występowania, dlatego że występuje ono praktycznie w całej strefie klimatu umiarkowanego. Ciekawe jest to, że możemy je znaleźć nawet na terenie Polski, gdzie naturalnym środowiskiem są dla nich Karpaty i Sudety, a tam objęte są ścisłą ochroną.

Parzydła to byliny leśne, które hemikryptofitami, czyli inaczej mówiąc, roślinami naziemnopączkowymi. Bardzo ważną informacją na temat tej rośliny, jest to, że wykazuje ona właściwości trujące. Zawarte są one w nasionach, gdzie znajdują się saponiny, ale również w liściach, gdzie wytwarzane są pochodne cyjanowodoru.

W Polsce parzydło leśne jest zagrożone, szczególnie na niżu, ale i w górach. Najlepszym miejscem dla tych roślin są bez wątpienia parki narodowe i rezerwaty przyrody, w których nie ma aż tylu zagrożeń zniszczenia lub uszkodzenia ich naturalnego środowiska. Bardzo często dzieje się to podczas zrywki drzew w terenach górzystych, ale także przez stwarzanie nielegalnych wysypisk śmieci, np. w wąwozach oraz dolinach potoków i rzek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach ogrodowych wieloletnich?

Opis Aruncus dioicus - cechy charakterystyczne wyglądu

Chcąc poznać parzydło leśne, warto zapoznać się z opisem na temat rośliny i tego, jak ona wygląda. Zacznijmy więc od podstawowej informacji na temat wysokości i pokroju. Aruncus dioicus może dorastać nawet do 200 cm wysokości. Jego zimozielone i nierozgałęzione łodygi wzniesione są do góry. W kępie tworzonej przez te rośliny znajduje się około kilkunastu łodyg, a sama kępa mierzy wtedy około 120 cm średnicy. Kępa jest bardzo dobrze ukorzeniona, ze względu na swój silnie rozwinięty system korzeniowy. Z tego powodu, chcąc prowadzić uprawę rośliny w ogrodzie przydomowym, powinniśmy wziąć pod uwagę jej duże rozmiary i według tego przygotować dla niej odpowiednie stanowisko.

Kolejną charakterystyczną cechą tego parzydła jest posiadanie pierzastych liści. Pojedyncze listki są dość wydłużone, pomarszczone i duże. Ich brzegi są ostro piłkowane, natomiast samo zakończenie listków jest ostre. Liście łodygowe i odziomkowe są liśćmi długoogonkowymi. Owocem parzydła ogrodowego są zwieszone i błoniasto obrzeżone miseczki, których długość sięga do około 3 mm. W torebkach tych zawarte są bardzo lekkie nasiona.

Ta roślina o pierzastych liściach jest dwupienna, co znaczy, że jej kwiaty żeńskie występują tylko i wyłącznie na żeńskich egzemplarzach, natomiast kwiaty męskie wyrastają na okazach męskich. Zazwyczaj kwiaty męskie są bardziej dekoracyjne od żeńskich, natomiast nie zmienia to faktu, że są one do siebie bardzo podobne. Bardzo zauważalną różnicą jest natomiast to, że kwiaty męskie są koloru białego, natomiast w przypadku żeńskich, kolor biały ma dodatkowe tony żółci. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach na skalniak ogrodowy?

Parzydło leśne i parzydło ogrodowe i jego odmiany i opis, a także wymagania, pielęgnacja i uprawa, sadzenie oraz podlewanie
Parzydło leśne - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Kwiaty leśne są bardzo dekoracyjne w momencie kwitnienia, które następuje w okresie VI-VII. To właśnie wtedy pojawiają się bardzo drobne, sięgające około 2-4 mm średnicy kwiaty, które zebrane są w bardzo dekoracyjne i sprawiające wrażenie puszystych wiechy. Kwiatostan ten pojawia się na krótkiej szypułce, a jego wierzchołek lekko przewisa. Wiechy mogą dosięgać nawet do 50 cm długości.

Uprawa rośliny o pierzastych liściach - wymagania oraz pielęgnacja

Chcąc uprawiać parzydło leśne w ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, jakich wymagań musimy się trzymać, aby roślina ta rozwijała się prawidłowo. Zacznijmy więc od tego, że wymagania stanowiskowe nie są duże. Aruncus dioicus bardzo dobrze radzi sobie praktycznie na wszystkich glebach ogrodowych. Warto jest jednak dobrać stanowisko lekko ocienione oraz gleby przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętajmy, że parzydło leśne jest odporne na mrozy, ale nie znosi suszy.

Rozmnażanie parzydła ogrodowego można wykonać na kilka sposobów, co daje nam dużo możliwości, ponieważ wystarczy wybrać metodę, która będzie dla nas najprostsza. Pierwszym sposobem jest wysiew nasion na wiosnę, ale pamiętajmy, by był to okres po ustąpieniu przymrozków. Kolejnym sposobem jest podział kęp, lecz zdecydowanie najłatwiejszym pomysłem na rozmnażanie, jest rozmnażanie przez sadzonki boczne i wierzchołkowe, które pobiera się latem i sadzi do wilgotnego piasku na stanowisku cienistym. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji bergenii.

Jeśli mamy zakupione rośliny, możemy przystąpić do sadzenia. Warto tu zaznaczyć, że powinno sadzić się maksymalnie 3 rośliny na 1 m2. Jeśli na naszym ogrodzie gleba jest bardzo uboga w składniki odżywcze, wtedy przed sadzeniem musimy ją nawieźć kompostem i kwaśnym torfem. Jeśli chodzi o zabiegi dotyczące pielęgnacji, to ważnym elementem jest podlewanie oraz usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. W okresie od wiosny do jesieni musimy także nawozić nasze rośliny kompostem lub organicznym nawozem.

Parzydło leśne jest świetną rośliną, która stosowana może być w parkach, ogrodach przydomowych i naturalistycznych oraz na rabatach. To od nas zależy, czy posadzimy go w towarzystwie innych roślin, czy będzie to tylko jednogatunkowa kompozycja. Powinniśmy jednak wiedzieć, że parzydło doskonale komponuje się z takim krzewem, jak tawuła i jej odmiany. Zestawiając ze sobą kilka odmian tawuły i parzydło, możemy uzyskać bardzo interesujące efekty. Dodatkowym aspektem zastosowania parzydła jest ścinanie go na suche bukiety i kwiaty cięte, ale też to, że może rosnąć jako roślina ogrodowa pod wysokimi drzewami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie goryczki w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny