Paulownia omszona - czym charakteryzuje się drzewo tlenowe

Paulownia omszona - skąd pochodzi


Paulownia omszona, znana jest również jako paulownia cesarska - Paulownia tomentosa. Warto wiedzieć, że paulownia omszona to roślina, która zaliczana jest do rodziny paulowniowatych - Paulowniaceae. Do tej rodziny zalicza się 8 gatunków roślin, które podzielone są w dwóch lub trzech rodzajach, w zależności od ujęcia systematycznego.

Rośliny z rodziny paulowniowatych naturalnie występują we wschodnich obszarach Azji. Do paulowniowatych zaliczane są zarówno drzewa, w tym możemy także spotkać drzewka bonsai, jak i zdrewniałe pnącza, dla których bardzo charakterystycznym elementem ozdobnym są piękne kwiaty i duże liście.

Warto wspomnieć także o tym, że jeszcze w XX wieku, rodzina paulowniowatych była połączona z rodziną trędownikowatych - Scrophulariaceae. Sam gatunek paulowni omszonej naturalnie występuje w południowo-wschodnich częściach Chin, ale z biegiem czasu rozprzestrzenił się także w innych częściach Azji, tam, gdzie klimat jest ciepły.

Paulownia tomentosa - charakterystyka drzew tlenowych

Paulownia omszona - Paulownia tomentosa, to drzewo liściaste, które może osiągnąć nawet 20 m wysokości. Charakteryzuje się ono szeroką, dość luźną i wysoko sklepioną koroną, przez co czasem możemy je spotkać w postaci drzewka lub krzewu bonsai, natomiast naturalnie paulownia nie występuje jako krzew, ani też drzewko lub krzew bonsai.

Warto wiedzieć, że roślina ta charakteryzuje się prostym pniem, który jest widoczny aż do samej góry. W części środkowej, a także dolnej części korony, gałęzie rośliny są rozłożyste lub odstające, natomiast na górze są one wzniesione. Kora drzewa jest całkiem gładka, a u starszych osobników przybiera ono szary lub brunatnoszary kolor.

Liście, wyrastają zeszłorocznych pędach. Są one duże i dorastają do około 15-30 cm długości. Ich kształt jest owalny, ale u nasady są one sercowato wcięte. Blaszki liściowe są całobrzegie, ciemnozielone, aksamitnie owłosione i matowe z wierzchu, natomiast od spodu są one filcowato owłosione i szare.

Nie możemy zapominać o kwiatach, które są wielkim atutem rośliny i pojawiają się w maju. Kwiaty paulowni zebrane są w wyprostowane i wiechowate kwiatostany, które sięgają około 40 cm długości. Pojedyncze kwiatki zimują w brunatno-czerwonych i owłosionych pączkach. Po rozkwitnięciu możemy zauważyć dzwonkowate, duże kwiaty, które z wierzchu są bladofioletowe, a od środka mają żółte prążki. Owocem rośliny jest około 4 cm torebka wielonasienna w kolorze zielonym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie paulowni.

Paulownia cesarska - wymagania, rozmnażanie, wysiew, uprawa i pielęgnacja

Paulownia cesarska - gdzie możemy siać nasiona rośliny

Bez względu na to, czy decydujemy się na uprawę dębów błotnych, wierzb całolistnych, czy właśnie paulowni omszonych, jeszcze przed zakupem sadzonki lub nasion, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczące prawidłowej gleby i stopnia nasłonecznienia mają te rośliny.

Jest to bardzo istotne, ponieważ przy źle dobranej glebie, z nasion lub sadzonki, nie wyrośnie zdrowa roślina, jaką jest dąb błotny, wierzba całolistna, czy też paulownia omszona. Co więcej, rośliny, które wysiewa się w nieprawidłowym miejscu, są bardziej narażone na choroby i szkodniki.

Owoce paulowni omszonej, a także opis gatunku, sadzenie, wymagania, pielęgnacja oraz uprawa w ogrodzie
Paulownia omszona krok po kroku, czyli opis, sadzenie, wymagania, pielęgnacja, właściwości i uprawa w ogrodzie

Jeśli więc chcemy siać lub sadzić paulownię cesarską, musimy wiedzieć, że roślina ta najlepiej będzie się rozwijała na średnio ciężkich glebach, które są bogate w składniki odżywcze. Warto pamiętać także o tym, że pH gleby powinno mieścić się między 5.0-7.0, a sama gleba powinna być głęboka, ponieważ drzewo rozwija głęboki i palowy system korzeniowy. Jeśli chodzi natomiast o stopień nasłonecznienia, w klimacie Polski, drzewo powinno rosnąć nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru stanowiskach.

Drzewo cesarskie - co powinniśmy wiedzieć o rozmnażaniu, uprawie i pielęgnacji

Jeśli chodzi o samą uprawę roślin, jakimi są paulownie cesarskie, powinniśmy wspomnieć również o ich rozmnażaniu. Rozmnażanie drzew może być przeprowadzone zarówno przez sadzonki, jak i przez nasiona. Sadzonki korzeniowe pobiera się od lata aż do jesieni. Nasiona możemy wysiać już wiosną, ale pamiętajmy o tym, by robić to po ustąpieniu mrozów.

Warto wziąć pod uwagę również inne zabiegi pielęgnacyjne, które są szczególnie istotne w pierwszych etapach rozwoju rośliny. Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który jest istotny również dla innych roślin, jest podlewanie. Warto wiedzieć, że zaraz po posadzeniu rośliny, powinna być ona podlana.

Przy kolejnych podlewaniach musimy pamiętać o tym, by było ono umiarkowane. Natomiast zabieg ten przeprowadza się jedynie w przypadku młodych roślin, ponieważ starsze drzewa, których system korzeniowy jest rozrośnięty, nie wymagają podlewania, ponieważ same pozyskują wodę z głębszych części gleby. Dodatkowo zaleca się także nawożenie rośliny około 2-3 razy do roku. Wykorzystuje się do tego nawozy bogate w mikroelementy.

Paulownia omszona - zastosowanie i cena

Warto wspomnieć, gdzie paulownia omszona - Paulownia tomentosa, znajduje swoje zastosowanie. Otóż rośliny te są doskonałymi roślinami ozdobnymi, które sadzone są chętnie w ogrodach przydomowych. Dodatkowo są one także sadzone na tarasach i balkonach w cieplejszych obszarach.

Musimy pamiętać także o tym, że paulownie to drzewa tlenowe, które charakteryzują się szybkim wzrostem, a także łatwością suszenia. Co ciekawe wysuszone drewno wykazuje odporność na przepuszczanie wody. Z tych powodów drzewa są wykorzystywane do upraw energetycznych i produkcji biomasy.

Jeśli interesujemy się ceną, powinniśmy wiedzieć, że zależy ona od tego, czy decydujemy się na kupno nasion, czy też zakup sadzonki. Z reguły nasiona dostępne są w cenie około 5 zł, natomiast cena za jedną sadzonkę wynosi około 25 zł. Musimy jednak pamiętać o tym, że uprawa sadzonki jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż uprawa drzewa z nasion.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny