Paulownia – niezwykła roślina o niezwykłej historii

Paulownia czy pawłownia?

W zasadzie obie nazwy – i paulownia, i pawłownia są poprawne do użycia. Ta druga to wersja spolszczona, w nazewnictwie międzynarodowym występuje raczej paulownia. Ta nazwa jest związana z tym, że odkryte przez botaników w 1835 roku drzewko zostało nazwane na cześć holenderskiej królowej rosyjskiego pochodzenia – Anny Pawłownej Romanowej.

Sama nazwa szybko została przyjęta przez botaników jako nazwa całej rodziny roślin o podobnym pochodzeniu. Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem rodziny paulowniowatych jest Paulownia tomentosa, czyli paulownia omszona lub paulownia cesarska. Można ją uprawiać także w Polsce.

Cesarskie drzewko szczęścia

Pawłownia ma naprawdę bardzo długą i ciekawą historię. Chińczycy czcili ją jako roślinę przynoszącą szczęście i zapewniającą powodzenie. Dlatego zdobyła nazwę „cesarskie drzewko szczęścia”. Uważa się także, że paulownia wytwarza bardzo duże pole energetyczne i przebywanie w jej towarzystwie ma dobroczynny wpływ na cały organizm, a także na psyche człowieka. Dlatego chińczycy bardzo doceniali meble, a zwłaszcza instrumenty muzyczne robione z drewna paulowni.

Cesarskie drzewko szczęścia faktycznie jest rośliną niezwykłą, ale z zupełnie innego powodu. Szybko rosnące gatunki potrafią wystrzelić w górę dając bardzo dobrej jakości drewno. Rosną około 10 razy szybciej niż na przykład sosny, co sprawia, że jest to jeden z najszybszych sposobów na zdobycie drewna. Dlatego tak wiele osób decyduje się inwestować w sadzonki paulowni, jednakże uprawa na szeroką skalę nie jest taka prosta. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca kanadyjskiego?

Uprawa paulowni w Polsce - kontrowersje

Wokół uprawy paulowni pojawiło się bardzo wiele kontrowersji. W USA jest to zupełnie zakazane, zaraz do tego może dołączyć Australia, ponieważ tam bardzo wiele osób straciło olbrzymie majątki, decydując się na uprawę handlową. Na całym świecie działają firmy zajmujące się uprawą paulowni i namawiające do inwestowania. Uprawa paulowni w Polsce jest oczywiście legalna i coraz częściej zdarzają się uprawy na szeroką skalę.

Drewno paulowni rzadko jest wykorzystane na meble, o wiele częściej robi się z niej instrumenty muzyczne, czasami także jest wykorzystywana w przemyśle papierniczym, ale przede wszystkim zwraca się uwagę na jej energetyczność. Drzewa szybko rosnące są przeznaczone do upraw ekologicznych. Pozyskiwana z paulowni biomasa jest coraz szerzej wykorzystywana w Europie. Obecnie biomasa zyskuje mnóstwo odbiorców w Niemczech. W Polsce roślina nadal jest sadzona głównie ze względu na jej walory ozdobne.

Paulownia czy też tak zwana pawłownia w okresie kwitnienia jako drzewko ozdobne oraz uprawa paulowni w Polsce i jej zasady
Paulownia (pawłownia) - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Pawłownia – kilka słów o gatunkach

Paulownia omszona, paulownia puszysta, paulownia cesarska

Paulownia tomentosa ma bardzo wiele polskich nazw. Najbardziej znana jest jako paulownia puszysta, ale można ją spotkać także pod nazwą: cesarska lub omszona. Każda z nich kryje niewysokie drzewko, które w naszych warunkach klimatycznych rzadko dorasta do 10 m wysokości. Sadzonki nadają się do uprawy doniczkowej, ponieważ roślina naprawdę nie jest zbyt wysoka.

Paulownia ma szeroką koronę, nieco parasolowatą. Bardzo ciekawie wygląda w czasie kwitnienia, kiedy z jej gałązek spływają wiechy niebieskich lub fioletowych kwiatów. Uprawa paulowni w Polsce się udaje, ale warto wiedzieć, że trudno jest uzyskać dużą ilość kwiatostanów na drzewku, zazwyczaj kwitnienie jest bardzo skromne. Swoją nazwę – omszona czy puszysta – zawdzięcza temu, że wszystkie młode pędy są miękko owłosione. Ozdobne, zielone liście znajdujące się na długich ogonkach także dodają jej dużo uroku. Owoce pojawiają się we wrześniu, są wyposażone w skrzydełka, więc wiatr roznosi je na duże odległości. Sprawdź także ten artykuł na temat formowania drzewka bonsai.

