Patyczak w doniczce (Rhipsalis cereuscula) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Patyczaki to idealne kwiaty doniczkowe dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na pielęgnację roślin. Są niezwykle efektowne, a nie potrzebują w zasadzie żadnej uwagi. Patyczak swoją nazwę zawdzięcza bardzo ciekawym listkom, które dzielą się na kilka nierównej długości odcinków, wyglądających właśnie jak drobne patyczki. Dowiedz się, czego potrzebuje ten wyjątkowy sukulent.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.
Patyczak (Rhipsalis cereuscula) – kilka słów o gatunku
W naturze patyczaki pojawiają się tylko w Ameryce Północnej i na Wyspach Kanaryjskich. I wygląda tam prawie tak samo jak w doniczce – to niewielka roślina o liściach zwisających w bardzo długich kiściach. Wszystkie liście są nagie, w zasadzie mają bardziej kształt pędów o regularnej średnicy 3 mm. Czasami się miejscowo przewężają, a w miejscach przewężeń często pojawiają się nieregularnie rozłożone korzenie powietrzne.
Patyczak ma ciemnozielony kolor. Roślina bardzo szybko się rozwija, co roku z każdego szczytu pędu wyrastają nowe, nawet po kilkanaście sztuk. Rhipsalis cereuscula ma zatem bardzo ciekawy, nieszablonowy pokrój. Jest to epifit, czyli sukulent wykorzystujący inny organizm do wzrostu, ale nie żerującym na nim. Patyczak kwitnie, ale w uprawie domowej zdarza się to stosunkowo rzadko. Kremowe kwiaty mają gwiazdkowaty kształt i około 2 mm średnicy, wyrastają na szypułkach spomiędzy szczytowych pędów.
Patyczak – sukulent o niskich wymaganiach
Patyczak będzie się dobrze czuł niemal w każdym stanowisku. Optymalne jest dla niego rozproszone światło, ale jednocześnie będzie się rozwijał także w lekkim zacienieniu, jak i w bezpośrednim słońcu. To roślina o bardzo dużej tolerancji na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Bardzo dobrze znosi przejściowe susze, a także wysokie temperatury. Minimalna temperatura to 10 stopni Celsjusza, ale doniczki z patyczakami nie trzeba przechowywać w takim chłodzie. Dobrze sprawdza się temperatura pokojowa, ale latem roślina może zostać wystawiona na ocieniony i osłonięty przed wiatrem balkon.
Te kwiaty doniczkowe muszą mieć tylko dość starannie przygotowane podłoże. Powinno zawierać mieszaninę ziemi liściowej lub kompostowej z torfem i niewielką ilością piasku lub perlitu. Dzięki temu ziemia będzie lepiej przepuszczała wodę, a zastoiska wodne nie wpływają korzystnie na kondycję korzeni patyczaków.
Patyczak w doniczce – podlewanie i nawożenie
Patyczaki to jedne z tych niezwykłych roślin, które w zasadzie nie potrzebują żadnej szczególnej pielęgnacji. W zasadzie wystarczy tylko raz w sezonie nawieźć roślinę. Na początku lata warto podać preparat wieloskładnikowy o zwiększonej zawartości fosforu. Dobrze sprawdzi się taki w płynnej postaci, będzie można podać go w czasie podlewania.
Tym także nie musisz przejmować się zbyt często. Patyczak dobrze znosi suszę, ważniejsze jest to, żeby zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza. Doniczkę możesz postawić w podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Ponadto przez całe lato od czasu do czasu warto zrosić roślinę, zwłaszcza, jeśli zamierzasz ją rozmnożyć – dzięki temu będzie wypuszczała więcej korzeni powietrznych. Zimą roślinę podlewa się o wiele rzadziej. Podłoże powinno być lekko wilgotne cały czas zimowania. Nie ma potrzeby wynoszenia doniczek do innego pomieszczenia na okres spoczynku.
Rozmnażanie patyczaków
To zdecydowanie jeden z najłatwiej rozmnażalnych sukulentów. Błyskawicznie pojawia się nowa roślina, która dość szybko się rozwija, więc szybko możesz cieszyć się kolejnymi sadzonkami. Wystarczy pobrać sadzonkę pędową, która ma rozwinięte korzenie powietrzne. Te pojawiają się bardzo często, zwłaszcza latem, jeśli tylko utrzymasz odpowiednią wilgotność powietrza.
Sadzonkę wystarczy wsadzić do wilgotnego podłoża. Należy utrzymywać cały czas stały poziom wilgoci gleby w doniczce. Już po kilku tygodniach pojawi się młoda roślinka – najczęściej sadzonka zaczyna wypuszczać młode liście od góry, z czasem roślina zacznie wypuszczać z boku zupełnie nowe pędy.