Pasożyty w domu i ogrodzie – jak sobie z nimi radzić? Poznaj skuteczne preparaty na insekty
Niektóre owady potrafią wyrządzić sporo szkód. Są i takie, które nie powodują strat, ale za to są na tyle uporczywe, że zakłócają spokojny sen. Przedstawicieli obu grup powinno się jak najszybciej pozbyć. Trzeba tylko wiedzieć jak.
Swędzące bąble po ugryzieniu komara nie dają Ci spać? Bukszpany straciły swój dawny urok przez żarłoczne larwy ćmy bukszpanowej? A może zauważyłeś w mieszkaniu ślady obecności pluskwy? Przeczytaj nasz artykuł do końca, a dowiesz się, jak pozbyć się każdego z wymienionych pasożytów.
Ćma bukszpanowa – co to za owad i jak z nim walczyć?
Nie dość, że mamy własne insekty, to jeszcze co rusz przybywają do nas nowe i to z daleka. Dobrym tego przykładem jest pochodząca z Azji ćma bukszpanowa. Choć owad ten jest w Polsce jeszcze mało znany, to niektórym właścicielom bukszpanów zdążył się już dać we znaki.
Ćma bukszpanowa, jak sama nazwa wskazuje, na cel obrała sobie bukszpan. Larwy tego gatunku są niezwykle żarłoczne – potrafią w błyskawicznym tempie pozbawić krzak liści i doprowadzić do jego obumarcia. Gdy zauważysz, że liście bukszpanu zaczęły usychać i opadać, a pędy zmieniły barwę na słomkową, to będzie już za późno na to, by go uratować. Odpowiednie działania trzeba podjąć znacznie wcześniej, jak tylko pojawią się gąsienice.
Jak chronić bukszpany przed ćmą bukszpanową? Jednym z rekomendowanych sposobów jest zastosowanie pułapek feromonowych, które zwabią i wyeliminują samców tego gatunku, zakłócając w ten sposób proces rozmnażania owada. W ostateczności można wykonać oprysk przy użyciu preparatów biobójczych.
Jak prosto i skutecznie wytępić komary?
Chmary komarów to prawdziwa zmora latem, gdy tylko wzrośnie wilgotność powietrza. Owady te co prawda nie powodują tylu szkód co ćma bukszpanowa, ale za to bywają uporczywe. Swędzące ślady po ugryzieniu komara nie tylko uniemożliwiają wysypianie, ale w dodatku zakłócają przebywanie na świeżym powietrzu pod wieczór. Na szczęście występujące w Polsce komary nie przenoszą żadnych chorób.
Jak sobie radzić z komarami? Polecamy zastosować tzw. repelenty, czyli odstraszacze, które co prawda nie zabijają insektów, ale skutecznie je odstraszają. Co istotne, podczas ich użytkowania trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta, gdyż niewłaściwie stosowane mogą wywoływać niepożądane dolegliwości zdrowotne.
Na szczególną uwagę zasługują także olejki eteryczne takie jak olejek anyżowy, bergamotki, kamforowy, cynamonowy czy goździkowy, które odstraszają komary. Wystarczy posmarować dosłownie odrobiną takiego olejku miejsce za uszami, przy nadgarstkach oraz przy kostkach, a komary będą omijać nas szerokim łukiem. Minusem ich stosowania jest to, że działają stosunkowo krótko, a u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne.
Pluskwa – skąd się bierze i co na nią działa?
W społeczeństwie istnieje przekonanie, że pluskwy bytują wyłącznie w miejscach bardzo zaniedbanych, których właściciele ze sprzątaniem są mocno na bakier. Okazuje się jednak, że niewiele trzeba, by pasożyty te trafiły także do naszego domu. Wystarczy nieopatrznie przynieść je do środka razem z zakupami, bagażem czy używanymi meblami.
Same pluskwy trudno jest zobaczyć, ale ślady ich bytowania od razu rzucają się w oczy. Jednym ze znaków ich obecności są odchody – czarne kropki lub grudki stłoczone w jednym miejscu. O tym, że w domu są pluskwy, świadczą również ślady po ugryzieniach w postaci mocno czerwonych, swędzących i długo utrzymujących się kropek.
Zwalczanie pluskiew jest trudne i wymaga czasu. Osiągnięcie oczekiwanego rezultatu może zająć nawet kilka miesięcy. Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia infestacji. Jakie środki najlepiej likwidują pluskwy? Przede wszystkim preparaty chemiczne do stosowania w postaci oprysku. Niezwykle pomocne podczas walki z tym szkodnikiem są również pułapki do monitorowania ich obecności i natężenia. Dzięki nim łatwiej rozplanować działania i dobrać odpowiedni specyfik.
Na różnego rodzaju owady najlepiej sprawdza się oprysk specjalnym preparatem działającym na dany gatunek. A co zrobić, gdy w domu pojawi się szczur lub mysz? Wysoką skuteczność w walce z gryzoniami wykazują trutki, atraktanty, karmniki deratyzacyjne oraz chwytacze żywołowne. Niezbędne akcesoria do walki z myszami i szczurami kupisz w sklepie Tedan.
artykuł sponsorowany