Paulownia fortunei – mniej popularny gatunek w ogrodzie

Paulownia fortunei to drugi, mniej popularny gatunek tej niezwykłej rośliny. Uprawa paulowni w Polsce dobrze się udaje, chociaż o wiele częściej można spotkać mieszańce. Szybko rosnące odmiany Shan Tong to właśnie połączenie paulowni fortunei z paulownią omszoną. Takie połączenie ma na celu zwiększenie odporności roślin na czynniki zewnętrzne (na przykład chłód), a także na choroby, więc uprawa paulowni w Polsce jest o wiele łatwiejsza.

To właśnie paulownia Shan Tong jest najczęściej uprawiana na dużą skalę. Drzewa są wyższe i bardzo proste – mają wysoko wznoszące się, proste pnie o gładkiej powierzchni. Bardzo dobrze sprawia się w naszych warunkach klimatycznych, nie straszne są jej spadki temperatury do -23 stopni Celsjusza.

Uprawa paulowni w Polsce

Pawłownia – zakup sadzonki i wymagania

Paulownia jest dostępna w wielu sklepach ogrodniczych. Sadzonki sprzedaje się o wysokości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów, najczęściej w pojemnikach lub w balocie, zasadzone w glebie, w której mają wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dobrze się przyjmują w ogrodzie. Drzewo sadzi się na środku ogrodu, ponieważ najpiękniej wygląda właśnie jako soliter. Można ją także uprawiać w pojemnikach, ładnie wygląda na dużych balkonach i przy tarasach.

Uprawa paulowni w Polsce oraz sadzenie paulowni i jej zastosowanie jako drzewko ozdobne, a także informacje o tym, jak pielęgnować paulownie
Paulownia (pawłownia) - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

W zasadzie paulownia nie ma dużych wymagań co do stanowiska, jednak o wiele korzystniej jest sadzić ją w glebie wzbogaconej o składniki odżywcze. Im słabsze będzie podłoże, tym większe prawdopodobieństwo, że roślina przetrzyma zimę. Najlepiej będzie się rozwijała na stanowisku ciepłym i słonecznym, optymalnie przepuszczalnym. Paulownia jest niezwykle tolerancyjna w stosunku do zanieczyszczeń miejskich. Warto posadzić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, ponieważ chłodne podmuchy wczesną wiosną czasami uszkadzają kwiaty, a wtedy pawłownia straci cały swój urok.

Pawłownia w ogrodzie

Roślina nie ma żadnych szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Znosi suszę, ale faktycznie rozwija się lepiej, jeśli jest regularnie podlewana latem. Można pomyśleć o jej nawożeniu. Początkową dawkę nawozu podaje się jeszcze przed sadzeniem – może to być torf lub kompost, dobrze sprawdzają się także nawozy mineralne do roślin liściastych. Później także można zasilać ją dodatkowymi składnikami odżywczymi. Jesienią przygotowuje się paulownię do zimy. Należy ograniczyć podlewanie i zrezygnować z nawozów azotowych już w połowie sierpnia. Dzięki temu pędy zdrewnieją i drzewko szczęśliwie przeczeka zimę.

Chociaż jest to roślina mrozoodporna w naszym klimacie, czasami może się zdarzyć, że wyjątkowo mroźna noc zniszczy najmłodsze pędy. Dlatego drzewko należy przykrywać. Najlepiej użyć do tego agrowłókniny lub tkaniny jutowej. Na młodsze pawłownie lub karłowate, rosnące w pojemnikach zakłada się specjalne worki z agrotkaniny, przepuszczające powietrze, ale chroniące przed chłodnymi podmuchami wiatru.

Roślina może być przycinana. Bardzo dobrze to znosi, a cięcie głównego przewodnika to najlepszy sposób na to, by zahamować jej rozwój. Dzięki temu będzie się lepiej sprawiała w uprawie pojemnikowej. Pawłownia powinna być przycinana na wiosnę lub latem, najpóźniej na początku września.

Choroby paulowni

Choroby paulowni są najczęściej spowodowane grzybami. Drzewka chorują, jeśli zostały posadzone w okolicy zastoisk wodnych lub wody jest zbyt wiele w podłożu. W takim wypadku warto zastosować fungicydy, które od razu powinny zadziałać. Środki tego rodzaju do roślin ozdobnych stosuje się co najmniej dwa razy. Po tym czasie roślina powinna dojść do siebie, a zaraza zostanie zażegnana w zarodku. Paulownia jest niestety dość podatna na choroby grzybowe i trzeba zareagować od razu, by nie stracić drzewka.

Pawłownia także choruje, kiedy przemarznie. Wtedy jej młode listki szybko brązowieją i opadają. Na szczęście jest to żywotna roślina, która szybko się regeneruje i na przyszły rok powinna znów być gęsto obsypana dużymi, zielonymi liśćmi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny